Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: V súvislosti s kontinentálnym šampionátom mužov na Slovensku veľa otázok a málo odpovedí

Európsky šampionát hádzanárov, ktorý sa má od 13. do 30. januára 2022 uskutočniť na Slovensku a Maďarsku, sprevádzajú neistoty. Priznal to na stredajšej tlačovej besede prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša. Ohrozený je nielen z finančného hľadiska, ale organizátorom situáciu výrazne komplikuje aj zhoršujúca sa pandemická situácia v krajine.

„Čas sa neúprosne kráti a už 13. januára má vypuknúť kontinentálny šampionát hádzanárov. Pevne veríme, že sa situácia nezhorší a majstrovstvá Európy sa uskutočnia. V Maďarsku, tam je situácia v súvislosti s pandémiou ešte horšia, ale majú tam iné nastavenie a z hľadiska organizácie riešia úplne iné problémy ako my. Pre nás je aktuálne najväčším problémom hygienický koncept. My sme ME pripravovali na režim O-P (očkovaní – prekonaní) pre účastníkov a diváci len očkovaní. Teraz musia byť všetci hráči, rozhodcovia i delegáti i celé organizačné zabezpečenie očkovaní. Čakáme, ako bude vyzerať nový COVID automat a v akom režime sa šampionát bude môcť konať. V súčasnej dobe sa nedá nič zaručiť. Veríme, že naše vyše štvorročné úsilie a robota nevyjdú nazmar. Snažíme sa komunikovať s príslušnými štátnymi orgánmi a inštitúciami, aby sme podujatie zabezpečili z bezpečnostnej, zdravotnej i finančnej stránky a dopadlo to podľa predstáv a minimálne sme sa nemuseli hanbiť,“ povedal na úvod tlačovej besedy prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša.

Pre porovnanie v Španielsku, kde zaočkovanosť obyvateľstva dosahuje úroveň 85 percent, bude môcť byť na tribúnach 75 percent kapacity divákov. Tam pripravovali decembrový svetový šampionát žien v režime O-T-P, ale pred dvoma týždňami sa to zmenilo a už musia byť všetky hráčky štartujúce na turnaji zaočkované. Viaceré tímy na to doplatili, že prišli o niektoré svoje hráčky. Slovenský ženský tím je kompletne zaočkovaný.

 

Slovenskí organizátori riešia dvoch strašiakov

Neistota súvisí so situáciou finančného i pandemického charakteru. „Prvým strašiakom je pandemická situácia. Európska hádzanárska federácia a účastníci ME nás každý deň bombardujú, potrebujú vedieť jasné pravidlá štartu na turnaji. Čo momentálne nevieme, lebo my tiež čakáme na tieto pravidlá. Snažíme sa komunikovať s Úradom verejného zdravotníctva a dospieť k dohode. V ostatnom čase riešime najmä problém vyplývajúci z vakcíny Sputnik, ktorou sú zaočkovaní hráči niektorých tímov (Rusko, Bielorusko, Litva, Bosna a Hercegovina, … ). U nás nie je akceptovaná a potrebujeme výnimku. Očkovanie je jedna stránka, účastníkov však bude čakať testovanie každé dva dni, aj preto sme sa dohodli na spolupráci s pánom Čekanom pri zabezpečovaní testovania počas ME. Druhá vec, ktorá nás trápi, je finančné zabezpečenie. Netajíme, že zatiaľ nemáme finálnu dohodu ohľadom finančného zabezpečenia zo strany štátu. V momente, keby nám vypadli diváci, museli by sme vrátiť prostriedky, ktoré sme vyzbierali, čo je okolo milión eur. Pripomínam, že náš jediný príjem zo šampionátu je zo vstupného. V tejto chvíli sme do organizácie preinvestovali prostriedky vo výške už 1,5 milióna eur aj na zazmluvnenie hotelov, hál, zabezpečenie ďalších potrebných vecí ako napríklad nová palubovka do Košíc. Celkovo sú to samé otázniky a málo odpovedí. Máme určité prísľuby a dohodu s ministerstvom školstva v nejakom objeme, ktorý je však nedostatočný. Navyše, to všetko bolo za predpokladu predaja vstupeniek. Ak bude šampionát bez divákov, situácia sa diametrálne mení, tak bez kompenzácií neprežijeme. Určite by sme potrebovali funkčnú krištáľovú guľu, aby sme vedeli, ako to bude. Ako optimistovi mi nezostáva nič iné, ako veriť, že to dobre dopadne,“ priblížil najväčšie starosti šéf SZH.

