Načítavanie údajov ...

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Divácke elégie

Nepoznám výstižnejšie pomenovanie „rustikálneho“ fanúšika, ako je ruské slovo „boľeľščik.“  To je ten, čo priam permanentne „trpí“ so svojím obľúbeným tímom, stojí za ním za každých okolností a v extrémnych prípadoch je pripravený za svoj klub vari aj zomrieť. Keď sme svojho času s Viktorom Kovaľovom formovali špičkový tím v Banskej Bystrici, pôsobil tam skvelý ruský tréner vrhačov Azarov. Chodil medzi nás a nikdy nezabudol zdôrazniť: „Dévušky, maladcí, ja baľéju za vas.“ Vždy keď mal čas, prežíval naše zápasy v hľadisku, ale jeho obrovské vedomosti sme využívali aj v častých konzultáciách. Azarov nám nielen ako špecialista poskytoval cenné rady pri citlivej práci s ramenným pletencom. Bol uznávaným expertom aj v oblasti povolených podporných prostriedkov a jeho mixy vybraných enzýmov a kokteilov vitamínov zo skupiny „bé“ boli široko ďaleko známe. Ale vráťme sa k fanúškovaniu a k jeho dnešným komplikáciám a problémom.

Novodobá história nepozná podobne veľké obmedzenia v podporovaní kolektívneho športu, aké zažívame kvôli pandémii koronavírusu dnes. Športové hry sa majú hrať pre divákov a súčasná podoba podpory svojho tímu je na hony vzdialená diváckej predstave v jej brachiálnom základe. Najskôr sa počty divákov len obmedzovali, ale postupne hľadiská štadiónov a hál osireli úplne. Jeden popredný hráč mi na margo toho povedal: „V živote by mi nenapadlo, že mi diváci budú až tak strašne chýbať.“ Vraj si zvrátene praje, aby do hľadiska prišlo čo len zopár ľudí a všetci by mu mohli zúrivo od pľúc nadávať. Ochotne by to pretrpel, len aby hľadisko žilo a tvorilo by  prepotrebnú atmosféru. Podobná frustrácia je aj na druhej strane. Fanúšikovia sú síce radi, keď si môžu pozrieť livestream zo zápasov, ale osobnú prítomnosť na stretnutí s fenomenálnymi kolektívnymi emóciami nevynahradí nič na svete. To ale neznamená, že fanúšikovská obec sa negrupuje, nevyjadruje sa k aktuálnym problémom a len tak nechá plynúť všetko dianie v „instantnej“ forme. Je to cítiť z rôznych webov, kde to žije a kde rezonujú všetky možné témy aj ich interpretácie.

Fanúšikovia oceňujú najmä pozitívne správy v súvislosti s prípravami na budúcoročné ME u nás, zarezonovala tu aj pre hádzanú skvelá správa o získaní nového generálneho sponzora zväzu (Niké) pre ďalšie zlepšenie podmienok aj pre ligové kluby. Úplne dokonale ale ovládajú priaznivci situáciu vo svojich mužstvách.

Konkrétne výhrady ku koučom  sa objavujú najmä vtedy, keď testy riadne zamávajú s pripravovanou zostavou. Vtedy sú časté pripomienky k nominácii mladých a perspektívnych hráčov na programe dňa a nejeden tréner s neskrývaným prekvapením ocení dobrý prehľad priaznivcov klubu o celej situácii v jeho kuchyni.

Slovensko má skvelých hádzanárskych fanúšikov. Po odtrénovaní štyridsiatichtroch sezón a sedemnástich rokoch na lavičkách rôznych reprezentačných výberov veľmi dobre viem, o čom hovorím. Aj v týchto, pre celý šport neradostných časoch, ukázal slovenský fanúšik obrovský kus svojej mentálnej imunity. Je to práve on, kto si to najviac zaslúži – už v relatívne krátkej dobe môcť fandiť priamo v hale a podieľať sa na spoločných úspechoch so svojím obľúbeným tímom. Verme, že najneskôr na ME o rok u nás a v Maďarsku zažijeme plné haly nespútaných kolektívnych emócií! Nabité hľadiská kritických, náročných a neopakovateľnú  športovú atmosféru vytvárajúcich, originálnych, statočných a nenahraditeľných slovenských fanúšikov – bez nadsázky  najlepších na svete!

Autor: Tomáš Kuťka, Foto: Viktor Zamborský

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022