Načítavanie údajov ...

Jakub Mikita po ročnej pauze pripravený opäť hrať

V Maďarsku bude mať nový klub

Jakub Mikita bol smoliarom uplynulej sezóny. V januári 2018 prestúpil z maďarského Csurgói KK do francúzskeho Cesson Rennes Métropole Handball, ale vystúpenia v ligovej súťaži úradujúcich majstrov sveta sa nedočkal. V poslednom prípravnom zápase a dokonca v jeho záverečnej minúte utrpel po postrčení protihráčom vážne zranenie kolena, ktoré si vyžiadalo aj chirurgický zákrok. Hoci v uplynulom kalendárnom roku neodohral na klubovej úrovni ani jeden súťažný duel, v súčasnosti je už pripravený na návrat. Starší z bratov Mikitovcov sa ešte pred zranením udomácnil v mužskej reprezentácii SR, do ktorej dostal pozvánku aj na januárový zraz v Šali. Pri tejto príležitosti poskytol rozhovor pre slovakhandball.sk.

Odkedy pauzujete?
– Zranil som sa 2. februára, takže už to pomaly bude ročná nútená prestávka.

Čo všetko ste odvtedy podstúpili?
– Bolo toho strašne veľa, čo som za ten čas absolvoval. Spomeniem operáciu, rehabilitáciu, sťahovanie, tréningy, prípravu aj s osobnými trénermi.

Ako ste na tom momentálne?
– Cítim sa fit, hoci súťažný zápas som odvety nehral pre problémy nie z mojej, ale zo strany klubu. Takže už čakám, kedy budem môcť opäť hrať.

Ako zareagovali vo francúzskom klube, v ktorom ste sa zranili krátko po prestupe a prakticky ste nemohli ukázať, čo je vo vás?
– Pokiaľ ide o zranenie, tak tam bolo všetko z ich strany na profesionálnej úrovni. Predstavitelia klubu mi vybavili vyšetrenia, lekára, operáciu. Potom som začal rehabilitáciu s klubovým fyzioterapeutom a ďalej to už nechali na mňa.

Ako ste sa vyrovnávali s dlhou pauzou? Čo vám najviac pomáhalo pri vážnom zranení?
– Najviac ma podporovali manželka s dcérkou. Paradoxne, ona to znášala asi horšie ako ja. Ja som tým bol od začiatku vyrovnaný, povedal som si, že ide sa ďalej. Nemal som na výber.

Nebola šanca zotrvať vo Francúzsku aj po zotavení sa?
– Ani nie, lebo som mal zmluvu do konca sezóny s tým, že keď sa bude dariť, tak sa predĺži. Pre zranenie to však nebolo možné, takže túto možnosť som ani neriešil.

V minulosti ste pôsobili v Maďarsku, kde ste si urobili dobré meno. Bolo pre vás prioritou vrátiť sa práve do tejto krajiny?
– Niežeby som to vyslovene chcel, ale z viacerých dôvodov to bolo pre mňa jednoduchšie. Najmä preto, že ma tam veľa ľudí poznám, ovládam jazyk. Predsa len ísť teraz do zahraničia, do nejakej úplne inej krajiny, kde by som sa ocitol v neznámom prostredí a nerozumel by som reči, by bolo v súčasnej situácii oveľa náročnejšie. Rok som nehral a nebudeme si klamať francúzska liga je na vyššej úrovni ako maďarská. Dostať sa späť do zápasového rytmu by tam bolo podstatne ťažšie ako v Maďarsku.

Od začiatku tejto sezóny ste mali pôsobiť v tíme Vecsési SE. Vaše meno však doteraz v zostave nováčika najvyššej súťaže nefigurovalo. Prečo?
– Je to pravda, za Vecsés som nenastúpil. Bolo to rozhodnutie vedenia, ktoré sa tak rozhodlo a nemalo záujem o moje služby.

Kedy sa skončilo vaše pôsobenie vo Vecsési?
– Bol som tam do decembra. Plán bol, že by som mal hrať v troch decembrových dueloch, ktoré by sa teoreticky mohli vyhrať. Predstavitelia klubu však nespravili úkony potrebné k prestupu a tým pádom som nemohol nastúpiť v súťažných zápasoch.

Máte predstavu o vašom novom pôsobisku?
– Mám. Vo Vecsési ešte predo mnou ukončili spoluprácu aj s trénerom, ktorý sa potom stal koučom iného tímu. On chce, aby som im prišiel pomôcť. To družstvo je tiež medzi družstvami, ktoré budú bojovať o záchranu. Myslím si, že na štart po zranení to bude pre mňa celkom dobré a budem si môcť dobre zahrať.

Môžete prezradiť, o ktorý klub ide?
– Kým nie je podpísaná zmluva, tak to nechcem prezrádzať, ale je to maďarský klub. Sme dohodnutí do konca sezóny, takže to vyzerá tak, že budem pokračovať v Maďarsku. Pôvodne som rozmýšľal o zahraničí, ale po dohode so ženou sme dospeli k záveru, že bude asi lepšie zostať ešte druhú polovicu aktuálnej sezóny v Maďarsku a potom riešiť niečo ďalšie.

Autor: SITA, Foto: TASR

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022