SZH nechce, aby päťročná príprava vyšla nazmar

Pred rokom pri ME žien 2020 vycúvalo v poslednej chvíli z organizácie šampionátu Nórsko, a tak v úlohe usporiadateľa zostalo len Dánsko. Otázkou zostáva, či nehrozí zopakovanie rovnakého scenára aj pri mužskom šampionáte. „Nepripravujeme sa na to, že by ME na Slovensku neboli, hoci nič sa nedá vylúčiť. My riešime existenčné problémy, na druhej strane Maďari investovali enormné finančné prostriedky do výstavby a rekonštrukcie hál. Ak by sa mal šampionát uskutočniť len v Maďarsku, tak s tým by nemali problém. To sú však hypotézy. My šampionát chceme usporiadať, je za nami takmer päťročná príprava. Nemá to byť len o športe, ale chceme predstaviť SR ako suverénnu krajinu, ktorá dokáže zorganizovať veľké podujatia a vzbudiť záujem. ME sú jedno z najväčších podujatí v Európe, ktoré priťahuje veľkú pozornosť. Tá sa teraz vinou pandémie hlavne sústredí pred televízne obrazovky. Bola by veľká škoda, keby sa EHF EURO 2022 u nás neuskutočnilo. Navyše, my sme už za nejakou pomyselnou hranicou toho, kedy by sme to mohli vzdať. V ohrození sú aktuálne všetky podujatia. Zatiaľ nevieme, aké budú podmienky lockdownu, koľko bude trvať, čo z toho vyplynie pre šport. My urobíme všetko pre to, aby šampionát u nás bol. V akom režime, to už nezáleží od nás,“ poznamenal Holeša.

Nervozita aj na strane EHF

Európska hádzanárska federácia tiež nemôže pokojne spávať, lebo majstrovstvá Európy mužov sú jej najvýznamnejším podujatí. „Oni takisto nie sú pokojní. Vlani Nórsko na poslednú chvíľu odskočilo od organizácie ženských ME, lebo tamojšia vláda zakázala pre pandémiu COVID-19 hromadné podujatia. Treba však povedať, že následne uhradila organizátorom všetky náklady i ušlý zisk. Nórska vláda teda k tomu pristúpila zodpovedne. Vtedy sme sa s predstaviteľmi EHF bavili, že azda sa niečo podobné nestane aj o rok. Situácia sa vrátila ako bumerang a sme tam, kde sme nechceli byť. Mužské ME to je výkladná skriňa EHF, zlaté jablko marketingu. Aj preto je EHF nervózna. Na takomto podujatí neklesá vypredanosť pod 90 percent kapacity hál. U nás však ľudia momentálne nechodia na športové podujatia. Majú strach, rešpekt a navyše sa neustále menia podmienky,“ dodal prezident SZH.

Zatiaľ 15-percentná obsadenosť kapacity v slovenských dejiskách ME

Momentálne sa nedá predpovedať, koľko divákov bude môcť byť v hľadiskách počas ME 2022 na košickom a bratislavskom štadióne. „Momentálne máme obsadených 15 percent kapacity šampionátu na Slovensku. Konkrétne na základnú skupinu v Košiciach, kde budú účinkovať Slováci, máme predaných 2000 vstupeniek a na základnú skupinu i skupinu hlavnej fázy v Bratislave je to 15 000 vstupeniek. Z hľadiska priemernej návštevnosti to predstavuje 700 divákov v Steel aréne a 1500 divákov na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Okrem Slovenska je najväčší záujem o vstupenky z Nemecka, Rakúska, Česka a Nórska,“ informoval predseda organizačného výboru slovenskej časti šampionátu Martin Simonides.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022