Načítavanie údajov ...

Holeša sa teší na reprezentačných navrátilcov v lige, na sezónu v znamení množstva TV prenosov i z chystaných noviniek

Počas víkendu sa začala nová sezóna v dvoch najvyšších hádzanárskych súťažiach – v mužskej Niké Handball extralige a ženskej MOL lige. Fanúšikovia sa môžu tešiť na zaujímavé novinky. Azda najviac rezonuje téma množstva televíznych prenosov, ktoré v novom ročníku prinesú RTVS a tiež partner zväzu prostredníctvom svojej internetovej Niké TV. Konkurenciu v lige určite zvýšia aj príchody reprezentantov – Ľubomíra Ďuriša (P. Bystrica) a Lukáša Urbana (Tatran Prešov). Aj o týchto témach sme sa zhovárali so prezidentom Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslavom Holešom.

Aké je základné želanie šéfa slovenskej hádzanej pri rozbehu novej sezóny najvyšších súťaží?
– Pevne verím, že tento ročník už bude konečne normálny – teda bez akýchkoľvek protipandemických opatrení, s divákmi na tribúnach a s plným nasadením na palubovkách. Dúfam, že nás nečakajú žiadne neplánované prestávky, a že všetko prebehne podľa plánov. Pandémiou utrpeli všetky športové odvetvia. Zanikali kluby, znížil sa záujem mládeže.

Ako je na tom ligová hádzaná?

– Teší ma, že to najhoršie obdobie sme ustáli. A hoci v predošlej sezóne ´neprežil´ náročné časy tím Košice Crows, i tak vstupujeme do nového ročníka Niké Handball extraligy s plným počtom dvanástich klubov. Ešte radostnejšie je, že ligu doplnil nováčik zo stredného Slovenska, pretože tomuto regiónu už nejaký čas chýbalo zastúpenie v najvyššej súťaži. V ženskej slovensko-českej MOL lige máme naďalej stabilizované štyri kluby, v prvej lige pôsobí dokonca 14 tímov, čo je veľmi slušné číslo. V MOL lige máme nárok na šesť družstiev, verím, že časom tam ešte pribudnú niektoré ďalšie bývalé hádzanárske bašty.

Čo môžeme v mužskej súťaži očakávať od nováčika MHK Martin?
– Sme naozaj veľmi radi, že sa do najvyššej mužskej súťaže vrátil klub s dlhoročnou tradíciou ešte z federálnej československej ligy. Navyše v Martine dlhodobo veľmi dobre pracujú s mládežou. V meste pôsobia až dva kluby, čo prináša nielen konkurenciu, ale zároveň priťahuje k nášmu športu aj veľké množstvo detí. Vytvorili dokonca aj veľmi zaujímavý projekt, ktorý pracuje už s detičkami v materských škôlkach. A hoci tento región Slovenska negeneruje príliš veľa sponzorských možností, i v takýchto ťažkých podmienkach dokázali vytvoriť kvalitný tím a postúpiť do NHE. Tešíme sa na to, čo v nej predvedú.

Prípravné zápasy pred sezónou naznačili, že medzi mužmi by sme mohli sledovať mimoriadne vyrovnaný ročník.
Súhlasíte?
– Áno. Dovolím si tvrdiť, že už predošlý ročník bol celkom vyrovnaný, a teda aj zaujímavejší pre diváka. Verím, že nová sezóna na to nadviaže.

Je to vlastne už klasická otázka: Podarí sa niekomu zlomiť dlhoročnú hegemóniu Prešova?

– Poznáte to, v športe ťažko prognózovať vopred, v tom je krásny. Rozhodne sa až na ihrisku. Treba však povedať, že sila kádra Tatrana je obrovská, má vysoké ciele aj v európskej súťaži i v SEHA lige. Takže, ak sa nič mimoriadne nestane, Prešovčania by mali byť lídrami. Nikto im však určite nič nedaruje zadarmo.

