Načítavanie údajov ...

ME mužov 2022 budú na Slovensku a Maďarsku

Na Slovensku a v Maďarsku sa v roku 2022 uskutočnia majstrovstvá Európy v hádzanej mužov. Rozhodlo sa o tom v stredu na kongrese Európskej hádzanárskej federácie (EHF) v škótskom Glasgowe. Delegáti zúčastnených členských krajín dali spoločnej slovensko-maďarskej kandidatúre prednosť pred trojlístkom Francúzsko, Španielsko a Belgicko. Hlasovanie sa skončilo jednoznačne v prospech projektu Slovenského (SZH) a Maďarského zväzu hádzanej (MKSZ), ktorý dostal 32 hlasov, kým konkurenti ich získali iba 14. Dánsko a Švajčiarsko stiahlo svoju kandidatúru pre rok 2022. ME žien budú mať prvýkrát troch usporiadateľov v roku 2022, keď sa kontinentálna elita od 4. do 20. novembra predstaví na Balkáne – v Slovinsku, Macedónsku a Čiernej Hore.

„Ešte stále tomu nemôžeme uveriť, ale cítime sa úžasne. Sami sme prekvapení z jednoznačného výsledku hlasovania. Už včera sme cítili veľkú podporu. Rok sme na tom poctivo pracovali a absolvovali sme množstvo stretnutí. Prezentáciu sme mali jasne lepšiu ako náš protikandidát, po sme sa cítili komfortne a keď ohlásili výsledok, tak to bol výbuch radosti. ME v hádzanej sú jedným z top športových podujatí, z môjho pohľadu na úrovni MS v hokeji. Chcem poďakovať maďarským partnerom, bez nich by to nešlo, za podporu aj predstaviteľom Slovenského olympijského výboru. Máme pred sebou štyri roky tvrdej práce, ale tešíme sa. Je to veľká výzva nielen pre hádzanú ale aj celý slovenský šport,“ vyjadril sa prezident SZH Jaroslav Holeša.

Naposledy sa vrcholné medzinárodné hádzanárske podujatie na území SR uskutočnilo v roku 1990, keď bývalé Československo hostilo boje svetovej elity na turnaji MS mužov. V ére samostatnosti pôjde o premiéru, hoci tradícia významných mládežníckych podujatí je bohatá. SZH ich zorganizoval už sedem: ME 1998 junioriek (Bratislava, Senica, Zlatná), ME 2003 hráčov do 18 rokov (Košice, Prešov), ME 2007 hráčok do 17 rokov (Bratislava), MS 2008 hráčok do 18 rokov (Bratislava), ME 2010 hráčov do 20 rokov (Bratislava), MS 2016 hráčok do 18 rokov (Bratislava) a ME 2017 hráčok do 17 rokov (Michalovce).

Slovenský a Maďarský zväz hádzanej opäť ako pri uchádzaní sa o MS mužov 2019 pripravili spoločnú kandidatúru pre kontinentálne šampionáty v rokoch 2022 (uskutočnia sa 14. – 30. 1.) a 2024 (12. – 28. 1.). Pôvodne mali tvoriť trojlístok spolu s Českom, ale Český zväz hádzanej pre chýbajúce finančné garancie zo strany štátu vycúval ešte vlani z tohto projektu. Pri ME 2024 mali byť protikandidátmi Dánsko so Švajčiarskom a samostatne Nemecko, ktoré napokon získalo šampionát. Mužské ME bude hostiť vôbec prvýkrát v histórii.

Slovensko-maďarská kandidatúra počíta s dejiskami Bratislava (Zimný štadión Ondreja Nepelu), Košice (Steel aréna), Budapešť, Veszprém, Szeged a Debrecín.

