Načítavanie údajov ...

Kadeti SR do Bulharska, juniori do Bosny a Hercegoviny

V sídle Európskej hádzanárskej federácie (EHF) vo Viedni vyžrebovali zloženie základných skupín na majstrovstvách EHF v kategóriách kadetov a juniorov. V osudí bolo 45 tímov, ktoré sa predstavia na dovedna piatich turnajoch. V kategórii hráčov do 18 rokov čaká kadetov SR pod vedením trénera Michala Barana turnaj v Bulharsku, žreb ich zaradil do B-skupiny spolu s Bielorusmi, Fínmi a Litovčanmi. Hrať sa bude od 17. do 23. augusta 2020, ďalšími dvoma dejiskami budú Čierna Hora (A-skupina) a Severné Macedónsko (C-skupina).

Do 20 rokov budú juniori Slovenska vedení koučom Jánom Kolesárom v dňoch 3. – 12. júla 2020 účinkovať na turnaji v Bosne a Hercegovine. Do A-skupiny ich vyžrebovali spolu s rovesníkmi z Poľska, Faerských ostrovov, Fínska a domácimi reprezentantmi. Druhý turnaj sa bude hrať v Lotyšsku.

Ako je známe, od leta 2018 sa hrá v oboch mládežníckych kategóriách podľa nového systému. Namiesto kvalifikácie sa hrajú dva šampionáty. Pre najlepšie tímy klasické ME (elitná kategória) a pre zostávajúce družstvá tzv. majstrovstvá EHF (nižšia kategória), na ktorých budú tentoraz štartovať aj slovenské výbery s cieľom dostať sa späť medzi top šestnástku.

Žreb šampionátov EHF kategórie hráčov do 20 rokov (štartujú na nich tímy, ktoré sa nedostali na ME):

Bosna a Hercegovina
A-skupina: Poľsko, Faerské ostrovy, Slovensko, Fínsko, Bosna a Hercegovina
B-skupina: Česko, Holandsko, Čierna Hora, Estónsko, Grécko

Lotyšsko
A-skupina: Rumunsko, Turecko, Gruzínsko, Lotyšsko, Veľká Británia, Belgicko
B-skupina: Bielorusko, Severné Macedónsko, Luxembursko, Bulharsko, Kosovo

Žreb šampionátov EHF kategórie hráčov do 18 rokov (štartujú na nich tímy, ktoré sa nedostali na ME):

Čierna Hora
A-skupina: Holandsko, Turecko, Čierna Hora, Kosovo
B-skupina: Rumunsko, Luxembursko, Lotyšsko, Azerbajdžan

Bulharsko
A-skupina: Česko, Faerské ostrovy, Bulharsko, Veľká Británia
B-skupina: Bielorusko, Slovensko, Fínsko, Litva

Severné Macedónsko
A-skupina: Poľsko, Severné Macedónsko, Estónsko, Grécko
B-skupina: Švajčiarsko, Ukrajina, Gruzínsko, Bosna a Hercegovina

Ohlasy na žreb:

Michal Baran (tréner kadetskej reprezentácie Slovenska):

„Je to pre nás určite veľká výzva. Už týždeň dopredu sme vedeli, že s nami v Bulharsku budú aj Faerské Ostrovy, ktoré vyhrali Partille Cup v Göteborgu. Ak však chceme pomýšľať na dobrý výsledok, tak musíme porážať aj silné družstvá. Chlapci si dokázali už v Göteborgu, ale aj teraz v treťom zápase na turnaji v Poľsku, že na to majú a môžu hrať vyrovnanú partiu aj s veľmi silnými súpermi. V Bulharsku to nebude ľahká skupina, máme Bielorusko s ktorým sme zatiaľ raz zvíťazili a raz remizovali. O Fínsku a Litve zatiaľ nemám žiadne informácie, ale určite sa budeme snažiť nejaké získať. V druhej skupine sú zasa silné Faerské Ostrovy a taktiež Česko, takže uvidíme. Ja osobne sa na ten turnaj veľmi teším a dúfam, že aj chlapci. Určite zabojujeme o čo najlepší výsledok. Pokúsime sa pripraviť najlepšie ako vieme.

Ján Kolesár (tréner juniorskej reprezentácie Slovenska):

„So žrebom som viac menej spokojný. Určite táto skupina nie je jednoduchá. Tak trošku ma zaujímalo koho dostaneme z dvojice Poľsko – Česko, keďže s Poliakmi sme sa stretli pred pár dňami a proti Česku hráme v januári. Poľsko je určite najväčší favorit našej skupiny, no presvedčili sme sa, že sa s nimi dá hrať. Hádzaná na Faerských ostrovoch zaznamenala obrovský progres, čo je určite ovplyvnené aj dánskou hádzanárskou školou. Fínov môžeme hodnotiť na základe seniorskej hádzanej, kde majú aj zástupcu v Lige majstrov. Taktiež to nebude jednoduchý súper. No a potom ešte máme domácu Bosnu a Hercegovinu, ktorá sa bude chcieť určite vytiahnuť pred domácim publikom. Čaká nás dosť veľa práce. Chceme sa na to zodpovedne pripraviť a spraviť maximum preto, aby sme tam obstáli. Dôležité bude zaobstarať si poznatky o tímoch súperov, aby sme mali dokonalý prehľad. Celkovo si však myslím, že skupina je zaujímavá a hrateľná.“

Autor: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022