Načítavanie údajov ...

Jensen už nie je trénerom reprezentácie mužov SR, Považská Bystrica víťazom SP

Heine Ernst Jensen nebude pokračovať na pozícii hlavného trénera slovenskej mužskej hádzanárskej reprezentácie a MŠK Považská Bystrica je po zamietnutí odvolania Tatrana Prešov víťazom Slovenského pohára mužov 2018/2019. To sú najpodstatnejšie závery dvoch hlavných tém utorkového zasadnutia výkonného výboru Slovenského zväzu hádzanej (VV SZH).

„Rozhodli sme sa odvolať trénera Jensena. Vzhľadom na to, že sme stratili šancu na postup na ME, sme prišli k záveru, že je potrebné zostaviť nový realizačný tím. Keďže v roku 2022 hostíme ME spolu s Maďarskom, chceme dať šancu novému reprezentačnému trénerovi. Do šampionátu zostáva dva a pol roka, čiže bude mať dostatok času, aby pripravil mužstvo na ME a podarilo sa mu získať späť fanúšikov, ktorí si nezaslúžia takto destabilizovanú reprezentáciu,“ povedal prezident SZH Jaroslav Holeša, ktorý k možnému nástupcovi Jensena uviedol: „Výkonný výbor nás spolu s viceprezidentom zodpovedným za reprezentáciu zaviazal, aby sme do 15. mája predstavili potenciálneho kandidáta. Do konca mája by sme chceli túto záležitosť uzavrieť. Zatiaľ nevylučujeme domáceho ani zahraničného trénera, ale musíme prihliadať aj na to, kde naši reprezentanti pôsobia. Všetko je možné. Zatiaľ sme s nikým nehovorili.“

Jensen na Slovensku pôsobil od leta 2016, najskôr ako technický riaditeľ SZH, neskôr tréner reprezentácie kadetiek a od 1. septembra 2017 ako kouč národného tímu mužov. Misia dánskeho kormidelníka, ktorý bol nástupcom Martina Liptáka, sa skončila po 20 mesiacoch. Jeho zverenci neuspeli v I. fáze kvalifikácie MS 2019, v aktuálnej II. fáze kvalifikácie ME 2020 sú už tiež bez šance postúpiť na kontinentálny šampionát v Rakúsku, Nórsku a Švédsku, ktorý mal byť métou Jensena po jeho nástupe do funkcie. Po aprílových prehrách s Talianskom vo Faenze a Považskej Bystrici (zhodne 23:26) sa Slováci prepadli v 7. skupine na poslednú 4. priečku, z ktorej sa už nemôžu odpútať.

„Nechceme hádzať vinu na trénera, ale on nesie zodpovednosť. Pán Jensen mal zmluvu platnú do júna budúceho roka. Zmenili sa mu rodinné pomery, narodilo sa mu druhé dieťa, žije v Nórsku a bol rodinne vyťažený. Od januára tohto roka teda zastával už len funkciu reprezentačného trénera mužov. S jeho prácou ako technického riaditeľa i v mládežníckej reprezentácii dievčat, ktorú zachránil v A-kategórii ME, sme boli veľmi spokojní,“ poznamenal Holeša na adresu odvolaného kouča.

Rozhodnutie o predčasnom konci pôsobenia oznámil Jensenovi viceprezident SZH Ernö Kelecsényi: „Prijal to typicky škandinávsky. Zobral to ako realitu. Uvedomoval si, v akej sme sa ocitli situácii, že už nemáme šancu postúpiť.“

Kauzu vyvrcholenia 41. ročníka Slovenského pohára mužov ukončilo zo strany zväzu rozhodnutie VV SZH, ktorý zamietol odvolanie Tatrana Prešov. Klub zo Šariša, ktorý podal po finálovom stretnutí o domácu pohárovú trofej proti MŠK Považská Bystrica námietku k porušeniu pravidiel hádzanej, sa nestotožnil s marcovým verdiktom športovo-technickej komisie. Tá ponechala v platnosti výsledok, keď po remíze 26:26 (12:15) v riadnom hracom čase zvíťazili hráči Považskej Bystrice 6:5 v rozstrele zo značky pokutového hodu. Zverenci trénera Václava Straku sa postarali o tretí považskobystrický triumf v SP po rokoch 2001 a 2006.