Osobne podporila kandidatúru aj maďarská hviezda svetovej hádzanej László Nagy: „Som veľmi šťastný, spokojný a hrdý na našu prezentáciu, urobili sme spoločne veľmi dobrú robotu. Teraz si môžeme vychutnať radostné chvíle a potom sa pustiť do práce na úspešnej organizácii šampionátu.“

„Z môjho pohľadu je to niečo úžasné, že tak malý národ dostane príležitosť byť usporiadateľom majstrovstiev Európy. Vnímam to ako obrovskú šancu pre mladých a pre starších hráčov zase ako novú motiváciu potiahnuť ešte pár rokov a udržať si výkonnosť na reprezentačnej úrovni. Veril som, že sa nám podarí s Maďarmi uspieť v kandidátskom boji. Zároveň som si to veľmi prial. Neviem, či bola väčšia moja viera alebo túžba, ale o tom som radšej, že to vyšlo. Teoreticky je jedno, či nám pridelili ME v roku 2022 alebo 2024, ale myslím si, že čím skôr, tým lepšie. Aspoň nemusíme dlho čakať, štyri roky ubehnú ako voda. Som veľmi spokojný s tým, že sme usporiadateľom šampionátu už v roku 2022,“ povedal pre agentúru SITA asistent reprezentačného trénera mužskej reprezentácie SR a legenda slovenskej hádzanej Radoslav Antl.

Maďarsko a Slovensko sľubujú podmanivé majstrovstvá: „Chceme zaujať a spojiť ľudí prostredníctvom ich vášne pre hádzanú. Naším cieľom je poskytnúť širokú škálu podujatí na vzrušujúcich miestach s veľkou príležitosťou na spoločné oslavy. Hádzanárske ME sú také okúzľujúce, že ich nechcete sledovať iba v televízii. Je to festival hádzanej, ktorý chcete navštíviť, aby ste ho precítili na vlastnej koži a podelili sa o živý zážitok.“

Slovensko sa naposledy usilovalo získať práva na usporiadanie MS mužov 2019 v spoločnej kandidatúre práve s Maďarskom, ale prednosť dostali vtedy Nemecko s Dánskom. V nedávnej minulosti sa SR uchádzala o organizáciu ME žien v roku 2014. Predtým SZH ponúkol, že zaskočí za Holandsko pri usporiadaní ME žien 2012. So svojou iniciatívou neuspel. Ešte za čias predchádzajúceho vedenia SZH nepriniesla želaný výsledok snaha získať MS 2001 a potom 2003 v hádzanej žien.

Súčasťou slovenskej delegácie bol v Glasgowe bol aj prezident SOV, ktorý tiež vyzdvihol význam tohto úspechu. „Bolo vidno na tvárach nás všetkých radosť a veľkú úľavu. Potešilo ma, že naše víťazstvo bola také presvedčivé. Je to veľký záväzok, aby sme nesklamali. Ukázali sme, že krajiny sa vedia spojiť a spraviť dobrú prezentáciu, ktorá zaujala. Myslím si, že sme dobrým príkladom aj pre ostatných do budúcnosti pri snahe organizovať takéto podujatia. Organizácia ME je obrovská príležitosť spropagovať tento šport, ukázať hádzanú divákov a získať si fanúšikov,“ uviedol šéf SOV Anton Siekel.

Na kontinentálnych šampionátoch 2022 a 2024 bude takisto ako premiérovo v roku 2020, keď ME mužov prvýkrát v histórii zorganizujú tri krajiny Švédsko, Rakúsko a Nórsko (prvýkrát sa bude hrať aj vo futbalovej aréne, pozn.), štartovať už 24 národných tímov. Oproti pôvodnej šestnástke dostane príležitosť zahrať si na záverečnom turnaji ďalších osem reprezentačných družstiev. Iniciatíva na rozšírenie počtu účastníkov vzišla od národných federácií, vďaka čomu sa na najvyššej úrovni budú môcť konfrontovať aj tímy zo stredu európskeho rebríčka krajín.

Prehľad organizátorov ME:

Rok 2022
Muži (termín 14. – 30. 1. 2022): Maďarsko / Slovensko
Ženy (termín 4. – 20. 11. 2022): Slovinsko / Macedónsko / Čierna Hora

Rok 2024
Muži (termín 12. – 28. 1. 2024):
Nemecko

Autor: SITA, Foto: EHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022