Načítavanie údajov ...

Hádzanári sa tešia na skvelú šou, ktorú prinesú preložené olympijské hry

Sú to štyri týždne, čo sa Medzinárodný olympijský výbor a organizačný výbor Tokio 2020 rozhodli odložiť olympijské hry o rok. Tie sú naplánované na 23. júla až 8. augusta 2021.

„Aj keď boli tieto správy srdcervúce pre mnoho športovcov, ktorí sa denne pripravovali niekoľko hodín a tešili sa na súťaženie na olympijských hrách, v tomto rozhodnutí je veľa pozitív,“ uviedol k preloženiu podujatia pod piatimi kruhmi  kapitán japonskej reprezentácie Remi Anri Doi.

„Hlavným je ochrana ľudí. Taktiež dáva športovcom viac času na prípravu. Všetci sa budúci rok budú môcť bezpečne stretnúť a užiť si hry.“

V mužskom i ženskom hádzanárskom turnaji bolo kvalifikovaných už po 6 družstiev vrátane hosťujúceho Japonska. O ďalších 12 tímoch sa malo rozhodnúť na kvalifikačných podujatiach v marci a apríli.

„Musíme sa sústrediť na ľudstvo“

Nóri, strieborní medailisti z majstrovstiev sveta 2017 a 2019 a semifinalisti európskeho šampionátu 2020, boli medzi tímami pripravenými bojovať na olympijských kvalifikačných podujatiach. Vzhľadom na to, že sa Nórsko v posledných rokoch zaradilo medzi svetovú špičku, majú vynikajúcu šancu dostať sa na olympijské hry do Tokia.

„V súčasnosti sú na svete oveľa dôležitejšie veci ako šport,“ uviedol kapitán tímu Bjarte Myrhol. „Musíme sa sústrediť na ľudstvo. Pre mňa neprichádzalo do úvahy tento rok absolvovať olympijské hry. Bolo to nevyhnutné a dobré rozhodnutie. Naozaj dúfam, že Tokio 2021 sa môže stať ľudovým festivalom zameraným na radosť, dobrého ducha a šťastných ľudí. Dúfajme, že bez koronavírusu v stredobode pozornosti.“

Kapitán nemeckého tímu a bronzový olympijský medailista z roku 2016 Uwe Gensheimer s rozhodnutím súhlasí a opätovne potvrdil, že jeho tím je odhodlaný dostať sa na olympijské hry, keď na to príde čas. Prioritou je však návrat k normálu v každodennom živote.

„Rozhodnutie odložiť olympijské hry bolo úplne racionálne, pretože zdravie všetkých má najvyššiu prioritu. Hádzaná je, samozrejme, v našej mysli aj v týchto časoch postihnutých koronavírusom, ale predtým ako začneme pomýšľať na kvalifikačné podujatia a zápasy, musíme zvládnuť náš návrat do každodenného života a znovu začať s tímovými tréningami a ligami. Hrať na olympiáde je pre naše mužstvo stále sen,“ povedal Gensheimer.

„Všetci športovci sa budú snažiť ukázať v maximálnej sile“

Hráči sa zhodujú nielen v tom, že rozhodnutie odložiť olympijské hry bolo správne, ale aj v tom, ako sa chcú vrátiť na ihrisko: ich cieľom je spraviť veľkú šou na OH 2021.

„Musíme sa o seba postarať čo najlepšie. Teraz potrebujeme myslieť na zdravie športovcov a všetkých ostatných. Na olympijské hry prichádzajú milióny ľudí z celého sveta a preto sme nemohli nič riskovať,“ uviedol Brazílčan Felipe Borges, ktorého tím je tiež pripravený bojovať na kvalifikačných podujatiach. Brazílski hádzanári sa dostali na predchádzajúcich OH v Riu de Janeiro až do štvrťfinále.

„S odložením na rok 2021 budú mať všetci športovci rovnaké podmienky na to, aby dosiahli čo najlepšiu úroveň a predviedli najlepšiu šou na svete.“

Do Tokia sa kvalifikoval aj Egypt, ktorého reprezentantov korunovali za afrických šampiónov v januári na tohtoročnom kontinentálnom šampionáte. Egyptská hviezda tohto turnaja Yahia Omar tiež podporil toto rozhodnutie a teší sa, že práve jeho krajina bude hostiť budúcoročné majstrovstvá sveta.

„Myslím si, že preloženie je dobré pre každého. Je to múdre rozhodnutie,“ povedal Omar. „Pokiaľ ide o nás osobne, v egyptskom národnom tíme to (Tokio 2020) bola úžasná príležitosť, aby naši mladí hráči získali skúsenosti pred majstrovstvami sveta, ktoré budeme organizovať. Na druhej strane to však znamená, že my budeme na OH lepšie pripravení.“

Podobne ako Egypt aj portugalský mužský tím mal skvelý začiatok roka 2020, keď si na majstrovstvách Európy zabezpečil svoje najlepšie umiestnenie v histórií. Šieste miesto na EHF EURO 2020 im zaručilo miesto na kvalifikačných podujatiach na olympiádu.

Kapitán národného mužstva Rui Silva sľúbil, že jeho tím bude pripravený predviesť najlepšie výkony, keď príde čas bojovať o miesto v Tokiu: „Fanúšikovia môžu očakávať, že všetci športovci sa budú snažiť ukázať v maximálnej sile, aby zaistili perfektnú show pre všetkých.“

Kapitánka švédskej reprezentácie Sabina Jacobsenová očakáva, že návrat na ihrisko a boj o olympijské miesta iba dokážu, čo tento šport znamená pre hráčov a fanúšikov.

„Myslím, že priaznivci hádzanej môžu očakávať, že hráči budú opäť dychtiví a šťastní. Pre nich je to istá forma abstinencie, takže si myslím, že všetci uvidíme, čo tento šport znamená pre hráčov aj fanúšikov,“ povedala Jacobsenová. „Naozaj sa teším na návrat na ihrisko a na šancu dostať sa na budúcoročné olympijské hry!“

Japonský kapitán Doi sa veľmi teší na deň, keď sa hádzanárske družstvá z celého sveta stretnú na dlho očakávaných olympijských hrách.

„Teším sa na to, že sa všetci budeme v roku 2021 baviť a stretneme sa! Som si istý, že fanúšikovia si užijú všetko, čo budúcnosť prinesie, pretože všetkým, či už športovcom, organizáciám alebo samotným priaznivcom chýbajú počas tejto pauzy zápasy a súťaže.“

„Keď sa veci vrátia k normálu a športovci opäť vybehnú na ihrisko, každý dá zo seba to najlepšie a zaručia, aby každý zo športu získal maximum.“ 

 

Zdroj: https://www.ihf.info/media-center/news/handball-players-look-forward-great-show-rescheduled-olympic-games

Foto: letelegramme.fr

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022