Tatran Prešov sa však odvolal na VV SZH. „Tatran Prešov podal 8. apríla odvolanie voči rozhodnutiu ŠTK, avšak bez zaplatenia príslušného poplatku. Odvolací orgán takéto odvolanie zamietne, ak je podané oneskorene, alebo nie je k dispozícii doklad o zaplatení poplatku. SZH 23. apríla vyzval Tatran Prešov, aby doplnil potvrdenie o úhrade, čo sa do dnešného dňa nestalo. VV SZH preto odvolanie zamietol. Je to konečné rozhodnutie. Pre nás sa tento prípad skončil zamietnutím. Pre nezaplatenie príslušného poplatku nebol z našej strany možný iný postup,“ vysvetlil na brífingu v bratislavskom hoteli Premium Business šéf SZH, ktorý k porušeniu pravidiel vo finále skonštatoval: „Stala sa chyba, síce zásadná, ale nie úmyselná a nie namierená zväzom proti Tatranu Prešov.“

Majiteľ prešovského klubu Miloslav Chmeliar predpokladal zamietavé stanovisko VV SZH a v článku v regionálnom denníku Korzár avizoval, že klub využije všetky právne možnosti a postupy počnúc Európskou hádzanárskou federáciou, podaním žaloby na Športový arbitrážny súd v švajčiarskom Lausanne a zároveň aj civilné žaloby v rámci vnútroštátneho právneho poriadku. Navyše, oznámil svojim hráčom – reprezentantom SR, že im počas zrazov národného tímu nebude uhrádzať plať, a to ani v prípade zranenia na reprezentačnej akcii.

„Určite sa s majiteľom prešovského klubu Miloslavom Chmeliarom ešte stretneme najmä z pohľadu mužskej reprezentácie. Budeme sa vzniknutú situáciu riešiť tvárou v tvár, určite nie zákopovou vojnou. Či sa Tatran rozhodne pre civilné žaloby, to je vec predstaviteľov klubu. Pre nás je nepredstaviteľné, aby hráči klubu nemohli reprezentovať Slovensko a ich zahraniční spoluhráči svoje krajiny áno. Z nášho pohľadu je to už za hranou. Aj preto sme zaviazali legislatívnu komisiu, aby prijala kroky, ktoré by klubom neumožnili priamo alebo nepriamo brániť hráčom reprezentovať,“ dodal Holeša.

Ako je známe, finále marcového turnaja Final 4 v Košiciach malo dohru. Dôvodom bola skutočnosť, že druhá časť ´sedmičkového´ rozstrelu sa neuskutočnila podľa podľa pravidiel. Deň po zápase na to podaním námietky upozornili zástupcovia Tatrana Prešov. Podľa pravidiel po nerozhodnej prvej sérii nominujú tímy ďalších päť hráčov. Ďalej sa však pokračuje systémom rýchlej smrti. Rozhodujúcou preto mala byť v tomto konkrétnom prípade nie desiata, ale už siedma séria rozstrelu, v ktorej najprv sedmičku nepremenil považskobystrický krídelník Ivanicja a za Tatran následne skóroval Rábek na 5:4. Vinou delegovaných osôb – rozhodcovskej dvojice Boris Cipov – Zoran Klus (mimochodom, od začiatku marca už aj medzinárodní arbitri EHF), delegáta SZH Jána Beňa a supervízora Miloša Šubáka – sa v rozpore so súťažným poriadkom pokračovalo ďalej, čo v danom momente nikto z aktérov nevedel (teda aspoň na to neupozornil, pozn.).

Disciplinárna komisia SZH udelila spomenutému kvartetu za porušenie povinností delegáta, rozhodcu a supervízora v nepostupovaní v zmysle pravidiel hádzanej zákaz výkonu funkcie delegáta, rozhodcu, supervízora na obdobie 16 mesiacov s tým, že prvé štyri mesiace trestu uložila nepodmienečne a zvyšok výkonu disciplinárnej sankcie v trvaní 12 mesiacov sa podmienečne odkladá na skúšobnú dobu 12 mesiacov.

ŠTK SZH v rámci platnej legislatívy (v zmysle Súťažného poriadku SZH článok 50 Námietky bod 4, podľa ktorého námietky proti skutočnostiam známym v priebehu alebo ihneď po skončení stretnutia musí rozhodca na žiadosť zodpovedného vedúceho družstva zaznamenať do zápisu, bez tohto záznamu nemôžu riadiace orgány riešiť námietky, pozn.) nemohla podľa svojho stanoviska rozhodnúť inak, keďže ani jeden zodpovedný vedúci nepožiadal o záznam do zápisu o stretnutí, ktorý obaja vedúci riadne podpísali. Tým pádom nedošlo k naplneniu čl. 50 bod 4 – neprišlo k námietke proti skutočnostiam ani v priebehu a ani po skončení stretnutia.

Autor, Foto: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022