Načítavanie údajov ...

MOL Liga: Iuventa opäť s Wollingerovou, DAC bez tehotnej Rajnohovej a Duslo bez N. Némethovej

Pri príležitosti porady klubov a žrebu nového ročníka MOL ligy žien sa uskutočnila aj tlačová konferencia, na ktorej účastníci jubilejného 20. ročníka spoločnej slovensko-českej súťaže hádzanárok hodnotili uplynulú sezónu a prezentovali svoje plány a ambície pred nadchádzajúcou.

Úradujúci slovenský šampión MŠK Iuventa Michalovce vyjadril slovami svojho športového riaditeľa a zároveň trénera Jána Beňadika spokojnosť so zvládnutím zložitého ročníka vzhľadom k pandémii koronavírusu. „Ciele, ktoré sme mali stanovené, sa nám aj podarilo splniť, takže sezónu môžeme vyhodnotiť ako úspešnú,“ uviedol Beňadik, ktorý so svojimi zverenkami okrem majstrovského titulu vybojoval aj striebro v rámci MOL ligy. Z michalovského kádra po dvoch rokoch odišla brankárka Weronika Kordowiecka a pravá spojka Sanja Premovičová. Novými hráčkami sú brazílska brankárka Naira Morgana Mendesová de Almeidová, česká pravá spojka Helena Ryšánková a po materskej dovolenke sa vracajúca opora Patrícia Wollingerová. „Družstvo doplníme ešte o tri mladé hráčky s perspektívou do budúcnosti. Tie chceme pripraviť na obdobie, keď príde k väčšej obmene kádra ako v nedávnej minulosti. Naše ambície sú v MOL lige opäť medailové, chceme obhájiť titul a vyhrať Slovenský pohár. Na európskej scéne sme sa prihlásili až do pohára číslo tri a v ňom chceme odohrať čo najviac zápasov,“ poznamenal Beňadik.

Vydarený ročník majú za sebou aj hádzanárky HC DAC Dunajská Streda. „Pred dvoma rokmi som prezentoval, že chceme byť najskôr sympatickým nováčikom, v druhej sezóne nášho účinkovania v MOL lige sa dostať do prvej šestky, čo sa nám tento rok podarilo. Navyše, radosť nám urobil zisk medailí – bronzovej v MOL lige a striebornej v národnom play-off. Na tretí rok sme mali v pláne zabojovať o medailové priečky a tento cieľ nám aj zostáva. Urobíme všetko pre to, aby sme pokračovali v duchu nášho trojhesla: disciplína – práca – poriadok, ktorým sa riadime už päť rokov od začiatku našej práce v klube. Družstvo chceme posilniť a pracujeme na tom. Máme jeden radostný a zároveň bolestivý odchod. Naša opora a kapitánka Monika Rajnohová čaká prírastok, a tak jej želáme všetko dobré a zároveň čakáme na jej návrat po materskej dovolenke,“ povedal prezident HC DAC Zoltán Horváth.

Výrazná obmena kádra čaká bronzového medailistu zo slovenského play-off HK Slovan Duslo Šaľa. „Sme radi, že sa sezóna mohla vôbec dohrať. Môžeme ju hodnotiť pozitívne, hra Šale dostala tvár. Ako tréner nemôžem byť s tabuľkovým postavením spokojný (v MOL lige 6. miesto, pozn.), ale vedenie zrejme áno, keďže som dostal dôveru aj na nasledujúce obdobie,“ skonštatoval kouč Peter Pčola, ktorý už nemôže počítať so šesticou hráčok. Klub opustili Natália Némethová, Alžbeta Obstová, Zuzana Trepáčová, Sabrina Novotná, zo zdravotných dôvodov skončili Jasmína Vargová a Monika Tisajová. „Némethová údajne smeruje do Dunajskej Stredy, kde zrejme dostala lepšie podmienky. Trepáčová ide študovať do Dánska a Obstová skončila pre študijné povinnosti,“ prezradil manažér HK Slovan Duslo Rudolf Petrikovič. Novými hráčkami v šalianskom tíme sú univerzálna spojka Diana Mária Vargová, pravá krídelníčka Lenka Ratvajská a taktiež mladá maďarská ľavá krídelníčka Liza Somogyiová, odchovankyňa Győri Audi ETO KC.

