Načítavanie údajov ...

Finále rozhodol kontroverzný verdikt, IHF dala za pravdu arbiterkám

V poradí 24. majstrovstvá sveta hádzanárok v japonskom Kumamote priniesli viacero prekvapení a dramatické vyvrcholenie so šťastným koncom pred Holandsko, ktoré sa premiérovo stalo svetovým šampiónom. Finálový súboj bol s výnimkou úvodu v réžii „oranjes“, ale Španielky sa v závere dočkali vyrovnania a mali aj možnosť rozhodnúť, ale svoj posledný útok nezakončili gólom. Potom „nahrali“ súperkám na víťazný gól. Do konca zostávalo šesť sekúnd, keď sa Ainhoa Hernándezová Serradorová v snahe zabrániť holandskej brankárke Tess Westerovej rozohrať (tá ju pri snahe vyhodiť loptu trafila do ruky, pozn.), dopustila porušenia pravidiel. Francúzske arbiterky Bonaventurové ukázali Španielke červenú kartu a nariadili na opačnej strane pokutový hod, ktorý na 30:29 premenila najlepšia kanonierka šampionátu Lois Abbinghová. „Keď som kráčala k realizácii pokutového hodu, tak som si hovorila: ´Lois, je to normálna sedmička. úplne bežná situácia. Nemysli na to.´ Potom som vystrelila, skórovala a začala oslavovať,“ opísala Abbinghová rozhodujúci okamih.

Pre mnohých to bolo kontroverzné rozhodnutie v prospech Holandska, ale Medzinárodná hádzanárska federácia potvrdila, že to bolo v súlade s pravidlami, konkrétne s tým o posledných 30 sekundách hry (pravidlo 8.10c). „Znemožnenie rozohrať, keď brániaci hráč je bližšie ako tri metre alebo v tomto prípade pri rozohraní brankárkou nedovolila brániaca hráčka, aby lopta opustila bránkovisko, sa normálne trestá dvoma minútami, ale v posledných 30 sekundách nasleduje podľa pravidiel červená karta a pokutový hod pre súpera,“ vysvetlil šéf Komisie rozhodcov a pravidiel IHF Ramón Gallego.

Holanďanky išli za veľkým titulom cieľavedome a postupne, na ostatných šiestich významných vrcholných turnajoch dosiahli semifinále. Po striebre z roku 2015, bronze 2017 sa dočkali v roku 2019 aj najcennejšieho kovu na svetovom šampionáte. Tento úspech dosiahli už v prvom roku pod vedením kouča Emmanuela Mayonnadeho. Pre Holanďanky to bolo celkovo tretie finále na vrcholnom podujatí, v dvoch predchádzajúcich – na MS 2015 i ME 2016 nestačili zhodne na Nórky. Zisk titulu zároveň znamená miestenku na OH 2020 v japonskom Tokiu i priamy postup na MS 2021 v Španielsku.

Úspešné holandské účinkovanie sa prejavilo aj pri individuálnych oceneniach. Estavana Polmanová získala cenu pre najužitočnejšiu hráčku a ako stredná spojka sa spolu s brankárkou Tess Westerovou dostala do All-Star tímu, v ktorom má zastúpenie šesť krajín. Boli v ňom aj ľavá nórska krídelníčka Camilla Herremová, španielska ľavá spojka Alexandrina Cabralová Barbosová, pravá spojka Anna Viachirevová z Ruska, Čiernohorka Jovanka Radičevičová ako prvé krídlo a švédska pivotka Linn Blohmová. Navyše, Holanďanka Lois Abbinghová sa stala najlepšou strelkyňou šampionátu so 71 gólmi. Viachirevová ovládla kanadské bodovanie v počte gólov a prihrávok (107).

Veľký prepad zaznamenali francúzske obhajkyne titulu spred dvoch rokov, ktorým v Japonsku zostala len 13. pozícia trofej Prezidentského pohára. Na MS 2019 sa rozhodlo zároveň o postupujúcich na turnaje olympijskej kvalifikácie, na ktorých budú bojovať tímy na 2. – 7. pozícii konečného poradia: Španielsko, Rusko, Nórsko, Čierna Hora, Srbsko a Švédsko. Z európskych zástupcov však môžu živiť olympijský sen vďaka dvom dodatočným miestam na turnajoch aj Rumunsko a Maďarsko ako najlepšie nekvalifikované z ME 2018.

Výsledky – majstrovstvá sveta v hádzanej žien – Kumamoto (Jap.) – finále:
Holandsko – Španielsko 30:29 (16:13)
Zápas o 3. miesto:
Rusko – Nórsko 33:28 (18:15)

All-Star tím MS 2019:
brankárka Tess Westerová (Hol.) – ľavé krídlo Camilla Herremová (Nór.), ľavá spojka Alexandrina Cabralová Barbosová (Šp.), stredná spojka Estavana Polmanová (Hol.), pravá spojka Anna Viachirevová (Rus.), pravé krídlo Jovanka Radičevičová (Č. Hora), pivotka Linn Blohmová (Švéd.)
Najužitočnejšia hráčka: Estavana Polmanová (Hol.)
Najlepšia strelkyňa: Lois Abbinghová (Hol.) 71/29 gólov
Kanadské bodovanie (góly + asistencie): 1. Anna Viachirevová (Rus.) 107 bodov (45+62)

Konečné poradie MS žien 2019: 1. Holandsko, 2. Španielsko, 3. Rusko, 4. Nórsko, 5. Čierna Hora, 6. Srbsko, 7. Švédsko, 8. Nemecko, 9. Dánsko, 10. Japonsko, 11. Kórejská republika, 12. Rumunsko, 13. Francúzsko, 14. Maďarsko, 15. Angola, 16. Argentína, 17. Brazília, 18. Senegal, 19. Slovinsko, 20. DR Kongo, 21. Kuba, 22. Kazachstan, 23. Čína, 24. Austrália.

Autor: SITA, Foto: ihf.info

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022