Načítavanie údajov ...

Jana Kuťková oslávila na Valentína životné jubileum

Ďalšia zo skvelej generácie československých hádzanárok sa dožila významného životného jubilea. Jana Kuťková v nedeľu na Valentína oslávila 70. narodeniny. Rodáčka z Bratislavy bola súčasťou reprezentačného tímu, ktorý si na majstrovstvách sveta 1986 v Holandsku vybojoval striebornú medailu. Zúčastnila sa na olympijských hrách 1980 v Moskve, kde československé družstvo žien obsadilo 5. miesto. Na svetovom šampionáte 1982 v Maďarsku, kde patrila výberu ČSSR 5. pozícia, získala ocenenie pre najlepšiu pivotku turnaja. Je dvojnásobnou najlepšou hádzanárkou Slovenska, za ktorú ju vyhlásili v rokoch 1978 a 1982. V reprezentácii Československa odohrala 218 zápasov, v ktorých strelila 602 gólov.
Na domácej ligovej scéne si vybojovala štyri majstrovské tituly (1971 a 1972 s Plastikou Nitra, 1982 a 1983 so Štartom Bratislava), v drese bratislavského Štartu dosiahla aj finále Pohára IHF 1987 (predchodca Pohára EHF a súčasnej Európskej ligy, pozn.). Hrávala tiež za Vinohrady Bratislava.
Po hráčskej kariéry (do veku 43 rokov) sa venovala trénerskej práci. Patrí jej honor vôbec prvej ženy – trénerky v najvyššej československej súťaži. Okrem družstiev Plastiky Nitra, Štartu a ŠKP Bratislava, rakúskeho Stockerau viedla aj slovenské národné tímy kadetiek a junioriek. Je členka Siene slávy slovenskej hádzanej. Slovenský olympijský výbor ocenil jej zásluhy v športe udelením Ceny Matyldy Pálfyovej za rok 2016. Venovala sa aj učiteľskej práci. V súčasnosti pôsobí ako kormidelníčka mladších dorasteniek ŠKP Bratislava.
Jana Kuťková tvorí hádzanársku rodinu so svojím manželom Tomášom, tiež úspešným trénerom, ako aj dcérami a bývalými hráčkami Marcelou a Petrou.

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022