Načítavanie údajov ...

Kukučka pred Euro Cupom: „Bez ohľadu na súpera vydať zo seba maximum“

Nominácia hádzanárov Slovenska pred zápasmi Euro Cupu proti Chorvátsku a Španielsku

Už na budúci týždeň by mali hádzanári Slovenska vstúpiť do bojov Euro Cupu 2022, v ktorom sa predstavia štyri družstvá bez povinnosti hrať kvalifikáciu na majstrovstvá Európy mužov 2022. Okrem organizátorov šampionátu Slovenska a Maďarska v ňom budú účinkovať aj obaja finalisti predchádzajúcich ME – Španielsko a Chorvátsko. Hrá sa systémom každý s každým doma – vonku.
Slováci v novembrovom asociačnom termíne odohrajú dva duely – v stredu 4. novembra od 18.30 h na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave proti Chorvátom a o tri dni neskôr v sobotu 7. 11. od 20.00 h v Llírii pri Valencii proti Španielom. Hlavný tréner SR Peter Kukučka nominoval so svojím realizačným tímom 17-členný káder. Viac prezradil v rozhovore pre slovakhandball.sk

V tejto chvíli už veríte, že sa uskutoční novembrový zraz podľa plánu?
– Vychádzam z toho, že áno. Všetko je pripravené. Ešte čakáme na definitívne potvrdenie od kompetentných orgánov, že môžeme zorganizovať domáci duel s Chorvátskom. Myslím si, keďže pokračujú aj ligové súťaže v kolektívnych športoch, tak by s tým nemal byť problém. Ja som tiež pripravený, takže dúfam, že sa zídeme.

Kedy a kde sa stretnete?
– Zraz máme naplánovaný na nedeľu 1. novembra popoludní do maďarského Lipótu. Niektorí prídu priamo tam, ďalší sa zídeme v Bratislave a presunieme sa spoločne.

Aký bude program počas sústredenia do stredajšieho duelu?
– Zídeme sa o 16.00 h a začíname testovaním a večer máme ešte technickú poradu. V pondelok máme dva tréningy, poradu a večer aj regeneráciu. V utorok, hoci je to deň pred zápasom, budeme trénovať tiež dvakrát. Tréningy však budú najmä o taktike, čo chceme hrať vzadu, v prechode do protiútokov, v útoku, budeme sa venovať hre 7 proti 6, štandardným situáciám, pripravovať sa aj na vysunutú obranu. V stredu nás čaká prechádzka, taktická porada a ešte povinné predzápasové testovanie.

V nominácii je 17 hráčov, bola zostavovanie tohto výberu náročnejšie ako bežne?
– Musím priznať, že áno. Predovšetkým korona spôsobuje komplikácie. Prvú nomináciu sme robili pred mesiacom, následne sa robili určité úpravy, niektoré aj z administratívnych dôvodov, a v tejto chvíli ešte stále nie je úplne istá.

Museli ste pre neistú situáciu v celej Európe v súvislosti s koronavírusom obvolať všetkých hráčov?
– Volal som s väčšinou z nich. Boli sme dohodnutí, že keby niekto nemohol, alebo mal nejaké problémy, tak nám dá vedieť. Hovoril som aj s hráčmi, ktorí boli v kontakte s nákazou – s Konečným, Ďurišom, informovali sa Slaninka s Macháčom. S niektorými bol v spojení manažér reprezentácie Zoltán Heister, a tak sme si vymieňali informácie.

V akom sú zdravotnom stave?
– Všetci nominovaní sú fit. Nikto nemá zdravotné problémy, prípadne zranenie. Niektorí nemohli trénovať z dôvodov, o ktorých vieme. Taká je však situácia a musíme sa s ňou vyrovnať.

