Načítavanie údajov ...

Jaroslav Holeša bude opäť kandidovať na post prezidenta Slovenského zväzu hádzanej

Milí priatelia,

hádzanárska sezóna 2017/2018 je za nami. Naša práca však nekončí. Okrem prípravy novej sezóny nás čakajú ešte dve mimoriadne udalosti, ktoré významne zasiahnu do nášho hádzanárskeho života.

Prvou je Kongres Európskej hádzanárskej federácie v Glasgowe, kde sa rozhodne o usporiadateľoch Majstrovstiev Európy mužov v roku 2022 a 2024. Spoločne s Maďarskom kandidujeme na usporiadanie tohto šampionátu a veríme, že Slovensko bude úspešné. Som presvedčený, že naša kandidatúra je veľmi vydarená – podpísalo sa pod ňu množstvo skúsených odborníkov a svojou kvalitou môže konkurovať náročnej konkurencii vyspelých hádzanárskych krajín.

Druhou významnou udalosťou je Konferencia Slovenského zväzu hádzanej. Tá zhodnotí uplynulý rok 2017 a voľby do exekutívneho orgánu SZH rozhodnú aj o smerovaní zväzu na ďalšie štyri roky.

Rok 2017 ako aj sezóna 2017/2018 bola v mnohých aspektoch pre SZH výnimočná. A dovolím si povedať, že aj úspešná.

Od júla 2017 sa naplno rozbehol projekt ôsmych Regionálnych centier hádzanej – najväčší projekt v histórii slovenskej hádzanej. Na blížiacej sa konferencii a vo Výročnej správe za rok 2017 predstavíme aj konkrétne čísla, z úspešného naštartovania projektu sa však už teraz veľmi teším. Podpísali sme zmluvy s takmer 150 učiteľmi a trénermi, rozbehli sme hádzanárske tímy na 130 základných školách.

Projekt RCH nám v prvom roku ukázal príležitosti, ale tiež odhalil aj slabiny, ktoré je potrebné do budúcnosti odstrániť respektíve čo najviac minimalizovať. Myslíme si však, že tento projekt dokáže naštartovať slovenskú hádzanú tak, aby sme sa v blízkej budúcnosti dostali na úroveň akú si všetci želáme. Pre projekt sa snažíme získať maximálnu podporu – mám za sebou tri stretnutia s predstaviteľmi samosprávnych krajov a naplánované stretnutia so zvyšnými piatimi. Aj oni chápu zmysel podpory športu v regiónoch a ukazuje sa, že aj oni hľadia na rozvoj hádzanej pozitívnymi očami.

V roku 2017 sa nám po prvýkrát podarilo zastaviť pokles členskej základne, naopak, čísla konečne rastú. Získali sme 1 200 nových členov, najmä detí, nárast predstavuje viac ako 30 percent. Podľa najnovšej štúdie Slovenského olympijského výboru, ktorý analyzoval šport na Slovensku, patríme medzi prvé 4 športové zväzy podľa rastu členskej základne za rok 2017. A v roku 2018 tento trend pokračuje – do mája nám pribudlo ďalších 500 detí a podľa správ a prognóz, ktoré máme z klubov, počet nových členov narastá ďalej, čo je pre nás všetkých veľmi dobrá správa. Chcem veľmi pekne poďakovať klubom a školským krúžkom a tiež vyjadriť nádej, že sa nám spoločne podarí v nasledujúcich rokoch získavať čo najviac detí pre náš krásny šport.

Čo sa týka reprezentácií, postupne zlepšujeme všetky oblasti – výcvikové kempy, prípravu kvalifikačných zápasov, zabezpečenie tímov pri účasti na šampionátoch, vzdelávanie trénerov, či publikačnú činnosť.

SZH sa však v posledných rokoch darí získavať nových marketingových partnerov nielen pre reprezentáciu, ale aj pre naše najvyššie súťaže, rovnako aj pre projekty SZH ako je RCH či minihádzaná. Aj pre sezónu 2018/2019 máme už pripravených nových partnerov, ktorých vám predstavíme v krátkom čase, a vďaka ktorým dokážeme podporiť všetky naše projekty ešte významnejšie.

