Načítavanie údajov ...

Kadetky SR od utorka na šampionáte v Poľsku, ich súperkami aj Rakúšanky namiesto Brazílčaniek

Hádzanárky Slovenska do 18 rokov sa po dvoch rokoch opäť predstavia na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie. V roku 2016 mali rovnakú možnosť ako organizátor šampionátu v Bratislave, kde obsadili pod vedením Jána Beňadika spomedzi 24 tímov konečnú 13. priečku. Premiéru absolvovali taktiež v domácom prostredí v metropole SR, v roku 2008 obsadili zverenky Róberta Popluhára v 16-člennom štartovom poli 7. miesto. Teraz to bude pre slovenské kadetky tretí štart na tomto vrcholnom podujatí a prvýkrát v zahraničí.

„Takmer celý júl sme sa sa pripravovali spolu, absolvovali sme tri zrazy. Chceme obstáť čo najlepšie, aby sme boli po turnaji hrdí na naše výkony. Nie je to o naháňaní umiestnenia, ale dosiahnutí dobrého pocitu z odvedenej práce. Našou prednosťou je dobré mentálne nastavenie v tíme, čo nám môže pomôcť v priebehu celého turnaja,“ uviedol kouč SR „18“ Rasmus Rygaard Poulsen.

VII. majstrovstvá sveta hráčok do 18 rokov sa za účasti 24 tímov uskutočnia v Poľsku, ich dejiskom bude od 7. – 19. augusta mesto Kielce. Mladým Slovenkám sa síce z lanských ME „17“ v Michalovciach sa im nepodarilo prebojovať na šampionát (skončili dvanáste za postupovou jedenástkou tímov, pozn.), ale napokon v januári dodatočne získali miestenku, ktorú IHF namiesto Ázie pridelila Európe. Družstvo SR sa po aprílovom žrebe ocitlo v A-skupine v spoločnosti Nemecka, Rumunska, Brazílie, Angoly a domáceho Poľska, ktoré si zvolilo po vyžrebovaní piatich zo šiestich košov práve „áčko“. Napokon však nastala jedna zmena v zložení A-skupiny. Keďže Brazília sa nezúčastní na MS, nahradilo ju Rakúsko.

„Čaká nás veľmi náročná skupina, ale tešíme sa na to. Nemecko a Rumunsko patria medzi najlepšie tímy v tejto vekovej kategórii, v domácom prostredí bude silné aj Poľsko. Angolu nepoznáme, ale sme radi za príležitosť zahrať si aj proti tomuto družstvu, ktoré je spájané s dobrou hádzanárskou kultúrou. Všetky duely budú pre nás veľmi ťažké, ale je to pre nás výzva a pokúsime sa odviesť maximum,“ poznamenal Poulsen na margo súperov.

Slovenské kadetky začnú svoje účinkovanie v A-skupine v utorok 7. augusta od 12.00 stretnutí s Rumunkami. O dva dni (9. 8.) nastúpia o 18.00 h proti domácim reprezentantkám, v piatok 10. 8. si od 16.00 h zmerajú sily s nemeckými rovesníčkami. Úradujúce európske šampiónky majú na poste asistentky trénera Slovenku Zuzanu Porvazníkovú. Hala Legionów po dni voľna bude v nedeľu 12. 8. od 20.00 h miestom duelu Slovensko – Rakúsko a zverenky dánskeho trénera Rasmusa Rygaarda Poulsena zakončia svoje vystúpenie v „áčku“ v pondelok 13. 8. od 16.00 súbojom s Angolčankami.

Na svetovom šampionáte hráčok do 18 rokov môžu štartovať hráčky narodené po 1. januári 2000. V štyroch základných skupinách po šesť tímov sa hrá systémom každý s každým. Prvé štyri družstvá z jednotlivých skupín postúpia do osemfinále a následne hrať o jednotlivé pozície v konečnom poradí. Zvyšní účastníci budú v Prezidentskom pohári bojovať o umiestnenie na 17. – 24. mieste. Finále je na programe v nedeľu 19. 8. o 18.00 h v Hale Legionów v meste Kielce.

Zloženie základných skupín na VII. majstrovstvách sveta v hádzanej hráčok do 18 rokov v Poľsku (Kielce, 7. – 19. 8. 2018):
A-skupina: Nemecko, Rumunsko, Poľsko, Rakúsko*, Angola, Slovensko
B-skupina: Maďarsko, Dánsko, Egypt, Švédsko, Čile, Chorvátsko
C-skupina: Nórsko, Rusko, Japonsko, Čína, Holandsko, Argentína
D-skupina: Kórejská republika, Francúzsko, Španielsko, Tunisko, Kazachstan, Čierna Hora
Pozn.: * – Rakúsko nahradilo pôvodne kvalifikovanú Brazíliu.

Program slovenského tímu v základnej A-skupine (Hala Legionów) na VII. majstrovstvách sveta v hádzanej hráčok do 18 rokov v Poľsku (Kielce, 7. – 19. 8. 2018):
utorok 7. augusta: Rumunsko – Slovensko (12.00 h)
štvrtok 9. 8.: Slovensko – Poľsko (18.00)
piatok 10. 8.: Nemecko – Slovensko (16.00)
nedeľa 12. 8.: Slovensko – Rakúsko (20.00)
pondelok 13. 8.: Angola – Slovensko (16.00)

Nominácia kadetiek Slovenska:
brankárky: Bella Oláh (Mosonmagyaróvári KC/Maď.), Kristína Opátová (DHK Baník Most/ČR), Natália Chudovská (MHK Bytča)
pivotky: Katarína Belušková (ŠŠK Prešov), Diana Michálková (HC Tatran Stupava)
krídelníčky: Daniela Marcinčáková (Iuventa Michalovce), Lenka Ratvajská (ŠŠK Prešov), Zuzana Galková (HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou), Nikolett Kóšová (CVČ Nesvady-Imeľ)
spojky: Barbora Lancz (ETO Györ/Maď.), Edina Pastoreková (FTC Budapešť/Maď.), Dóra Manczal (Budaörs KF KFT/Maď.), Réka Mészáros (VKLSE Györ/Maď.), Miriam Kakaščíková (ŠŠK Prešov), Zuzana Trepáčová (UDHK Nitra), Laura Holincová (MHK Bytča)

Autor: SITA , Foto: Iuventa Michalovce

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022