Načítavanie údajov ...

Kvalifikácia ME 2022 sa začne podľa plánu

Boje o účasť na šampionáte na Slovensku a Maďarsku napriek pandémii aj v úvode novembra

Napriek tomu, že už v závere uplynulého týždňa boli známe verdikty o odložení niekoľkých duelov v II. fáze kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy 2022 v Maďarsku a na Slovensku, sa boje o účasť na kontinentálnom šampionáte začnú podľa plánu.

Situácia na európskom kontinente v súvislosti s pandémiou koronavírusu nie je ružová, výnimkou nie je ani Slovensko, kde pre nemožnosť usporiadať sústredenie reprezentácie zrušili aj úvodné dva súboje Euro Cupu proti Chorvátsku a Španielsku.

Európska hádzanárska federácia (EHF) držiac sa svojho konceptu „Back to handball“ potvrdila, že kvalifikácia mužov o postup na EHF EURO 2022, ktorej úvodné duely sú plánované na 4. – 5. novembra 2020 (1. kolo) a 7. – 8. novembra (2. kolo), odštartuje. A to napriek tomu, že pre pandémiu musí niekoľko zápasov vo viacerých z ôsmich skupín odložiť na neskorší termín. Duely, ktoré sa môžu uskutočniť, sa budú hrať podľa plánu. To isté platí aj pre EHF EURO Cup 2022, ktorého účastníkmi sú Španielsko, Chorvátsko, Maďarsko a Slovensko.

Generálny sekretár EHF Martin Hausleitner v tejto súvislosti zaslal v piatok všetkým zainteresovaným národným federáciám list, v ktorom ich informoval, že organizátori pripravujú stretnutia a podľa aktuálneho stavu sa budú konať.

Preventívne opatrenia a cestovné obmedzenia, ktoré sa v jednotlivých krajinách líšia, predstavujú obrovskú výzvu pre všetky zúčastnené strany – od klubov uvoľňujúcich hráčov až po národné federácie a EHF. V niektorých krajinách nie sú povolené žiadne zápasy z dôvodu celkového zdravotného stavu alebo obmedzených možností cestovania a iných logistických problémov.

„Je však potrebné dodržiavať karantény nariadené štátnymi orgánmi. Tie môžu mať dopad na možnosti cestovania jednotlivcov do národných tímov a späť,“ vysvetlil Hausleitner, ktorý zdôraznil dôležitosť kvalifikácie pre zainteresované národné federácie.

„Ako vždy je potrebné hľadať rovnováhu medzi športovými šancami a organizačnými normami, ale v tejto konkrétnej situácii zohrávajú dominantnú úlohu preventívne opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia,“ uzatvára Hausleitner.

EHF na svojom webe priebežne informuje, ktoré zápasy sa pre pozitívne prípady vo viacerých tímoch účastníkov, družstvá v karanténe či protipandemické opatrenia v jednotlivých krajinách odkladajú. Aktuálne sa nebudú hrať tieto duely: v 1. skupine Srbsko – Grécko, Francúzsko – Belgicko, Belgicko – Srbsko, Francúzsko – Grécko, v 3. skupine Česko – Faerské ostrovy, Faerské ostrovy – Česko, v 4. skupine Island – Izrael, v 5. skupine Poľsko – Holandsko, v 6. skupine Bielorusko – Taliansko a Nórsko – Lotyšsko.

V 3. skupine sa súboje Ukrajina – Rusko a Rusko – Ukrajina uskutočnia, ale na novom a neutrálnom dejisku v bieloruskom Minsku (5. a 7. 11.).

Autor: slovakhandball.sk, Foto: eurohandball.com

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022