EHF EURO 2022: Trpká rozlúčka Slovákov so šampionátom, Rusi boli nad ich sily

Hádzanári Slovenska sa s účinkovaním na domácich 15. majstrovstvách Európy mužov rozlúčili vysokou prehrou, ktorá im zahatala cestu do hlavnej fázy šampionátu. Zverenci trénera Petra Kukučku podľahli v pondelok v Košiciach Rusom 27:36, keď o osude duelu bolo rozhodnuté po prvom polčase (9:19). Slováci potrebovali vo svojom záverečnom vystúpení v Košiciach vyhrať o šesť gólov, aby obsadili jednu z dvoch postupových priečok v F-skupine. S ME 2022 sa rozlúčili s bilanciou 1 víťazstvo – 2 prehry a v tabuľke obsadili 3. miesto so ziskom dvoch bodov pred Litovčanmi, ktorí v rozlúčke s turnajom potrápili Nórov (29:35). Bez straty sa víťazmi „efka“ stali reprezentanti Ruska, v bratislavskej hlavnej fáze sa predstavia aj nórski hráči.

Výsledky – ME mužov – F-skupina (Košice) – 3. kolo – pondelok:

Nórsko – Litva 35:29 (16:16)
Slovensko – Rusko 27:36 (9:19)
Zostavy a góly:
Slovensko: T. Paul, Žernovič – Rábek 2, P. Hruščák, Š. Macháč, M. Briatka 1, Prokop 8, Potisk 1, T. Urban 7, Ľ. Ďuriš, Péchy 1, Hniďák 2, Smetánka 3, D. Kalafut, Slaninka 2, J. Mikita
Rusko: Gruško, Kirejev – Santalov 2, Vorobiev 1, Kotov, Vinogradov 1, Ostaščenko 3, Kornev 3, Jermakov 3, Soroka 1, Vračevič 2, Andrejev 4, Žitnikov 4, Kamenev 5, Kosorotov 7/2
pok. hody: 0 – 3/2, vylúčení: 4 – 0, rozhodovali: Hansen a Madsen (obaja Dán.), 1290 divákov

Od začiatku sa zápas nevyvíjal podľa predstáv slovenského tímu, ktorý sa síce ujal v 2. min vedenia 1:0, ale to bolo prvýkrát a naposledy. Od 6. min (6:6) sa hralo v jasnej réžii Rusov, ktorí sa v útoku poľahky presadzovali. Slovenskí brankári mali tentoraz pri nedôraznej obrane ťažkú úlohu, nepomohlo ani ich striedanie, keď po štvrťhodine hry Žernoviča nahradil Paul. Tréner Kukučka sa snažil oddychovými časmi i zmenami v zostave zvrátiť nepriaznivý vývoj. Strely Slovákov často končili mimo ruskej bránky alebo ich pochytal gólman Kirejev. Rusi trestali každé zaváhanie a v 25. min mali už dvojciferný náskok (17:7).
Hneď po zmene strán sa manko Slovákov zvýšilo už na štrnásť gólov (10:24) a hrozil debakel. Potom však mierne ukrojili z náskoku (19:29 v 49. min) a v druhom polčase odohrali so súperom vyrovnanú partiu, ale o jasnom víťazstve Ruska nebolo pochýb. V poslednej minúte T. Urban znížil na 27:35, ale bodku za duelom dal Kamenev.

Hlasy:
Peter Kukučka (tréner SR): „Je to pre nás trpká prehra, ale Rusi boli jasne lepší. Ich sila bola v obrane i v útoku. My sme v prvom polčase vybuchli. Neuniesli sme dôležitosť zápasu, hrali sme až s príliš veľkým rešpektom. Druhý polčas sme síce vyhrali o gól, ale Rusi už pri výraznom náskoku prestriedali a ubrali z plynu. Na náš tím bol veľký tlak, lebo sme museli vyhrať o šesť gólov, ale nezvládli sme to.“

Velimir Petkovič (tréner Ruska): „Čo sme predviedli v prvom polčase, bola jedna báseň. Bola tam sila, energia, disciplína. Dávali sme ľahké góly. Som veľmi spokojný.“

Teodor Paul (brankár SR): „Ťažko sa hodnotí takéto zakončenie šampionátu. Šport máva aj takúto podobu. Raz vyhráte, inokedy prehráte, ale musím uznať, že Rusi boli dnes jednoznačne lepší vo všetkom.“

Čierna Hora – Slovinsko 33:32 (16:19)
Severné Macedónsko – Dánsko 21:31 (11:15)
Konečné poradie: 1. Dánsko 6 bodov, 2. Čierna Hora 4, 3. Slovinsko 2, 4. Severné Macedónsko 0
C-skupina:
Ukrajina – Chorvátsko 25:38 (13:18)
Francúzsko – Srbsko 29:25 (16:7)
Konečné poradie: 1. Francúzsko 6, 2. Chorvátsko 4, 3. Srbsko 2, 4. Ukrajina 0
E-skupina:
Bosna a Hercegovina – Španielsko 24:28 (14:12)
Česko – Švédsko 27:27 (11:12)
Konečné poradie: 1. Španielsko 6, 2. Švédsko 3, 3. Česko 3, 4. Bosna a Hercegovina 0