Načítavanie údajov ...

Macháč z Egeru do Veszprému

Veszprém je hádzanárska bašta v Maďarsku. A práve toto mesto bude pôsobiskom slovenského reprezentanta Šimona Macháča. Kroky 28-ročného pivota zatiaľ nepovedú do veľkoklubu Telekom Veszprém, ale jeho novým zamestnávateľom od nadchádzajúcej sezóny bude klub Veszprémi Kézilabda KFT, ktorý vystupuje pod mediálnym názvom Fejér-B.Á.L. Veszprém (10. družstvo aktuálnej tabuľky I. maďarskej ligy, pozn.). Ide o klub bývalého výborného maďarského reprezentanta a legendy Józsefa Élesa, ktorý tam založil akadémiu. Prestup Macháča ako cudzinca je o to výnimočnejší, že v tomto veszprémskom tíme nezvykli pôsobiť zahraniční hráči.
Šimon Macháč od roku 2020 hrával za SBS-Eger, predtým bol rok v českom Talent M.A.T. Plzeň, kam zamieril z MŠK Považská Bystrica. S odchovancom považskobystrickej hádzanej, ktorý si v januári 2022 zahral v drese Slovenska na domácich majstrovstvách Európy, sme sa pozhovárali nielen o zmene dresu.

S Egerom ste v lete 2020 podpísali dvojročný kontrakt, nebolo v hre jeho predĺženie?
– Eger si ma chcel ešte udržať, ale v dôsledku neistej situácie mi nevedeli povedať konečné stanovisko. Osobne som chcel mať budúcnosť vyriešenú čím skôr, a tak som pristúpil ku komunikácii s ostatnými záujemcami.

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v tomto klube?
– Pocity sú zmiešané. Po úspešnej predchádzajúce sezóne, ktorú sme podľa môjho názoru síce mohli skončiť aj lepšie, bola aktuálna horšia. Na môj vkus sme veľa zápasov, ktoré sme mali rozohraných na víťazstvo, prehrali v posledných minútach vlastnými chybami. Čo ma veľmi mrzí, keďže neznášam prehrávať. Samotné pôsobenie však vnímam pozitívne. Nabral som nové skúsenosti, odohral kvalitné zápasy a v neposlednom rade spoznal skvelých ľudí. Môžem povedať, že Eger mi bol počas dvoch rokov druhým domovom, kde sa vždy rád vrátim.

Budete pokračovať v inom tíme z najvyššej maďarskej súťaže. Na koľko ste sa dohodli s „malým“ Veszprémom a prečo práve táto voľba?
– Dohodli sme sa na dvojročnom pôsobení. Predstavitelia Veszprému chceli zmluvu na dlhšie obdobie, ale napokon sme pristúpili k variantu s dvoma rokmi. Po ich uplynutí sa uvidí, čo ďalej. Páči sa mi ich filozofia, ktorú mi predstavili, ako aj ich očakávania a ciele. Možností som mal dostatok, ale chcel som zostať blízko domova. Všetky ponuky som konzultoval s rodinou a s mojou nastávujúcou manželkou, s ktorou máme v auguste svadbu. Zavážilo, že aj ona môže odtiaľ pracovať a takisto bol Veszprém ústretový aj v mojej požiadavke pracovať popri hádzanej. Mám ukončenú vysokú školu v oblasti IT a v danej sfére potrebujem najmä prax, ktorú som mal v Plzni, ale v Egeri nie. Hádzanú nebudem hrávať do konca života, preto myslím aj na budúcnosť a je dobré mať aj plán B.

S Veszprémom, finalistom Maďarského pohára 2021/2022, si opäť zahráte aj na európskej scéne. Toto tiež zavážilo pri vašom rozhodovaní?
– Určite áno, aj keď táto skutočnosť prišla až po mojom podpise. Vedel som však, že Veszprém má šancu vybojovať si miestenku na európsku scénu a som rád, že sa to jeho hráčom podarilo.

Už vám chýbala konfrontácia na medzinárodnej klubovej úrovni, na ktorú ste boli zvyknutý predtým z Plzne i Považskej Bystrice?
– Každá konfrontácia s európskymi tímami je cenná skúsenosť, ktorá mi len pomôže napredovať a zdokonaľovať sa. Maďarská liga je jedna z najkvalitnejších líg a ďalšie zápasy proti európskym tímom sú len plus, na ktoré sa už teraz teším.

V zápasoch trávite na palubovke obrovské porcie minút, vydýchnuť si obrazne chodíte len pri vylúčení. Ako to zvládate fyzicky?
– Ja som len rád, keď môžem byť na palubovke čo najdlhšie. Teší ma, že zatiaľ to moje telo zvláda. Určite to ovplyvňuje množstvo faktorov ako napríklad kvalitný strečing, regenerácia, veľké množstvo tréningov alebo domáca kuchyňa od priateľky, ktorá mi vždy dodá energiu.

Naposledy ste sa proti Kecskemétu predviedli 9-gólovou vizitkou. Ako sa vám darí dlhodobo udržiavať si vysoký priemer strelených gólov?
– Za toto vďačím najmä spoluhráčom a ich dôvere, keďže na mojom poste pivota si väčšinou neviete sám vytvoriť streleckú šancu. Spomeniem, že napríklad v Považskej Bystrici ma prihrávkami kŕmili ´Pepe´ Tumidalský, Tomáš Vallo a množstvo ďalších, tak tu mám takisto hráčov, ktorí ma dokážu nájsť aj v situáciách, ktoré keď vidím spätne na videu, tak sa sa zdajú nemožné. Ak by som to však mal hodnotiť z osobného hľadiska, veľmi mi pomáha videoanalýza súperov. Verím však, že si individuálnu formu odnesiem aj do Veszprému a tímu pomôžem najviac, ako sa bude dať.

Zostávate v Maďarsku, vyhovuje vám tamojšia najvyššia súťaž z hernej stránky?
– Áno, Maďarsko mi herne sadlo. Je to tvrdá liga, kde sa zároveň veľmi behá. Presne toto sedí na môj štýl hry.

Ste tam už naplno udomácnený?
– Postupne si zvykám na viacero vecí, aj keď s jazykom mám ešte problémy. Všade okolo mňa však počujem maďarčinu, takže sa na mňa dosť slov a výrazov nalepilo. Samozrejme, nemyslím len tie klasické ´šatňové´ ale aj tie, ktoré mi pomáhajú v bežnom živote mimo ihriska. Ako každému hráčovi hrajúcemu v zahraničí mi chýba predovšetkým rodina a kamaráti. Aj preto, keď sa dá, snažím sa za nimi cestovať čo najviac.

V klube sa vám osobne herne darí, v reprezentácii ste si v ostatnom čase veľa radosti neužili. Ako to vnímate z vášho pohľadu?
– Samozrejme, že ma to mrzí, že v reprezentácii sa nám nedarí, ale ja pevne verím, že sa to raz zlomí a úspechy sa dostavia. Určite to nebude hneď, treba ísť postupnými krokmi, ale v tomto smere som optimista.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: https://sk-sk.facebook.com/eger.eszterhazy/photos

Najnovšie news

07. Oct, 2022

Zomrel Milan Sivák

S hlbokým zármutkom sme prijali správu, že nás vo štvrtok 6. októbra 2022 vo veku 60 rokov navždy…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022