Kvalitu SHE určite zvýšia aj navrátilci – reprezentanti. Lukáš Urban posilnil Prešov a kapitán národného tímu Ľubomír Ďuriš zasa rodnú Považskú Bystricu.
– Ide o veľký prínos, pre súťaž je to skvelé, po mediálnej i marketingovej stránke je to výrazný posun dopredu. Som presvedčený, že Lukáš po dvoch nešťastných rokoch so zraneniami nájde svoju stabilnú formu a dostane sa na tú úroveň, kde ho všetci chceme vidieť – ako lídra Prešova i reprezentácie. Aj Ľubo má hádzanej a mladším hráčom stále čo dať, či v klube alebo v národnom tíme. Je to naozaj veľký charakter, dokáže učiť mladých, ako treba pracovať na tréningoch, či s akou intenzitou hrať zápasy.

V ženskej MOL lige na rozdiel od predošlej sezóny neuvidíme poľský Ruch Chorzów a ani kvalitný klub s bohatými európskymi skúsenosťami Galičanka Ľvov, ktorý o účasť v súťaži tiež prejavil záujem. Prečo?
– Všetko je o dohodách, v tomto prípade oboch zväzov. Samozrejme, majú do toho čo povedať aj kluby z oboch krajín. Napokon sme sa dohodli, že sezónu odohráme v čisto slovensko-českej réžii. Sme však radi, že Chorzów prilákala aj kvalita našej ligy, a aj pre Ľvov sme boli prvou voľbou vzhľadom na vojnové dianie na Ukrajine. Už dlhšie tvrdím, že táto súťaž dokáže vyprodukovať zaujímavé hráčky pre európsku hádzanú. A rastom počtu televíznych prenosov i partnerov ligy sa jej úroveň ešte zvýši. Uvidíme, čo z pohľadu rozširovania súťaže prinesie budúcnosť.

Už jeden a pol sezóny je partnerom Slovenského zväzu hádzanej spoločnosť Niké. Ako hodnotíte doterajšiu spoluprácu a čo očakávate v novom ročníku?
– Sme veľmi radi, že máme generálneho partnera s takýmto prístupom, a to absolútne nemyslím ako nejaké klišé. Vysvetlím to. Jednak platia všetky dohody, nielen tie na papieri, ale aj ústne. Zároveň nás veľmi teší, že pre Niké to nie je len otázka zviditeľnenia, teda, že majú svoju značku pripnutú pri hádzanej a tým to pre nich končí. Práve naopak, snažia sa nám pomáhať a zveľaďovať tento náš spoločný produkt. Musím zdôrazniť, že Niké nám vychádza
maximálne v ústrety. Ak k tomu prirátam obrovskú porciu televíznych prenosov na portáli Niké TV, či veľkú paletu súťaží pre fanúšikov, tak to len dokazuje, že naša spolupráca je naozaj veľmi, veľmi silná a prínosná pre celú slovenskú hádzanú.

Veľkou ligovou témou sa stali televízne prenosy, nielen tie v Niké TV, ale po novom už aj v RTVS. Prenosy pribúdali už v predošlej sezóne, prostredníctvom internetu dostávajú priestor dokonca aj mládežnícke súťaže. Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť v nasledujúcom ročníku?
– Televízne práva slovenskej hádzanej vlastní práve spoločnosť Niké, takže aj pripravované prenosy v RTVS sú predovšetkým zásluha ich rozhodnutí a vydarených rokovaní. Pre novú sezónu máme vytvorený skvelý harmonogram a fanúšikovia uvidia naozaj množstvo ligových zápasov, určite teda nie iba jeden za týždeň. Na RTVS čaká v novej sezóne na fanúšikov relácia Palubovka, kde si môžu každú stredu pozrieť vybraný ligový zápas. Začiatok duelu bude buď o 17. alebo 19. hodine, čas si budeme striedať s basketbalovými zápasmi. Rovnako dostaneme v RTVS priestor aj v sobotu, začiatok zápasu by mal byť vo výbornom čase 18.00 h. Basketbalová sezóna navyše začína trocha neskôr, takže hneď v septembri budeme mať v ponuke bohatú porciu hádzanárskych zápasov.
Čo sa týka internetovej televízie Niké TV, veľká zmena v prospech fanúšikov i celej hádzanej súvisí s víkendami. Kým doteraz sme boli zvyknutí v zásade na rovnaký hrací deň i čas zápasov, v novom ročníku budú začiatky stretnutí rozdelené do rôznych časov, a budú rozdelené od piatku do nedele. Vysielať ich totiž bude práve Niké TV, takže tým pádom si môžeme vychutnať naživo veľké množstvo stretnutí bez toho, aby vzájomne kolidovali. Veľkou novinkou tiež je, že Niké TV ponúkne fanúšikom aj archív ligových zápasov, pričom k dispozícii v ňom budú úplne všetky stretnutia mužskej NHE a všetky domáce stretnutia slovenských tímov z MOL ligy. Čiže ponuka bude naozaj veľká a my sme veľmi radi, že sme súčasťou toho projektu.