Akademický hádzanársky tím HC Tatran Stupava, ktorý nahradil v zozname slovenských účastníkov ŠŠK Prešov, zatiaľ neprezradil mená zo svojho očakávaného hráčskeho kádra. Známe je len to, že z lavičky povedie nováčika tréner Róbert Popluhár.

Z deviatky českých klubov prezentoval DHK Baník Most, obhajca prvenstva v MOL lige, ako posilu Ivetu Korešovú (za slobodna Luzumovú). Medzi odchádzajúce hráčky zaradil Dominiku Zachovú, Janu Šustkovú a Evu Bezpalcovú. DHC Sokol Poruba prišiel o pivotku Michaelu Konečnú, ktorá zamierila do Maďarska. Vedenie DHC Slavia Praha otáľalo s prihláškou do MOL ligy. Vinou hrozby, že príde o viac ako 90 percent svojho rozpočtu, požiadalo o predĺženie termínu na podanie prihlášky. Hrozba ešte nie je zažehnaná, ale predstavitelia klubu, v ktorom má hádzaná už viac ako storočnú históriu, sa pokúsia v nasledujúcich troch mesiacoch situáciu vyriešiť. Potrebujú zohnať štyri milióny českých korún. Sezónu sú však odhodlaní dokončiť. „Rozhodnutie ohľadom financovania je posunuté na koniec septembra, takže nateraz pristupujeme k tomu tak, ako by sme pokračovali ďalej, hoci sme na hrane existencie. Chcem poďakovať trénerovi Františkovi Urbanovi, že je ochotný aj za tohto stavu pokračovať a uvedomuje si, že najskôr musíme pozháňať financie na halu, hráčky, účasť v súťaži a Európskom pohári,“ skonštatoval predstaviteľ DHC Slavia Richard Toman. Pražský tím bude už bez kapitánky Elišky Jačkovej či najlepšej kanonierky Veroniky Galuškovej. DHK Zora Olomouc splnil cieľ postupom do play-off, ale záver sezóny mu nevyšiel. Družstvo Hanáčok opustila Jarmila Trumpešová, príchody sú v riešení. V Handball PSG Zlín nie sú spokojní s výsledkami uplynulého obdobia, v kádri už nebude Slovenka Barbora Zemanovičová, ktorá ukončila činnosť. Sokol Písek mala posilniť česká reprezentantka Hana Kvášová, ale tá napokon zmenila rozhodnutie a zostáva vo Francúzsku. Písek by chcel štartovať v Európskom pohári, čo má byť určitá forma odmeny pre hráčky za dlhoročnú činnosť pre klub, ktorý by chcel už konečne preniknúť do play-off.
DHC Plzeň už aj so spomenutou strelkyňou V. Galuškovou nechce doma púšťať body. Keď sa to podarí, tak bude mať aj vyššie ciele. V HK Hodonín hodnotili pozitívne, že náročnú sezónu absolvovali s vyrovnaným rozpočtom a v tom chcú aj pokračovať. Veľa bodov nenahrali, hoci v niektorých dueloch neboli ďaleko od zisku ďalších bodov, ale svoju pozornosť venovali predovšetkým mladým hráčkam. Návrat ohlásila Laura Víchová-Kováčiková z Veselí nad Moravou a dres Hodonína si oblečie aj česká dorastenecká reprezentantka Michaela Smějová. Tím nováčika Házená Kynžvart vedie slovenský tréner Peter Sabadka. Do súťaže pôjde s veľkým rešpektom k súperom a nohami na zemi aj vzhľadom na vyše polročnú pauzu bez zápasov. Zároveň chce byť pevnou a dlhodobou súčasťou MOL ligy. Pomôcť k tomu má aj reprezentantka SR Annamária Patrnčiaková, s ktorou predĺžili zmluvu.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022