Prvýkrát v histórii mali obe naše najvyššie súťaže svojho generálneho partnera – spoločnosť MOL Group. Sme presvedčení, že prvá spoločná sezóna našich partnerov definitívne presvedčila o správnosti rozhodnutia byť partnerom slovenskej hádzanej.

Zmeny v Zákonníku práce priniesli na plecia klubov veľké bremeno, ktorým je účtovanie platieb za služby rozhodcov. To sa nám podarilo odstrániť a celý náročný administratívny proces už rieši zväz vo vlastnej réžii. Áno, pri zavádzaní týchto náročných mechanizmov sme urobili aj chyby, no jedným dychom dodávam, že väčšina z nich je už odstránená a na zvyšných veciach pracujeme.

SZH nemá čarovný prútik, nevieme na počkanie uspokojiť všetky potreby a nároky klubov. Ale vyvíjame maximálne úsilie, aby sme zabezpečili zdroje nielen pre reprezentáciu, ale aj pre kluby – postupne zvyšujeme príspevok do klubov či už vo forme priamych dotácií, príspevkov pre trénerov, pri pokrytí nákladov na rozhodcov v najvyšších súťažiach, alebo aj pri materiálnom vybavení, najmä pri rozvoji minihádzanej, či pri spomínaných službách.

Ďalšia dôležitá vec roka 2017 – po mnohých (a dlhých) rokovaniach sa nám podarilo presvedčiť ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu o potrebe výstavby multifunkčných športových hál s rozmermi hádzanárskeho ihriska. Projekt sme pripravili v spolupráci so Slovenským Olympijským výborom a po Slovenskom futbalovom zväze a Slovenskom hokejovom zväze sme sa stali len tretím športovým zväzom, ktorý získal prostriedky na výstavbu pilotného projektu Multifunkčnej športovej dvojhaly v Bratislave. Takú plánujeme vybudovať v každom krajskom meste, menšiu podobu potom aj v každom okresnom meste – prvých 13 z nich sme už identifikovali a zaradili do tohto projektu.

Pripravili sme tiež Majstrovstvá Európy v hádzanej žien do 17 rokov a ja chcem ešte raz odovzdať obrovskú vďaku organizátorom a dobrovoľníkom v Michalovciach, ktorí sa skvelou prácou postarali o bezproblémový chod šampionátu. Určite tým povzbudili aj naše dievčatá, ktoré 12. miestom zachránili pre Slovensko európsky A šampionát v kadetskej aj v juniorskej kategórii a ako prvý náhradník sa napokon prebojovali aj na majstrovstvá sveta žien do 18 rokov v Poľsku. Ale najmä – slovenské dievčatá sa za rok spoločnej práce neskutočne zlepšovali a na šampionáte v Michalovciach porážali alebo hrali vyrovnané zápasy aj s tímami, s ktorými predtým prehrávali o desať či viac gólov. Už teraz sa teším na ich výkony v Poľsku.

V sezóne 2017/2018 sme tiež zaviedli do všetkých súťaží online zápisy zo zápasov, čo prináša odborníkom, ale aj fanúšikom detailný a verný obraz o zápasoch, štatistikách, či tabuľkách.

Množstvo práce je teda za nami a veľa ešte pred nami. Vždy som bol, rovnako ako spolupracovníci zo zväzu, otvorený diskusii a som rád, že sa objavujú aj iné názory. Pretože aj tie pomáhajú veci vyjasniť a posúvajú celú našu hádzanársku rodinu dopredu. Pestrosť názorov nám dáva šancu vidieť veci v širšom kontexte a nachádzať najlepšie riešenia. Preto prosím – rozprávajme sa férovo a otvorene, tvárou v tvár, z očí do očí, nie poza chrbát, nie „šuškandou“ na tribúnach či v zatvorených kanceláriách. Na zväze netreba vykopávať žiadne dvere – pretože všetky sú otvorené. Každý, kto je ochotný ponúkať riešenia a tým pomáhať slovenskej hádzanej, je medzi nami vítaný a má u nás pripravenú ruku pre spoluprácu. Spájajme sily, netrieštime ich, a o to skôr všetci pocítime progres.

Aj preto som sa rozhodol, že sa pre šport, ktorý je zrastený s mojím životom, pokúsim urobiť ešte viac.

Týmto oznamujem svoju kandidatúru na prezidenta Slovenského zväzu hádzanej.

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022