Vo výbere chýba kapitán tímu Ľubomír Ďuriš. Prečo?
– Je to tak, hovorili sme spolu pred týždňom a bavili sme sa, ako sa mu darí v Gyöngyösi. Na druhý deň sa mi ozval opäť. Dôvod jeho telefonátu ma však nepotešil, lebo mal pozitívny test na koronavírus a nebude môcť prísť na reprezentačný zraz. Je to veľká škoda. Chalani hrajúci na poste strednej spojky, či už Potisk, Tschur, prípadne Lukáš Urban ho budú musieť nahradiť. Žijeme v takej dobe a može sa to stať. Nominovaní hráči sú tam na to, aby Ďuriša zastúpili.

Absentuje ešte niekto, kto by v ňom určite teraz bol, keby nemal zdravotné problémy?
– Okrem Ďuriša ešte Teodor Paul z USAM Nimes Gard, s ktorým som tiež počítal. Pre pozitívny test pred duelom v Prešove však zostal v karanténe. Hráči z maďarských i francúzskych klubov musia po vyliečení ísť na kontrolu k lekárom – špecialistom, aby im skontrolovali srdce i pľúca. Keby bol zdravý, bol by v nominácii, lebo som chcel mať troch brankárov. Takto ideme s dvoma.

Prekvapením je nominácia mládežníckeho reprezentanta a hráča Šale Daniela Poláka. S akými zámermi mu dávate šancu na ľavom krídle?
– Mne sa veľmi páčil už na septembrovom zraze, ktoré robíme práve z dôvodu, aby dostali šancu aj potenciálni adepti na reprezentačný dres pôsobiaci v našej lige. Zaujal ma svojou atletickosťou, dravosťou. Je to kapitán národného tímu do 21 rokov, takže má kvalitu, aby si zastal svoje miesto. V šalianskom klube podáva dobré výkony. Pozdával sa aj môjmu asistentovi Radovi Antlovi, bývalému vynikajúcemu ľavému krídelníkovi, ktorý mal k jeho nominácii čo povedať.

Je účasť niekoho ešte neistá?
– Čakáme ešte na výsledky testov. Konečný, ktorý bol tiež pozitívny, ide ešte ku kardiológovi a mal by dostať zelenú. Budakalász mal niekoho pozitívneho, a tak musí Prokop počkať na výsledok. Rečičár z Prešova, kde sú opäť v karanténe, sa cíti fit a nemá príznaky. V piatok ide na testovanie a keď bude všetko dobré, tak sa môže k nám pridať. Aj vo Ferencvárosi, kde pôsobia Žernovič s Jakubom Mikitom, mali prípady koronavírusu, ale chalani mi nehlásili, že by to mohlo skomplikovať ich účasť.

Z nemeckých klubov išli správy, že nie sú veľmi ochotné uvoľniť svojich hráčov, aby nemuseli ísť potom do karantény. Aká je situácia v súvislosti s našimi hráčmi?
– Áno, boli také problémy a riešil som to aj s chalanmi. Keby im kluby, ktoré ich platia, zakázali reprezentovať, riešili by sme to. Určite by sme sa snažili neísť do konfliktu, aby sme im neublížili, hoci by boli v práve. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Zatiaľ by malo byť všetko v poriadku.
Nemecké kluby si nepriali, aby hráči z I. a II. bundesligy išli reprezentovať, ale EHF to zamietla. Európska hádzanárska federácia razí koncept ´Back to the handball´. Musíme sa podrobovať testom, byť v tzv. bubline a ja si nemyslím, že by sa naši hráči mali nakaziť. Aj do Španielska pôjdeme svojím lietadlom, budeme v kontakte s minimom ľudí. V týchto dňoch by k tomu malo byť nejaké stanovisko, ale kluby nemajú v asociačnom termíne právo nepustiť svojich hráčov. Neviem si to dobre ani predstaviť, navyše aj Nemci postavia svoju reprezentáciu, ktorú čakajú kvalifikačné zápasy.

Aké problémy ste ešte riešili v súvislosti so zrazom?
– Každou zmenou opatrení a nariadení nám pribudli starosti a museli sme ich operatívne riešiť. Najskôr sme riešili haly na Slovensku, potom sa to zmenilo. Napokon nám viceprezident SZH Ernö Kelecsényi pomohol vybaviť ubytovanie i možnosti tréningu v Maďarsku.

