Načítavanie údajov ...

Matej Mikita sa chce v nadchádzajúcej sezóne zlepšiť, aby sa udržal v I. lige

Slovenský reprezentant na konci uplynulého ročníka oslavoval postup Chartres Métropole Handball 28 do najvyššej francúzskej súťaže

Hneď prvý rok pôsobenia vo Francúzsku priniesol slovenskému hádzanárskemu reprezentantovi Matejovi Mikitovi postupový úspech. So spoluhráčmi ovládli druhú najvyššiu súťaž – Proligue a teraz sa už pripravujú na nováčikovskú sezónu medzi elitou v Lidl Starligue. Dvadsaťštyriročný košický odchovanec sa o doterajšom účinkovaní v krajine galského kohúta ochotne rozhovoril pre slovakhandball.sk.

Bola to vaša spanilá jazda, keď ste suverénne prevýšili všetkých konkurentov?
– Áno, určite. Za celú sezónu sme stratili len šesť bodov, ale nebolo to v každom zápase také suverénne. Napríklad u posledného družstva v tabuľke sme dokázali vyhrať len o jediný gól .

Ako v klube vnímali váš postup medzi elitu?
– V klube bola trochu iná situácia, keďže v ňom nastali veľké zmeny. Celé vedenie, ktoré stálo na čele dlhé roky, skončilo v závere uplynulej sezóny a ich miesto zaujali noví ľudia vrátane nového prezidenta, všetkých manažérov, pracovníkov sekretariátu, trénerov a, samozrejme, aj nových hráčov. Staré vedenie sa tešilo z historicky prvého titulu v Proleague, zatiaľ čo to nové bralo postup ako samozrejmosť.

Keď sa kráča prakticky od víťazstva k víťazstvo, je to radosť hrať. Vychutnávali ste si svoj prvý rok vo Francúzsku v podobnom duchu aj vy?
– Absolútne nie, bol to totiž môj prvý rok. Nikomu som nič nerozumel, bol som jediný hráč, ktorý nevedel po francúzsky, po anglicky sa v kabíne nerozprávalo vôbec. Taktiež herný štýl mi veľmi nesedel, takže som sa musel adaptovať, čo mi tiež trvalo istý čas.

Bola to pre teba najúspešnejšia sezóna na klubovej úrovni?
– Z pohľadu víťazstiev určite áno, ale zároveň aj najťažšia.

Vo Francúzsku vás pôsobí viacero Slovákov, si s nimi v kontakte?
– Pravdupovediac, ani veľmi nie. Raz za čas si napíšeme s Mišom Kopčom a s Dominikom Kalafutom.

Ako trávite najradšej voľné chvíle?
– Ak mám voľno, tak sa ho snažím čo najviac využiť na regeneráciu a oddych, takže si rád pustím s priateľkou nejaký nový film, ideme na prechádzku so psom, alebo si čítam nejakú knihu.

Francúzština sa na vás už nalepila?
– Áno, dosť som sa toho už za ten rok naučil, takže už aj viem normálne komunikovať vo francúzskom jazyku.

Stihol si si aj oddýchnuť po uplynulom ročníku?
– Dokázal by som si predstaviť aj dlhšie voľno, ale bol som dostatočne oddýchnutý pred začiatkom letnej prípravy.

Pokračujete v Chartres? Dokedy máte platnú zmluvu?
– Áno, pokračujem v Chartres. Zmluvu mám na túto a ešte nadchádzajúcu sezónu.

Pomohol vám ten rok v druhej lige k tomu, aby ste mali viac sebaistoty a sebavedomia aj v súbojoch s hráčmi z elitných francúzskych tímov?
– Vôbec som to nebral, že rok strávim ´len´ v druhej lige. Pre mňa to bol rok, ktorý som absolvoval zase o úroveň vyššie. Odohral som náročné zápasy pri väčšej konkurencii, zažil iné typy hráčov, inú taktiku. V nadchádzajúcej sezóne sa budem musieť opäť posunúť a zlepšiť sa, ak chcem zotrvať v najvyššej súťaži čo najdlhšie.

Nastali počas leta vo vašom klube výrazné hráčske zmeny v kádri? Aká bude vaša pozícia už v prvoligovom kádri?
– Máme až osem nových hráčov, v celom kádri zostalo len päť Francúzov. Určite sme sa posilnili, teraz už je len na nás, aby sme sa čím skôr zohrali a začali hrať ako jedno družstvo na špičkovej úrovni. Zatiaľ neviem, aká bude moja pozícia. Všetko závisí od toho, ako sa mi bude dariť na tréningoch a ako bude so mnou tréner spokojný.

Aké sú ambície Chartres v nováčikovskej sezóne?
– Cieľ je na tento rok je jasný, musíme vyhrať minimálne osem zápasov a zostať v Lidl Starligue. Ďalšiu sezónu by sme mohli mať potom ešte vyššie ambície.

Ste už plný očakávania v súvislosti s úvodom septembra a premiéru v Lidl Starligue, a to hneď v domácom prostredí proti tímu Aix?
– Samozrejme, teším sa.

Na júnovej reprezentačnej akcii ste mali problémy s bedrovým kĺbom. Podstúpili si nejakú liečbu, či vám pomohol len oddych? Ako ste na tom momentálne?
– Na zraze som bol na tri dni a pre ťažkosti s bedrovými kĺbami som odišiel. Po konzultácii s lekárom som užíval lieky a musel som čo najviac oddychovať. Žiaľ, problém sa nevyriešil, takže možno to bude treba riešiť artroskopiou.

S novým trénerom Petrom Kukučkom ste boli len krátko, ale ako vnímate zmenu na trénerskom poste v národnom tíme?
– Tréningy pod vedením „Kuka“ sa mi páčili. Malo to takpovediac hlavu aj pätu, preto vnímam zmenu veľmi pozitívne.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: msk.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022