Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: Slováci v treťom koši, žreb základných skupín ME 2022 vo štvrtok

Majstrovstvá Európy hádzanárov, ktoré sa od 13. do 30. januára 2022 uskutočnia na Slovensku a v Maďarsku, už poznajú všetkých svojich účastníkov. Ku kvartetu s istou účasťou – finalisti ME 2020 Španielsko, Chorvátsko a organizátori SR a Maďarsko pribudli dve desiatky postupujúcich kvalifikantov. Druhá fáza kvalifikácie vyvrcholila zostávajúcimi súbojmi počas uplynulého týždňa. Postúpili prvé dva tímy z každej skupiny a štyri najlepšie z umiestnených na 3. miestach, pričom sa do ich bilancie nerátali výsledky z dvojzápasu so súperom na poslednom mieste v tabuľke skupiny. Ako poslední v nedeľu pribudli Rakúsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Poľsko, Litva a Ukrajina, ktorí sa pridali k Srbsku, Francúzsku, Nemecku, Rusku, Česku, Portugalsku, Islandu, Slovinsku, Holandsku, Nórsku, Dánsku, Bielorusku, Severnému Macedónsku a Švédsku.

Európska hádzanárska federácia (EHF) v pondelok podvečer zverejnila aj nasadenie do košov na základe umiestnenia na ME 2020, resp. v kvalifikačných skupinách. Pre Slovensko je potešujúcou správou jeho zaradenie do 3. koša spolu s Bieloruskom, Islandom, Českom, Francúzskom a Severným Macedónskom. Tomuto kvintetu tímov, ktoré skončilo vo svojich kvalifikačných skupinách na 2. miestach, sa zverenci trénera Petra Kukučku určite vyhnú v základnej fáze turnaja.

Prvý kôš tvoria finalisti predchádzajúceho kontinentálneho šampionátu (Španielsko, Chorvátsko) a štyria z 1. priečok kvalifikačných skupín (Nórsko, Slovinsko, Nemecko, Portugalsko), v druhom sú Maďarsko (organizátor)
štyria víťazi kvalifikačných skupín (Švédsko, Rusko, Dánsko, Srbsko), jeden tím z 2. miesta (Rakúsko) a vo štvrtom koši sú dvaja z 2. priečok (Holandsko, Čierna Hora) a štyria z 3. pozícií v kvalifikačných skupinách (Ukrajina, Poľsko, Bosna a Hercegovina, Litva).

Šesť družstiev je už zadelených aj do jednotlivých skupín. Slováci budú účinkovať v košickej F-skupine, úradujúci vicemajstri Chorváti v A-skupine v Szegede, Maďari ako spoluorganizátori budú hrať v budapeštianskom „béčku“, Slovinci sa predstavia v C-skupine v Debrecíne a Bratislava budem domovom pre Nemecko v „déčku“ a Česko v „éčku“.

Žreb šiestich štvorčlenných základných skupín finálového turnaja európskeho šampionátu sa uskutoční vo štvrtok 6. mája 2021 od 17.00 h v Budapešti. V priamom prenose ho sprostredkuje na svojom oficiálnom facebookovom konte aj Slovenský zväz hádzanej (SZH) so štúdiom na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave, v ktorom budú prítomní a ponúknu svoje reakcie prezident SZH Jaroslav Holeša a reprezentačný tréner mužov SR Peter Kukučka.

Konečné poradie v jednotlivých skupinách v II. fáze kvalifikácie ME 2022 (postúpili prvé dva tímy z každej skupiny a štyri najlepšie z umiestnených na 3. miestach):
1. skupina: 1. Srbsko 11 bodov, 2. Francúzsko 9, 3. Grécko 4, 4. Belgicko 0
2. skupina: 1. Nemecko 12, 2. Rakúsko 6, 3. Bosna a Hercegovina 4, 4. Estónsko 2
3. skupina: 1. Rusko 10, 2. Česko 7, 3. Ukrajina 5, 4. Faerské ostrovy 2
4. skupina: 1. Portugalsko 8, 2. Island 8, 3. Litva 4, 4. Izrael 2
5. skupina: 1. Slovinsko 9, 2. Holandsko 9, 3. Poľsko 6, 4. Turecko 0
6. skupina: 1. Nórsko 10, 2. Bielorusko 10, 3. Taliansko 2, 4. Lotyšsko 2
7. skupina: 1. Dánsko 10, 2. Severné Macedónsko 10, 3. Švajčiarsko 4, 4. Fínsko 0
8. skupina: 1. Švédsko 12, 2. Čierna Hora 6, 3. Kosovo 3, 4. Rumunsko 3

Nasadenie tímov do výkonnostných košov pred žrebom ME 2022:
1. kôš: Španielsko, Chorvátsko, Nórsko, Slovinsko, Nemecko, Portugalsko
2. kôš: Švédsko, Maďarsko, Rusko, Dánsko, Srbsko, Rakúsko
3. kôš: Slovensko, Bielorusko, Island, Česko, Francúzsko, Severné Macedónsko
4. kôš: Holandsko, Čierna Hora, Ukrajina, Poľsko, Bosna a Hercegovina, Litva

Známe nasadenie jednotlivých tímov do základných skupín:
A-skupina (Szeged): Chorvátsko
B-skupina (Budapešť): Maďarsko
C-skupina (Debrecín): Slovinsko
D-skupina (Bratislava): Nemecko
E-skupina (Bratislava): Česko
F-skupina (Košice): Slovensko

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022