Predstavili ste množstvo noviniek, je ich výpočet kompletný?
– Nesmiem zabudnúť ani na novú web stránku Slovenského zväzu hádzanej, kde budeme v novej sezóne prinášať ešte väčšie množstvo informácií a väčšiu prehľadnosť samotných súťaží. Podrobnejšie predstavíme reprezentačné i klubové tímy, s fotografiami a detailnejšími informáciami o hráčoch i hráčkach.

Na druhej strane, kde tlačí hádzanárska päta najviac?

– Ako všetky športy, aj my bojujeme s postcovidovým obdobím… Kluby pocítili určitý odliv hráčov v mládežníckych kategóriách, ale som presvedčený, že sa nám v tejto oblasti darí pracovať na reštarte. Nielen hádzaná by v tomto ťažkom období určite ocenila väčšiu pomoc od vlády a ministerstva školstva. Myslím, že aj v porovnaní s inými krajinami v tejto oblasti naozaj zaostávame. Akoby sme čakali, že sa to v súvislosti s deťmi a mládežou akosi samo ´utrasie´, lenže takto to v športe nefunguje. Pridali sa aj ďalšie nečakané problémy – vojna na Ukrajine zdvíha ceny energií, klubom tiež odoberá z financií aj rastúca inflácia, čo následne ovplyvňuje všetky naše rozvojové projekty. Som presvedčený, že štát by mal v tejto veci robiť viac. A to nie je len otázka posledných mesiacov či rokov, takto u nás fungujeme dlhodobo. Problémy narástli a nepreháňam, ak poviem, že pri mnohých športoch ide dnes naozaj o všetko…

Spomínali ste reštart súvisiaci s mládežou – podarilo sa ho rozbehnúť?
– Zväz robí čo môže a tiež musím zdôrazniť, že aj samotné kluby robia skvelú prácu, cítime ich enormnú snahu. Každého ovplyvnili dva ťažké pandemické roky, ale na mládež sa nikto nevykašľal. Napríklad v dorasteneckých súťažiach máme momentálne registrovaný ešte väčší počet družstiev ako pred covidom. Udržali sme aj náš mládežnícky projekt Talentprogram, naďalej sa rozvíja a začína prinášať prvé ovocie pri mládežníckych reprezentáciách. Máme pripravené aj nové projekty už aj do žiackych súťaží, máme veľa nových impulzov a podnetov, ktoré potiahnu hádzanú dopredu. Máme za sebou hektické leto – mládežníci sa predviedli na niekoľkých majstrovstvách Európy či sveta vrátane Európskeho olympijského festivalu mládeže, kde sa mohli konfrontovať s tými najlepšími, odohrali naozaj veľmi ťažké medzinárodné zápasy. Na tom môžeme stavať, naše talenty následne porastú v kluboch i na medzinárodnej úrovni.
V predošlej sezóne sme spustili aj živé prenosy z mládežníckych zápasov, podľa individuálnych možností klubov, keďže nie každý z nich má halu napojenú na vyhovujúcu kvalitu internetu. Ak sa v tomto zlepšíme, od ďalšieho ročníka sa už pokúsime fanúšikom ponúknuť streamy zo všetkých dorasteneckých zápasov na Slovensku. Mimochodom, napríklad Slavoj Trebišov, pracovitý klub s jasnou stratégiou, má sledovanosť mládežníckych zápasov
na úrovni seniorskej extraligy. O mládež teda je záujem, máme na čom stavať.

Autor: DM, slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022