Načítavanie údajov ...

Kadeti motivovaní, postup medzi elitu veľkým lákadlom

Púchov bol v uplynulých dňoch centrom slovenskej mládežníckej hádzanej. Na Považí sa postupne vystriedali štyri reprezentačné tímy rôznych vekových kategórií. Od prvého do desiateho júla si tam rozložili svoj „stan“ aj kadeti. „Zvolili sme dlhší, konkrétne desaťdňový, zraz, aby sme sa spoznávali, čo najlepšie zžili a navodili dobrú atmosféru v družstve,“ povedal na úvod kouč slovenských mladíkov Michal Baran a pokračoval: „V uplynulom období sme mali v pláne veľa prípravných stretnutí. Prišla však koronakríza a my sme sa 3 – 4 mesiace nevideli. Aj preto sme museli zareagovať na situáciu a hneď, ako to bolo možné, zorganizovať sústredenie. Aj vďaka zväzu sa to podarilo. Chvalabohu, lebo by sme to mali ešte náročnejšie, keby sme sa nevideli až pol roka.“

Aj počas nútenej pauzy zavinenej pandémiou sa členovia realizačného tímu kadetov SR snažili vplývať na hráčov, aby naďalej na sebe pracovali a informovali o tom, ako sa im darí. „Chceli sme ich už vidieť a zistiť, ako sú na tom. Celkovo som bol spokojný až na nejaké výnimky. Niektorí mohli na sebe robiť aj viac. Nový zväzový kondičný tréner Ján Čerňan bol však spokojný s výsledkami testov, ktoré sme chalanom urobili,“ prezradil Baran.

Návrat k hádzanárskym tréningom po takej dlhej pauze môže zvyšovať riziko zdravotných problémov. „Ja osobne som sa bál zranení ramien, kolien, členkov… Predsa len je to iné, ako trénovať v posilňovni. Tu už prichádzali chalani do kontaktu s protihráčmi, pri behu boli rýchle zmeny smeru. Aj preto sme zaraďovali dlhšie rozcvičky, snažili sa ich pomaly naštartovať, veď vyše tri mesiace nedržali v ruke loptu, a tým eliminovať riziko zranení. Až po piatom dni, keď už mali takpovediac zahriate kĺby – kolená, ramená, sme nabehli na tréning obrany aj s kontaktom. Napokon sme mali, našťastie, len jedno zranenie – presilené šľachu ramena,“ priblížil hlavný kormidelník tejto vekovej kategórie, ktorému asistuje Peter Dudáš.

Kadeti v Púchove neodohrali medzištátny prípravný zápas, ale bez hernej previerky nezostali. „Zraz sme zorganizovali narýchlo, keď prišlo k uvoľneniu opatrení. Aj preto nebola pre nás priorita nájsť súpera na prípravné stretnutie. Modelovaný duel s reprezentáciou juniorov nám však padol vhod. Osemnásťčlenný káder sme si rozdelili, všetci si schuti zahrali a predviedli sme aj veľa dobrých vecí. Prehrali sme o tri góly, ale výsledok nebol podstatný. Zaujímali ma najmä veci, na ktorých predovšetkým pracujeme. Myslím tým predovšetkým defenzívu,“ vysvetlil Baran, ktorý si pochvaľoval, že prvýkrát sa pred sústredením nikto neospravedlnil. Dvaja hráči síce museli ísť domov – jeden pre chorobu a druhý pre spomenuté rameno. Namiesto nich donominovali jedného brankára i hráča. „Približne 21 hráčov tvorí stabilizovaný káder. Gro tímu je pokope, ale stále sú možné dve – tri zmeny v rámci obmeny.“

Slovenskí kadeti sa pripravujú na majstrovstvá EHF v kategórii hráčov do 18 rokov. Turnaj v Bulharsku, ktorého žreb ich zaradil do B-skupiny spolu s Bielorusmi, Fínmi a Litovčanmi, sa mal hrať od 17. do 23. augusta 2020. Pre koronavírus ho však preložili na 25. – 31. januára 2021. „Postup do elitnej kategórie, teda medzi elitnú európsku šestnástku, môžu kadeti vybojovať aj pre juniorov, čo je veľká motivácia. Vyššie však pôjde len víťaz, čo bude veľmi náročné. Toto družstvo má za sebou aj veľmi dobré výsledky. Ja sám som motivovaný, chcem dostať aj chalanov na moju stranu, aby sa nebáli a nešli do toho so strachom. Je to dobrá generácia, ktorá má na splnenie tohto cieľa,“ tvrdí Michal Baran, ktorý sa najbližšie zíde so svojimi zverencami od 2. do 8. novembra. V pláne sú aj dva prípravné duely. Prakticky celý december bude prebiehať spoločná príprava a na január majú kadeti potvrdený medzinárodný turnaj v Španielsku.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Radovan Stoklasa

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022