Načítavanie údajov ...

Na ME 2020 budú rozhodovať len ženy

Všetky rozhodcovské dvojice na decembrovom kontinentálnom šampionáte v Nórsku a Dánsku sú výlučne ženské

Výlučne ženské rozhodcovské dvojice povedú zápasy na tohtoročných majstrovstvách Európy hádzanárok, ktoré sa od 3. do 20. decembra uskutočnia v Nórsku a Dánsku. Stane sa tak prvýkrát v histórii. Európska hádzanárska federácia (EHF) v uplynulých dňoch zverejnila menoslov desiatich párov žien, ktoré budú môcť rozhodovať v závere kalendárneho roka na vrcholnom kontinentálnom podujatí. Slovenky medzi nimi nie sú.

„Ženskému programu sa venujeme, ale nie je jednoduché, aby sa rozhodkyne dostali na medzinárodnú úroveň. Adeptky musia spĺňať vekový limit, prejsť fyzickými testami, byť jazykovo zdatné a mať patričné rozhodcovské vedomosti. Na Slovensku podporujeme momentálne dva páry, chýba však väčšia konkurencia a keďže v MOL lige účinkujú len štyri slovenské kluby, majú len málo príležitostí rozhodovať v najvyššej súťaži. V súčasnosti teda nemajú veľa možností, ale duo Bočáková – Jánošiková by sa v rámci programu EHF mohlo objaviť v blízkom čase na nejakom mládežníckom šampionáte,“ povedal pre slovakhandball.sk predseda komisie rozhodcov SZH Ján Rudinský a dodal: „Na druhej strane treba povedať, že medzi arbiterkami je veľká obmena. Kým mužské dvojice rozhodujú na najvyššej úrovni aj pätnásť rokov, tu často vydržia len jedno obdobie a skončia. Samozrejme, je to pre ženy náročnejšie, keďže sú matky a chcú sa venovať aj rodine. Objektívne treba tiež priznať, že niekedy to ide aj na úroveň kvality, niektoré páry totiž nepískajú ani najvyššiu domácu súťaž a potom idú na vrcholné podujatie.“

Štyri nominované dvojice budú pôsobiť v Trondheime, jedinom nórskom dejisku, ktoré bude hostiť stretnutia všetkých troch fáz turnaja: základnej, hlavnej i finálový víkend. Po tri páry sa predstavia v dueloch v dvoch dánskych dejiskách ME 2020. Vo Frederikshavne a Herningu sa budú hrať základné skupiny, v druhom menovanom aj súboje hlavnej fázy.

Spoluorganizátorské Dánsko a obhajca titulu Francúzsko sa predstavia v A-skupine v Herningu, finalista z predchádzajúceho šampionátu spred dvoch rokov Rusko a aj Česko budú účinkovať v B-skupine vo Frederikshavne. Holandské majsterky sveta sú v „céčku“, domáce Nórsko sa predstaví v D-skupine v rovnakej aréne v Trondheime.

Prehľad nominovaných rozhodcovských dvojíc na ME žien 2020:
Ana Vranesová / Marlis Wenningerová (Rakúsko)
Vesna Balvanová / Tatjana Praštalová (Bosna a Hercegovina)
Karina Christiansenová / Line Hesseldalová Hansenová (Dánsko)
Charlotte Bonaventurová / Julie Bonaventurová (Francúzsko)
Ioanna Christidiová / Ioanna Papamattheouová (Grécko)
Jelena Mitrovičová / Andjelina Kažanegrová (Čierna Hora)
Vania Sá / Marta Sá (Portugalsko)
Cristina Nastaseová / Simona-Raluca Stancová (Rumunsko)
Viktoria Alpaidzeová / Tatiana Berezkinová (Rusko)
Vanja Antičová / Jelena Jakovljevičová (Srbsko)

Autor: slovakhandball.sk, Foto: © 2018 Nebojsa Tejic | kolektiff

Najnovšie news

01. Mar, 2022

Stop pre Rusov a Bielorusov

Vojenský konflikt na Ukrajine vyúsťuje aj do konzekvencií aj na športovom poli. Európska…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022