Načítavanie údajov ...

„Keď hráči dodržia kondičné plány, nemal by sa prejaviť deficit fyzickej pripravenosti“

Kondičný tréner Ján Čerňan nie je neznáme meno v hádzanárskych kruhoch. Svoje poznatky a skúsenosti s kondičnou prípravou odovzdával doteraz najmä v extraligovom HK Agro Topoľčany, s ktorým spolupracuje už niekoľko sezón. Od tohto roka využíva jeho služby aj Slovenský zväz hádzanej. Viac o spolupráci, ale aj o dopade pauzy vynútenej koronavírusom na fyzickú pripravenosť hráčov prezradil v rozhovore pre slovakhandball.sk.

 

Ako sa zrodila spolupráca so SZH a kedy sa začala?

So SZH som začal spolupracovať začiatkom februára tohto roka. Musím sa priznať, že do dnešného dňa je to aj pre mňa nezodpovedaná otázka, čo zohralo hlavnú úlohu pri zrode tejto spolupráce. Predpokladám, že istú váhu na tom má moja účasť na projekte „Talent program“, ktorý organizuje SZH. 

 

V čom konkrétne bude spočívať vaša úloha?

Mojou úlohou bude starať o kondičnú prípravu mládežníckych reprezentačných družstiev a rovnako tiež  spolupracovať s Regionálnymi centrami hádzanej, klubmi na rozvoji kondičných schopností hráčov s cieľom vytvoriť čo najširšiu základňu potencionálnych reprezentantov.  Technický riaditeľ SZH Fernando Gurich a reprezentačný tréner mužov Peter Kukučka vytipovali 17 mladých hráčov, ktorí majú potenciál hrať na domácom európskom šampionáte. Pripravili sme pre nich individuálny kondičný plán, pracujeme s nimi, aby sa zlepšovali.

 

 

Pre vás to nie je prvá skúsenosť s hádzanou. S kým ste už spolupracovali?

Začal som pred 5 rokmi v sezóne 2014/2015 v HK Agro Topoľčany, no vtedy moja spolupráca trvalo pomerne krátko, iba pol roka. V nasledujúcom roku som sa hádzanou nezaoberal, no po ročnej pauze prišla opäť ponuka od HK Agro Topoľčany, a teda od sezóny 2016/2017 som kontinuálne kondičným trénerom tohto klubu. 

 

Je kondičná príprava hádzanárov odlišná od iných kolektívnych športov?

Každý šport má svoje špecifiká. no myslím si, že spoločným základom pre každý kolektívny šport je individuálna pripravenosť každého hráča v oblasti aeróbnej vytrvalosti, pretože tá je základom pre lepší rozvoj kvalitného výkonu.

Foto: Ján Čerňan (doľný rad druhý zľava) so svojimi zverencami

 

Aké sú vaše poznatky o fyzickej pripravenosti slovenských hádzanárov?

Ak tým máte na mysli úroveň pripravenosti slovenských reprezentantov, tak si nemyslím, že po tak krátkej dobe by mi náležalo hodnotiť, pretože som neabsolvoval toľko stretnutí s týmito hráčmi. Bolo by to neobjektívne a neprofesionálne. 

 

Máte skúsenosti s prípravou hádzanárov len na klubovej úrovni, alebo už ste sa venovali niekomu z tohto športového odvetvia aj individuálne?

Na klubovej úrovni som sa venoval a aj sa venujem kondičnej príprave kompletných mužstiev (muži, starší a mladší dorast). V rámci individuálnej prípravy som viedol niekoľkých bývalých, ale i súčasných slovenských reprezentantov hádzanej ako napríklad: Marek Hlinka, Juraj Briatka, Dávid Michalka, Ivan Kucharik a Martin Slaninka.

 

Pre koronavírus majú športovci všeobecne sťažené podmienky na prípravu. Ako dlho potrvá po skončení tohto obdobia, kým budú môcť opäť absolvovať náročné zápasy?

To je ťažká otázka a odpoveď bude založená na istých predpokladoch. Ak hráči v tomto období budú i naďalej na sebe pracovať, a teda budú rozvíjať kondičnú zložku, tak si myslím, že následne môžu plnohodnotne prejsť na tréning s loptami. Ak však hráči v tomto období poľavia v príprave, tak nás potom čaká tá náročnejšia cesta, a teda najprv sa venovať rozvoju kondičnej zložky a až potom sa pustiť do trénovania hádzanárskej časti. Pre mňa je veľmi ťažké hodnotiť, koľko času hráči potrebujú na získanie citu pre loptu, no môj predpoklad je, že po 6 až 8 týždňoch tréningu zameraného aj na hernú činnosť, budú môcť začať súťaž.

 

Ako sa môže niekoľkomesačná pauza prejaviť na stave fyzickej kondície u hádzanárov?

Nadviazal by som na predošlú odpoveď. Ak hráči dodržia kondičné plány, ktoré im boli a aj sú poskytnuté, a teda ak budeme teraz pracovať na rozvoji kondičných schopností, tak by sa nemal prejaviť žiaden deficit fyzickej pripravenosti. 

 

Na čo by sa mali hádzanári najmä zamerať počas tréningov v súčasnosti a potom, keď sa uvoľnia opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu?

V súčasnom období mnohých obmedzení je hlavnou úlohou hráčov rozvíjať aeróbnu zložku kondičnej prípravy, napríklad beh v prírode a sčasti aj silovú zložku prostredníctvom posilňovania s vlastnou hmotnosťou. Po uvoľnení opatrení sa budeme musieť zamerať hlavne na rozvoj sily, ktorá sa v domácich podmienkach rozvíja pomerne ťažko – pre nedostatok pomôcok.

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022