Načítavanie údajov ...

Mandák s Rudinským zanechali na ME dobrý dojem, Bočáková s Jánošíkovou dostali šancu v EL

Slovenskej hádzanej robia dobré meno na medzinárodnej scéne arbitri. Dvojica Boris Mandák – Mário Rudinský rozhoduje náročné súboje v prestížnej Lige majstrov a v januári absolvovala premiérové majstrovstvá Európy mužov. Pri svojom debute dostala príležitosť viesť tri duely kontinentálneho šampionátu v Maďarsku a na Slovensku. Mandák s Rudinským sa v úlohe arbitrov predstavili v dovedna troch zápasoch – v Szegede v rámci základnej C-skupiny v konfrontácii Francúzsko – Ukrajina (36:23), v dueli A-skupiny v Debrecíne Severné Macedónsko – Dánsko (21:31) a na záver sa ukázali aj v domácom prostredí na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v súboji D-skupiny Bielorusko – Rakúsko (29:26). Ich túžba rozhodovať pred zaplnenou budapeštianskou arénou MVM Dome domácej reprezentácii sa im síce nesplnil, ale aj tak mohli byť so svojím účinkovaním spokojní, hoci ich účinkovanie sa skončilo po základnej fáze. „Neboli sme ani prekvapení a ani sklamaní. Ako najmladší a ako nováčikovia sme s tým počítali a sme radi, že sme túto šancu dostali a že sme zanechali dobrý dojem. Všetky zvyšné dvojice pískali v základných skupinách dva duely, my sme dostali aj tretí, navyše doma na Slovensku,“ uviedol Mandák pre denník Šport.

Okrem nich pôsobia na európskej scéne aj ďalší rozhodcovia zo SR: Michal Baďura – Jaroslav Ondogrecula, Andrej Budzák – Michal Záhradník, či Boris Cipov – Zoran Klus, ale aj jediná slovenská ženská rozhodcovská dvojica na tejto úrovni Barbora Bočáková – Lucia Jánošíková. A práve ony dostali nedávno možnosť prvýkrát okúsiť atmosféru ženskej Európskej ligy, keď ich delegovali na zápas skupinovej fázy ES Besancon Feminin (Fr.) – HC Lokomotiva Záhreb (Chorv.). „Táto nominácia bola pre nás nečakaným prekvapením. Prijali sme ju s rešpektom a, samozrejme, so snahou podať čo najlepší výkon. Bolo to náročné a všetko bolo zároveň na vyššej úrovni ako v Európskom pohári,“ priznala 32-ročná Jánošíková.

S Bočákovou sú rozhodkyňami EHF od sezóny 2021/2022, v ktorej majú za sebou už sedem vystúpení v Európskom pohári (tretia najvýznamnejšia súťaž v hierarchii EHF), keď rozhodovali dvojzápasy Ľvov (Ukr.) – Hodonín (ČR), Quintus (Hol.) – Alavarium Aveiro (Portug.), Brixen (Tal.) – Brest (Biel.) a odvetu Gran Canaria (Šp.) – Izmir (Tur.), ako aj dvojnásobnú skúsenosť z prípravných duelov ženských reprezentácií Rakúska a Portugalska pred decembrovými MS 2021. Šanca pôsobiť v Európskej lige je pre Slovenky krok vyššie. „Každý zápas je pre nás nesmierne veľkou skúsenosťou. Snažíme sa zlepšovať úroveň našich výkonov od zápasu k zápasu a tešíme sa, že napredujeme,“ tvrdí o tri roky staršia Bočáková. Čoskoro im na konto možno pribudne druhá skúsenosť s EL.

Paradoxne, Bočáková s Jánošíkovou v aktuálnej sezóne viedli viac zápasov v „Európe“ ako v najvyššej domácej súťaži. V MOL lige žien dbali nad dodržiavaním pravidiel iba v piatich súbojoch (DAC – Hodonín, DAC – Most, Stupava – Plzeň, Šaľa – Poruba, Stupava – Kynžvart /tu Bočákovú nahradil B. Sivák/). „Rady by sme rozhodovali v našej najvyššej súťaži čo najviac. Každý jeden duel nás posúva ďalej a znamená pre nás vždy veľa skúseností,“ poznamenala Jánošíková.

Na EHF EURO 2022 bolo medzi rozhodcovskými dvojicami aj jedno ženské duo. Francúzky Charlotte a Julie Bonaventurové, ktoré sú považované za najlepšie rozhodkyne na svete. Na mužskom kontinentálnom šampionáte sa predstavili v akcii dokonca štyrikrát. „Veľmi sme sa tešili, že ich vidíme naživo u nás v Bratislave. Táto ženská dvojica má náš rešpekt. Sú to naozaj jediné dve ženy, ktoré rozhodujú mužské stretnutia na najvyššej úrovni, a to si zaslúži obdiv. Rozhodovať mužské zápasy v našej extralige by sme si už vyskúšali rady aj my,“ zaželali si spoločne slovenské rozhodkyne.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: archív/FB L. J. a M. R.

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022