Načítavanie údajov ...

Maďari pozývajú na hádzanársky festival, Slováci chcú okrem organizátorského aj športový úspech

Utorkový žreb rozhodujúcej fázy kvalifikácie opäť pripomenul, že majstrovstvá Európy v hádzanej mužov na Slovensku a Maďarsku sa blížia. Kontinentálny šampionát sa uskutoční od 13. do 30. januára 2022, na jeho vydarený priebeh sa pripravujú obe organizátorské krajiny.

„Som presvedčený, že si vychutnáme všetky zápasy. Verím, že to bude skvelá skúsenosť s našimi slovenskými susedmi a rovnako tak nová skúsenosť pre fanúšikov z celej Európy. Mal by to byť vzrušujúci festival hádzanej ako skvelého športu,“ vyjadril sa šéf Maďarského hádzanárskeho zväzu Máté Kocsis, ktorý zároveň pozval všetkých, aby si prišli vychutnať Slovensko a Maďarsko počas majstrovstiev Európy.

Na jeho slová v úvodnom príhovore pred žrebom II. fázy kvalifikácie ME 2022 nadviazal prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša: „Je to pre nás veľká česť, že prvýkrát v histórii samostatnej SR privítame európsky šampionát. Sme radi, že ME organizujeme s našimi maďarskými susedmi a hádzanárskymi priateľmi. Som presvedčený, že vyťažíme z týchto ME a usporiadame nezabudnuteľný turnaj pre fanúšikov, hráčov i celú hádzanársku komunitu. ME v hádzanej patria medzi najväčšie športové podujatia v Európe. Chceme potvrdiť záujem našej krajiny o tento šport a očakávame skvelú atmosféru.“

Utorkové žrebovanie hostila Viedeň, pôvodne sa však o zložení kvalifikačných skupín malo rozhodnúť ešte v apríli v Pezinku. Plány zmenila pandémia koronavírusu. „Približne o rok – v júni 2021 je na programe ďalší žreb, ktorý rozhodne o zložení základných skupín už na ME 2022. Jeho hostiteľmi budú už maďarskí priatelia. Dúfam, že vtedy už všetko pôjde podľa plánu a nebudeme musieť riešiť takéto problémy,“ poznamenal v priamom prenose v štúdiu RTVS Holeša.

Za organizačný výbor, v ktorom zastáva pozíciu predseda predstavenstva, si Igor Nemeček v súvislosti s hádzanárskym sviatkom na začiatku roka 2022 zaželal: „Verím, že majstrovstvá Európy usporiadame na vysokej úrovni a zároveň budú úspešné nielen z organizátorskej stránky. K nej je treba pridať aj športovú stránku s víťazstvami a postupom Slovenska zo základnej skupiny. To by bol pre nás úspech.“

Štyri krajiny s istotou účasti, ktorými sú okrem oboch organizátorov (SR, Maďarsko) aj obhajca titulu Španielsko a finalista predchádzajúcich ME 2020 Chorvátsko, sa namiesto kvalifikácie predstavia v EURO Cupe.
V jeho novembrovej ouvertúre privítajú zverenci trénera Petra Kukučku v Bratislave Chorvátov. „Uvidíme, koľko divákov vzhľadom na opatrenia v súvislosti s koronavírusom bude môcť byť v hľadisku. Následne nás v marci budúceho roka čaká duel s Maďarskom v Košiciach, kde veríme, že v kombinácii slovenských a maďarských fanúšikov vypredáme halu. Na záver príde 1. mája 2021 na rad posledný domáci duel proti Španielom. Zápas s úradujúcimi európskymi šampiónmi bude aj pre nás záverečnou skúškou pred šampionátom,“ vyjadril sa Nemeček.

Holeša sa optimisticky pozerá na slovenské reprezentačné mužstvo, ktoré bude mať v príprave možnosť konfrontácie s kontinentálnou elitou. „Máme dobrý realizačný tím. Sú v ňom ľudia z úspešnej generácie, ktorá uspela na majstrovstvách sveta 2009 v Chorvátsku. Vďaka Euro Cupu budeme mať možnosť odohrať šesť mimoriadne kvalitných duelov. Ďalej máme pripravené previerky s Českom a Severným Macedónskom v povianočnom období, na jar ďalšie štyri súboje, takže príprava a vyladenie formy by mohli byť veľmi dobré. Pevne verím, že Kukučka a spol. pripravia náš tím tak, aby sme boli všetci spokojní.“

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022