Načítavanie údajov ...

MOL liga: Hlavní ašpiranti na medailové priečky rovnakí, v ženskej lige druhýkrát hosť zo zahraničia

Nielen Niké Handball extraliga mužov, ale aj MOL liga v hádzanej žien vstúpi do novej sezóny už počas nadchádzajúceho víkendu. Bude to už jubilejný 20. ročník spoločnej slovensko-českej súťaže, ktorá už piatu sezónu bude mať v názve partnera súťaže (predtým sa označovala ako WHIL, pozn.). Jej obohatením bude účasť poľského klubu KPR Ruch Chorzów, ktorý trénersky vedie Michalovčan Vít Teleky. Pred ním bol zahraničným účastníkom len rakúsky tím Hypo Niederösterreich, celkový víťaz hneď úvodnej edície interligy 2002/2003.

„Pred nami je jubilejný ročník ženskej súťaže. Bude v ňom účinkovať maximálny počet tímov, ktorý ešte kalendár z hľadiska termínov znesie. Druhýkrát v histórii bude hrať v lige hosť, tentoraz z Poľska. Zaujímavosťou je účasť až šiestich klubov v európskych pohárov súťažiach. Navyše, počas sezóny budeme môcť vidieť aj porciu priamych televíznych prenosov zo zápasov, takže sa máme na čo tešiť,“ uviedol riaditeľ súťaže Peter Brunovský.

Úvodné kolo novej sezóny sa odohrá kompletne v jeden deň – v sobotu 4. septembra. Otvorí ho súboj TJ Sokol Písek – HK Slovan Duslo Šaľa, ktorý sa začne už o 15.00 h. Postupne sa v akcii predstavia aj ďalšie tímy. Slovenský majster MŠK Iuventa Michalovce sa doma stretne s HK Hodonín, vicemajster HC DAC Dunajská Streda privíta českého nováčika Házená Kynžvart a ďalšie nové družstvo v súťaži AHT HC Tatran Stupava nastúpi pri premiére v MOL lige na palubovke Handball PSG Zlín. Obhajca prvenstva a zároveň úradujúci český šampión DHK Baník Most preverí na svojej palubovke už spomenutý Ruch Chorzów. Zostávajúce dve dvojice 1. kola tvoria DHC Slavia Praha – DHC Sokol Poruba a DHC Plzeň – DHK Zora Olomouc.

V MOL lige žien sa v sezóne 2021/2022 predstaví napokon párny počet štrnástich tímov. Pôvodne ich malo účinkovať 13, ale napokon zoznam účastníkov doplnil poľský klub. Zmena v počte i zložení účastníkov MOL ligy nastala v Česku, kde k pôvodnej osmičke pribudlo aj deviate družstvo Házená Kynžvart. Na Slovensku zostalo kvarteto, ale namiesto ŠŠK Prešov bude v súťaži prvýkrát hrať AHT HC Tatran Stupava. V 20. ročníku interligy bude teda účinkovať deväť českých, štyri slovenské a jeden poľský klub. V porovnaní s predchádzajúcou edíciou sa počet zúčastnených družstiev zvýšil o dve.

Prvenstvo v MOL lige obhajuje Baník Most. Očakáva sa, že z trónu sa ho pokúsia zosadiť najmä slovenskí rivali. Iuventa Michalovce posilnená o brazílsku brankárku Almeidovú, Češku Ryšánkovú, návrat kapitánky Wollingerovej či talentovanú Dvorščákovú. Dunajská Streda nahradila oporu Moniku Rajnohovú, ktorú čakajú materské povinnosti, jej mladšou sestrou Erikou, zo susednej Šale angažoval DAC strelkyňu Natáliu Némethovú a získal aj Maďarku Barbaru Sáriovú.

V dlhodobej základnej časti sa 14 účastníkov stretne systémom každý s každým doma – vonku a po dovedna 26 kolách bude známy celkový víťaz MOL ligy. Preňho je určená finančná prémia 2320 eur, druhý tím z konečného poradia získa 1660 eur a tretí 1000 eur.

Po skončení dlhodobej časti nasleduje vyraďovacia časť (play-off) a nadstavbová časť (play-out). Do národného play-off na Slovensku i v Česku postúpia štyri najlepšie tímy, ktoré utvoria semifinálové dvojice (1. – 4., 2. – 3.). Na Slovensku sa vo vyraďovacej časti bude hrať na dve víťazstvá, pričom prvý a prípadne tretí zápas bude u lepšie umiestneného tímu v dlhodobej časti. Platí to pre semifinále, finále aj duely o 3. miesto. V Česku zostali pri pohárovom systéme doma – vonku, pričom sa začína u horšie umiestneného. V skupine o 5. – 8. miesto, tzv. play-out, sa štvorica český družstiev stretne každý s každým doma – vonku, pričom si prenesú body z dlhodobej časti. Tím na 9. priečke po základnej časti zostúpi, družstvo na 8. mieste po play-out bude hrať baráž s víťazom národnej súťaže. Zo slovenských tímov nikto nevypadne. Majstri krajín budú známi najneskôr 22. mája 2022.

Sledujte naživo na: https://www.nike.sk/

Program 1. kola spoločnej slovensko-českej súťaže v hádzanej žien – MOL ligy 2021/2022 – sobota 4. 9. 2021:
15.00 h TJ Sokol Písek – HK Slovan Duslo Šaľa
17.00 DHC Slavia Praha – DHC Sokol Poruba
17.00 DHC Plzeň – DHK Zora Olomouc
17.30 DHK Baník Most – KPR Ruch Chorzów
17.30 MŠK Iuventa Michalovce – HK Hodonín
18.00 HC DAC Dunajská Streda – Házená Kynžvart
18.00 Handball PSG Zlín – AHT HC Tatran Stupava

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022