Načítavanie údajov ...

Historické víťazstvo Talianska, Slováci tvrdia, že sa zdolali sami

Ľubomír Ďuriš (stredná spojka SR): „Nepremieňanie príležitostí nás zrážalo dole a ťažko sme sa dostávali do zápasu“

V januári 2018 prehrali slovenskí hádzanárski reprezentanti v I. fáze kvalifikácie MS 2019 s outsiderom z Luxemburska 27:28. Po Luxemburgu prišla ďalšia tvrdá rana vo Faenze, kde v stredu zverenci trénera Heineho Ernsta Jensena nestačili na domácich Talianov, ktorým v rámci 7. skupiny II. fázy kvalifikácie ME 2020 podľahli 23:26. Pred pätnástimi mesiacmi prehra s hádzanárskym „trpaslíkom“ už nič nezmenila na obsadí nepostupovej 2. pozície v 1. skupine za Ruskom, stredajšie zaváhanie ešte len môže spôsobiť neúspech, keďže stále ide o postup na európsky šampionát – aj z 3. priečky. Našťastie, Slováci majú pred sebou možnosť opravy v podobe domácej odvety.

Slovenskí hádzanári zle vstúpili do stretnutia, keď prehrávali 1:5. „Nevydarený úvod nás zaskočil. Začali sme laxne, nepremenili sme nejaké šance. Domáci si na nás verili, boli namotivovaní. Bol to náročný zápas, v ktorom sa ťažko doťahoval náskok súpera. Po polčase sme zaostávali o tri góly. Stále sa dalo niečo urobiť s výsledkom, snažili sme sa, bojovali, ale robili sme lacné chyby, a tie rozhodli,“ poznamenal Marián Žernovič, ktorý prišiel do bránky pred prestávkou a blysol sa zlikvidovaním pokutového hodu: „Ja som zvyknutý naskakovať do zápasu aj v klube, nemám s tým problém. Vždy sa snažím pripraviť na sto percent. Súper nás neprekvapil. Aspoň ja som to tak z postu brankára nevnímal. Strely mi išli tam, kam som chcel, ale aj tak mi prepadli. Sami sme si to prehrali.“

Slováci nastúpili vo Faenze výrazne oslabení, z tradičných opôr bol trénerovi Jensenovi k dispozícii skúsený tvorca hry Ľubomír Ďuriš, ktorý k príčinám prehry uviedol: „Najmä v prvom polčase sme pozahadzovali veľa šancí, trápili sme sa v útoku a Taliani nám odskočili. Chceli sme hrať na rýchle protiútoky, ale príliš nám to nešlo, takisto ani v obrane sa nám nedarilo. Veľa toho v našej hre nefungovalo. Zdolali sme sa sami nepremieňaním príležitostí, čo nás zrážalo dole a ťažko sme sa dostávali do zápasu.“

Taliani priaznivým vývojom stretnutia dostali do varu štvortisícové publikum vo Faenze. „Atmosféra bola perfektná. Nemyslím si, že by nás zaskočila. Verím, že aj u nás bude podobná. Teraz nám to proti Talianom nevyšlo, čo mi je ľúto. Máme však na to, aby sme ich zdolali. Hráme doma, musíme hrať tvrdšie a agresívnejšie,“ tvrdí Matej Mikita.

Pre Taliansko to bolo historické víťazstvo, keďže od zavedenia súčasného kvalifikačného systému dosiahli svoj prvý triumf v II. fáze kvalifikácie. Ešte šťastie, že sa neradovali z výhry výraznejším rozdielom (štvrťhodinu pred koncom viedli už o šesť gólov 20:14, pozn.), lebo ak Slováci nechcú v nedeľu prísť o šancu postúpiť, musia v odvete v Považskej Bystrici svojho súpera zdolať takým rozdielom, aby boli na tom lepšie vo vzájomnej bilancii.

Autor: SITA, Foto: FIGH.it

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022