Načítavanie údajov ...

Mandák s Rudinským sa dostali na OH, zatiaľ na mládežnícke do Buenos Aires

Už 17 rokov sa venujú rozhodcovskej činnosti. Postupne sa prepracovali medzi popredné slovenské dvojice rozhodcov, od roku 2010 sú medzinárodnými arbitrami. Okrem klasickej hádzanej však „pískajú“ aj zápasy plážovej hádzanej (od roku 2009 aj medzinárodne, pozn.). Práve v súvislosti s ňou sa arbitri Boris Mandák a Mário Rudinský nedávno dozvedeli zo sídla Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF) pozitívnu informáciu, že pocestujú na októbrové olympijské hry mládeže v argentínskom Buenos Aires. V tejto súvislosti B. Mandák ochotne pristal na rozhovor pre web slovakhandball.sk.

Ako ste prijali správu, že vás vybrali medzi rozhodcovské dvojice v plážovej hádzanej na mládežnícke OH v Buenos Aires?
– Informácia o našej nominácii nás prekvapila a musím povedať, že aj príjemne potešila.

V plážovej hádzanej nie ste s kolegom Máriom Rudinským nováčikovia, máte za sebou už účasti na MS i ME. Vlani na európskom šampionáte v Chorvátsku ste dokonca viedli aj mužské finále. Neplánujete sa vzhľadom na tieto úspechy špecializovať na toto odvetvie hádzanej?
– Pre nás je stále prioritou klasická hádzaná v hale, plážovú berieme ako spestrenie. Samozrejme, aj v nech sa chceme presadiť a pokiaľ budú možnosti, tak sa v nej ďalej posúvať, zlepšovať a dostať sa čo najďalej.

Je rozdiel rozhodovať mladým hádzanárskym nádejam a dospelým?
– V podstate je to rovnaké. Pristupujeme k zápasom rovnako zodpovedne. Jediný malý rozdiel je v technike aktérov.

Pre športovcov sú vrcholom olympijské hry, čo je top z pohľadu rozhodcu?
– Takisto ako pre každého športovca aj pre nás platí to isté. Chceme sa prepracovať na OH a aspoň raz sa zúčastniť na podujatí pod piatimi kruhmi. Sme radi, že nás vybrali na OH mládeže, ale zároveň veríme, že niekedy v budúcnosti – napríklad, keď sa plážová hádzaná stane riadnou súčasťou olympijského programu – dostaneme nomináciu aj na OH. Bol by to veľký úspech.

Máte svoj rozhodcovský sen?
– Rozhodovať na seniorskom šampionáte mužov alebo žien. Ciele sme si vždy stanovovali postupe. Najskôr to bolo dostať sa do najvyšších domácich seniorských súťaží. Aj teraz ideme krok po kroku. Už sme trikrát rozhodovali na ME juniorov do 20 rokov, takže teraz túžime dostať sa napríklad na ženský kontinentálny šampionát.

 

Autor: slovakhandball.sk, Foto: msk.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022