Načítavanie údajov ...

Francúzi s tretím olympijským titulom

Hádzanári Francúzska sa vrátili na olympijský trón, z ktorého ich pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro zosadili Dáni. Reprezentanti krajiny galského kohúta vo finále turnaja mužov na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu zdolali dánskych obhajcov 25:23 (14:10) a tretíkrát po rokoch 2008, 2012 získali zlato, vďaka čomu sú najúspešnejšou krajinou v hádzanej mužov v histórii OH.
Dáni viedli v repríze finále z Ria len v úvodnej šesťminútovke, ale Francúzi po necelých dvadsiatich minútach hry získali trojgólový náskok (9:6), ktorý v závere I. polčasu zvýšili štyri presné zásahy. Hneď po zmene strán narástol rozdiel v ich prospech na 16:10. Úradujúci majstri sveta sa však nevzdali, postupne ukrajovali z manka a do záverečnej desaťminútovky išli za stavu 21:22. Vyrovnať a otočiť vývoj sa im už nepodarilo, nestačilo k tomu ani 9 gólov hviezdneho Mikkela Hansena. V záverečnej minúte spečatil francúzsky triumf Fabregas. So spoluhráčmi, ktorí odohrali štvrté olympijské finále za sebou, tak odplatili svojim súperom prehru 26:28 zo súboja o zlato v Riu.
„Trojnásobný olympijský víťaz, štvornásobný medailista. Je to niečo šialené. Som hrdý na náš tím. Náš triumf je zaslúžený, pretože sme na ceste za ním tvrdo pracovali. Zároveň som aj pyšný na svoju kariéru a aj na to, ako som sa dokázal vrátiť po zranení. Vo finále dominovali obrany. Vedeli sme, že kľúčom k úspechu je ubránenie Mathiasa Gidsela,“ povedal Nikola Karabatič, najskúsenejší z kádra svojho bývalého spoluhráča a v súčasnosti trénera Guillauma Gilla.
Bronzové medaily patria španielskym hádzanárom, ktorí už štvrtýkrát v histórii úspešne bojovali o 3. miesto. Aktuálni majstri Európy, ktorí sa v januári predstavia na kontinentálnom šampionáte v základnej skupine v Bratislave, zdolali v Tokiu v zápase o konečné umiestnenie Egypťanov 33:31 (19:16). Duel proti africkému prekvapeniu turnaja rozhodli vo svoj prospech v záverečnej päťminútovke.
V All-star tíme mali najpočetnejšie zastúpenie Francúzi so štyrmi hráčmi. Za najužitočnejšieho hráča vyhlásili Mathiasa Gidsela z Dánska a najlepším strelec bol so 61 gólmi jeho krajan Mikkel Hansen.

Výsledky sobotňajších stretnutí o konečné umiestnenie na olympijskom hádzanárskom turnaji v Tokiu:

MUŽI
finále:
Francúzsko – Dánsko 25:23 (14:10)
Zostavy a góly:
Francúzsko: Gérard, Genty – Remili 5, Lagarde 1, Mem 3, Tournat, N. Karabatič 2, Mahé 2, Abalo 2, Guigou 1, L. Karabatič 2, Fabregas 2, Descat 3/1, Porte 2
Dánsko: N. Landin, Möller – M. Landin 2, Saugstrup 2, L. Svan Hansen, Möllgaard, Mensah Larsen 1, H. Toft Hansen 2, M. Hansen 9/5, Olsen 1, J. Hansen, L. Andersson, Holm, Gidsel 6
pok. hody: 3/1 – 6/5, vylúčení: 4 – 1, rozhodovali: S. Nikolov a G. Načevski (obaja Sev. Maced.)

o 3. miesto:
Egypt – Španielsko 31:33 (16:19)
Najviac gólov: El-Ahmar a Shebib po 7 – Gómez 8

Konečné poradie: 1. Francúzsko, 2. Dánsko, 3. Španielsko, 4. Egypt, 5. Švédsko, 6. Nemecko, 7. Nórsko, 8. Bahrajn, 9. Portugalsko, 10. Brazília, 11. Japonsko, 12. Argentína.

All-star tím:
brankár Vincent Gérard (Fr.) – ľavé krídlo Hugo Descat (Fr.), ľavá spojka Mikkel Hansen (Dán.), stredná spojka Nedim Remili (Fr.), pivot Ludovic Fabregas (Fr.), pravá spojka Yahia Omar (Egypt), pravé krídlo Aleix Gómez (Šp.)
Najužitočnejší hráč: Mathias Gidsel (Dán.)
Najlepší strelec: Mikkel Hansen (Dán.) – 61 gólov

Autor: slovakhandball.sk
Foto: FFHandball/Icon Sport

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022