Na ME „18“ v Čiernej Hore triumf a zápis do histórie v podaní Španielov

Mládežníckej hádzanej v roku 2022 dominujú Španieli. Po junioroch získali kontinentálny titul aj kadeti, čo sa predtým v jednom roku ešte nepodarilo žiadnej krajine. Španielski reprezentanti triumfovali na majstrovstvách Európy hráčov do 18 rokov v Čiernej Hore, keď ani v jednom stretnutí nenašli premožiteľa. V nedeľňajšom finále v Podgorici pokorili Švédov 34:32 (15:16) a nedovolili severanom odplatiť im prehru 33:40 zo vzájomného súboja základnej skupiny. Mladí španielski hádzanári získali prvenstvo na ME tejto vekovej kategórie druhýkrát v histórii, premiérový mali z roku 1994. V medailovej bilancii (2 – 2 – 3) sa vyrovnali svojim finálovým súperom zo Švédska.
Bronzové medaily získali nemeckí obhajcovia zlata z vlaňajšieho šampionátu, keď si poradili s maďarskými kadetmi 29:22 (15:12). Za pozornosť stojí, že hráči Faerských ostrovov sa nielen medzi juniormi, ale aj v kadetskej kategórii prebojovali do prvej desiatky (9.). Slováci na ME medzi elitou šestnástkou neštartovali, keď na súbežne hranom jednom z troch turnajov majstrovstiev EHF (nižšia kategória) v rumunskej Craiove obsadili 5. priečku.

Výsledky:
semifinále: Maďarsko – Švédsko 30:33 (16:15), Španielsko – Nemecko 32:29 (17:12)
o 3. miesto: Maďarsko – Nemecko 22:29 (12:15)
finále: Švédsko – Španielsko 32:34 (16:15)

Konečné poradie na ME hráčov do 18 rokov v Čiernej Hore: 1. Španielsko, 2. Švédsko, 3. Nemecko, 4. Maďarsko, 5. Chorvátsko, 6. Dánsko, 7. Nórsko, 8. Portugalsko, 9. Faerské ostrovy, 10. Island, 11. Slovinsko, 12. Čierna Hora, 13. Srbsko, 14. Francúzsko, 15. Poľsko, 16. Taliansko.