MS žien: Obrat ako z veľkej knihy, Nórkam stačilo 22 minút na ceste z pekla do raja

Kapitánka tímu SR Réka Bíziková 13. v poradí kanonierok MS 2021 v Španielsku

Hádzanárky Nórska prehrávali v 28. min finále šesťgólovým rozdielom, ale potom predviedli jeden z najväčších obratov v histórii doterajších 25 edícií svetových šampionátov žien, vďaka ktorému zdolali v Granollers Francúzsko 29:22 a tešili sa zo zisku zlatých medailí na MS 2021 v Španielsku. Nórky sa radovali zo štvrtého titulu, čím sa v ich počte vyrovnali Ruskám, celkovo to bola ich 30 medaila z vrcholných podujatí.

Severanky po zmene strán doslova umlčali svoje súperky, ktoré dokázali dať už len šesť gólov, čo je najmenej za polčas v doterajších finále. Do zúfalstva ich privádzala brankárka Silje Solbergová, ktorá nahradila Katrine Lundeovú medzi žrďami a napokon ju vyhlásili za najlepšiu hráčku finálového zápasu. V druhom dejstve si pripísala 11 zákrokov, z toho sedem zoči-voči francúzskym zakončovateľkám. Oprávnene bola hlavnou strojkyňou nevídaného obratu. „Úprimne, ani neviem, ako sa nám to podarilo,“ skonštatovala 31-ročná Solbergová, ktorá so spoluhráčkami za 22 minút otočila z 10:16 na 26:20.

Solbergová získala svoju ôsmu medailu na významnom podujatí od svojho debutu v nórskom národnom tíme pred 10 rokmi, ale nikdy neprispela k úspechu tak, ako v nedeľňajšom finále proti Francúzsku. Úradujúce olympijské víťazky privádzala do zúfalstva. Do bránky prišla v 22. min, v prvom polčase si pripísala jeden zákrok. Po záverečnom hvizde mala na konte 12 zákrokov a 50-percentnú úspešnosť.

„Snažili sme sa zostať pokojné. Hovorili sme si, čo musíme urobiť, aby sme sa vrátili do zápasu. Uvedomovali sme si, že sa musíme vrátiť k nášmu plánu, držať sa toho, čo vieme najlepšie a veriť si,“ povedala druhá najskúsenejšia hráčka nórskeho kádra, ľavé krídlo Camilla Herremová a pokračovala: „Je to jeden z najväčších obratov v mojej kariére, hneď po tom vo štvrťfinále proti Brazílii na olympijských hrách v Londýne 2012. Je celkom neuveriteľné, že sa nám to podarilo.“

Nórky sa v úvodnom dejstve svoji zaváhaniami pomohli Francúzsku k získaniu pohodlného náskoku. Potom však sa stalo niečo, čo by málokto predpokladal, že tak kvalitný a dobre organizovaný francúzsky tím rýchlo pustí z rúk všetky tromfy. Prešlo len 22 minút odvtedy, čo na ukazovateli skóre svietil stav 16:10 pre krajinu galského kohúta, kým bolo rozhodnuté, ale pre súperky. Francúzskemu trénerovi Olivierovi Krumbholzovi sa nepodarilo prebrať svoje zverenky ani dvoma oddychovými časmi v krátkom slede. „Do druhého polčasu sme vstúpili inkasovanými gólmi z kontier, čo určite ovplyvnilo našu morálku. V druhom dejstve nás Nórky prevýšili vo všetkých smeroch a patrí im veľké uznanie. Prehrali sme s lepším tímom,“ povedal po finále Krumbholz.

A všetko sa začalo v záverečných minútach prvého polčasu, keď Nórsko dosiahlo svoje prvé góly z postu krídla. „Bola som prekvapená, keď som videla, že Stine Oftedalová a Nora Mörková prevzali iniciatívu a povedali, že všetko je ešte možné a my sme to aj dosiahli,“ prezradila pravá krídelníčka Malin Auneová, ktorý na konci prvého polčasu skórovala trikrát.

„Práve pre toto hrám, aby som mohla vyhrávať takéto významné turnaje a ešte s takým úžasným spôsobom. Som skutočne šťastná, pretože som prekonala ťažké chvíle a mohla pomôcť tímu v tomto finále,“ povedala Nora Mörková, opora Nórska, ktorému aktuálne patrí zlato z MS i ME.

Úspešné nórske účinkovanie sa prejavilo aj pri individuálnych oceneniach. Kari Brattsetová Daleová získala cenu pre najužitočnejšiu hráčku. Navyše, jej spoluhráčky Henny Reistadová ako ľavá spojka a už spomenutá Mörková ako pravá spojka boli členkami All-Star tímu MS 2021, v ktorom mali zastúpenie štyri krajiny. Patrili doň aj
dánska brankárka Sandra Toftová, pravá krídelníčka Carmen Dolores Martínová Berenguerová zo Španielska a tri Francúzky: ľavé krídlo Coralie Lassourceová, stredná spojka Grace Zaadiová Deunová a pivotka Pauletta Foppová. Švédka Nathalie Hagmanová sa stala najlepšou strelkyňou šampionátu so 71 gólmi. Réka Bíziková, kapitánka slovenského tímu, ktorý obsadil 26. miesto, skončila s 36 presnými zásahmi trinásta, dva góly jej chýbali na prvú desiatku. Najproduktívnejšia v počte gólov a prihrávok bola Patricia Kovácsová z Rakúska (89).

25. majstrovstvá sveta v hádzanej žien v Španielsku:
finále:
Francúzsko – Nórsko 22:29 (16:12)
zápas o 3. miesto:
Dánsko – Španielsko 35:28 (16:13)

All-Star tím MS 2021:
brankárka Sandra Toftová (Dán.) – ľavé krídlo Coralie Lassourceová (Fr.), ľavá spojka Henny Reistadová (Nór.), stredná spojka Grace Zaadiová Deunová (Fr.), pravá spojka Nora Mörková (Nór.), pravé krídlo Carmen Dolores Martínová Berenguerová (Šp.), pivotka Pauletta Foppová (Fr.)
Najužitočnejšia hráčka: Kari Brattsetová Daleová (Nór.)
Najlepšia strelkyňa: Nathalie Hagmanová (Švéd.) 71/21 gólov, … 13. Réka Bíziková 36/13, 40. Barbora Lancz, Nikoleta Trúnková (obe SR) po 28
Najproduktívnejšía hráčka (góly + asistencie): 1. Patricia Kovácsová (Rak.) 89 bodov (43+46)

Konečné poradie MS žien 2021: 1. Nórsko, 2. Francúzsko, 3. Dánsko, 4. Španielsko, 5. Švédsko, 6. Brazília, 7. Nemecko, 8. Ruská hádzanárska federácia, 9. Holandsko, 10. Maďarsko, 11. Japonsko, 12. Srbsko, 13. Rumunsko, 14. Kórejská republika, 15. Poľsko, 16. Rakúsko, 17. Slovinsko, 18. Chorvátsko, 19. Česko, 20. Portoriko, 21. Argentína, 22. Čierna Hora, 23. Kongo, 24. Kazachstan, 25. Angola, 26. SLOVENSKO, 27. Tunisko, 28. Kamerun, 29. Paraguaj, 30. Uzbekistan, 31. Irán, 32. Čína.