Načítavanie údajov ...

Liga majstrov so 16 klubmi, viac voľna pre hráčov

Exekutíva schválila v Paríži podstatné zmeny európskych pohárových súťaží klubov i medzinárodného kalendára

V Paríži sa počas víkendu nerozhodlo len o držiteľkách titulu majsteriek Európy, ale aj ďalších dôležitých záležitostiach súvisiacich s budúcou podobou kontinentálnych súťaží v hádzanej. Exekutíva Európskej hádzanárskej federácie (EHF) schválila viacero zmien ohľadom európskych pohárových súťaží klubov a medzinárodného kalendára od sezóny 2020/2021.

Liga majstrov mužov a žien bude mať podľa nového formátu 16 účastníkov rozdelených do dvoch osemčlenných skupín. V nich sa stretne každý s každým, nasledovať bude vyraďovacia časť (prvé dva tímy z každej skupiny priamo do štvrťfinále, družstvá z 3. – 6. priečok čaká play-off o postup medzi najlepšiu osmičku) a na záver turnaj Final 4.

Novinkou je Európska hádzanárska liga, ktorá bude v hierarchii druhou najvýznamnejšou pohárovou súťažou (doteraz Pohár EHF, pozn.). V kategórii mužov sa v nej predstaví v skupinovej fáze 24 tímov (4 skupiny po 6 družstiev) a u žien 16 tímov (4 skupiny po 4). Európska liga vyvrcholí turnajom Final 4 nielen u mužov (v Pohári EHF sa tak hrá od roku 2012), ale aj u žien.

Zmena sa nevyhla ani tretej najvýznamnejšej klubovej súťaži. Z Vyzývacieho pohára (Challenge Cup) sa stane od sezóny 2020/2021 Pohár EHF.

Už 20 mesiacov vopred je schválený medzinárodný hádzanársky kalendár, ktorý by mal od sezóny 2020/2021 poskytnúť hráčom dlhšiu pauzu pred nasledujúcim ročníkom vďaka presunutiu reprezentačného asociačného týždňa z polovice júna na koniec apríla – začiatok mája. Hráči tak po vyvrcholení európskych pohárových súťaží už nebudú musieť hrať ešte kvalifikačné zápasy v drese svojich reprezentácií. Bodkou za sezónou budú turnaje Final 4 podujatí EHF, ligové súťaže v jednotlivých krajinách sa skončia najneskôr týždeň pred nimi.

Kým doteraz boli zápasy európskych hádzanárskych pohárových súťaží prevažne počas víkendových dní, podľa nového modelu sa presunú aj do stredu týždňa. Na stretnutia Ligy majstrov mužov sú vyčlenené streda, štvrtok, Európska hádzanárska liga mužov sa bude hrávať v utorok a niektoré duely prípadne v stredu. V kategórii žien sa bude pokračovať vo víkendovom režime (sobota, nedeľa). To isté platí aj pre nový Pohár EHF, v ktorom budú štartovať zväčša poloprofesionálne alebo „amatérske“ tímy (ich hráči sa venujú hádzanej popri inom zamestnaní).

Autor: SITA, Foto: www.handball-world.news

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022