Napokon to vyzerá, že sa bude hrať na ZŠ O. Nepelu a bez divákov. Mrzí vás to?
– Áno a veľmi. Podstatné je však to, že sa vôbec bude hrať. Som rád, navyše budeme mať aj veľmi kvalitného súpera. Už bolo načase, veď naposledy sme boli spolu v januári a medzitým sme mali len testovanie a v septembri zraz ligového výberu.

Čo bude naším cieľom v Euro Cupe v konfrontácii s najlepšími tímami Európy?
– Nechcem hovoriť o umiestnení či výsledkoch. Je to vynikajúca príprava pred domácimi ME. S kvalitnými súpermi odohráme šesť duelov, ktoré nám ukážu veľa vecí a chlapci v nich môžu nabrať cenné skúsenosti pred šampionátom. Očakávam od každého z nás, že vydá zo seba všetko. Keby sa nám podarilo čo najdlhšie hrať vyrovnanú partiu, ťahať sa so súperom, to je náš cieľ, ktorého splnenie by ma naplnilo spokojnosťou.

Čo by vás v podaní vašich zverencov uspokojilo v prvom dueli s Chorvátskom?
– Ako som už povedal, keby sme čo najdlhšie vydržali byť v zápase a vyrovnaným súperom. Chceme sa presadiť našou hrou, či už v obrane dostať súperov pod tlak, alebo sa presadiť aj vpredu. Nie, aby to vyznelo ako veľké oči, ale chceme vyhrať. Keď dáme do toho všetko, tak hoci prehráme, nebude to pre mňa problém.
Dôležité bude, aby každý ukázal, čo v ňom je a išiel na sto percent bez ohľadu na to, či hráme s Chorvátskom alebo Fínskom. Takisto nehľadiac, či je na palubovke minútu alebo celý duel. Potom po zápase sa môžeme baviť o výsledku i chybách.

Chorváti berú vážne, ohlásili veľmi silnú zostavu, nemáte obavy z toho, ako obstojí náš tím v konfrontácii s vicemajstrom Európy?
– Ja strach nemám a chalanom verím. Nikto z nás nesmie ísť do zápasov so strachom. Áno, Chorváti majú kvalitu. Zatiaľ len na papieri a v stredu ju musia ukázať na ihrisku. Keď budú lepší a vyhrajú, je to v poriadku. Je však rozdiel hrať a prehrať so strachom a nemohúcnosťou alebo prehrať, ked sme odovzdali všetko a súper bol jednoducho lepší.

Budete pripravovať hráčov aj na to, aby sa im takpovediac neroztriasli kolená pred menami ako Duvnjak, Čupič?
– Samozrejme, budeme im to prízvukovať. To bude súčasť našej prípravy. Ak má niekto strach, ani nemusí prísť. Aj na druhej strane budú stáť ľudia z mäsa a kostí s dvoma rukami a nohami. Budeme na tom pracovať, hovoriť o tom, aby sme boli pripravení čo najlepšie. Pôjde nám o tom, aby naši hráči neboli prekvapení z vecí, ktoré ich čakajú. Ak sa to podarí, mohlo by to byť v poriadku.

Sedemnásťčlenný káder hádzanárov Slovenska na dva novembrové duely EHF Euro Cupu 2022:
brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.)
pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)

krídla: Lukáš Péchy (TuS Ferndorf/Nem.), Daniel Polák (HKM Šaľa), Tomáš Urban (TV Emsdetten/Nem.), Dávid Mišových (HáO TJ Slovan Modra)

spojky: Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Korbel (CSM Fagaras/Rum.), Branislav Cigáň (HC Dukla Praha/ČR), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov), Tomáš Tschur (HáO TJ Slovan Modra)

Autor: slovakhandball.sk, Foto: rushandball.ru

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022