Načítavanie údajov ...

Najskôr oceňovanie najlepších za rok 2017, potom volebná konferencia SZH

Streda priniesla slovenskej hádzanej veľkú radosť zásluhou pridelenia organizácie mužských majstrovstiev Európy v roku 2022, ktoré SR usporiada spolu s Maďarskom. Tri dni po tejto výnimočnej udalosti prídu na rad chvíle slávnostné i vážne. V sobotu 23. júna sa v Lindner Hotel Gallery Central v Bratislave uskutoční od 12.30 h vyhlásenie výsledkov ankety Slovenského zväzu hádzanej o najlepších hádzanárov SR a najlepšej sedmičky za rok 2017, ako aj uvedenie nových lauretátov do Siene slávy slovenskej hádzanej, po ktorom bude od 14.00 h nasledovať volebná konferencia SZH. Na nej bude hádzanárske hnutie rozhodovať o ďalšom smerovaní.

Tradične najväčšiu pozornosť budú pútať voľby prezidenta a následne riadiacich orgánov, ktoré figurujú v predbežnom programe konferencie ako bod číslo sedemnásť. Uchádzačmi o najvyššiu zväzovú funkciu sú aktuálne dvaja. Ďalšími bodmi programu konferencie budú okrem iného aj kontrola plnenia uznesení z predchádzajúcej konferencie, správy o činnosti SZH, výkonného výboru, kontrolnej a mandátovej komisie, o hospodárení, schválenie legislatívnych noriem, prerokovanie a schválenie výročnej správy.

O kreslo šéfa SZH sa budú s veľkou pravdepodobnosťou uchádzať dvaja kandidáti. Jedným z nich je súčasný prezident zväzu Jaroslav Holeša. Štyridsaťsedemročný Bratislavčan a bývalý reprezentant zastáva najvyšší post v slovenskom hádzanárskom hnutí necelých osem rokov. Na čele SZH vystriedal v októbri 2010 Pavla Derfényiho, keď na konferencii v bratislavskom Dome športu uspel v kandidátskom súboji pomerom hlasov 54:47. Pred štyrmi rokmi zdolal vo voľbách v hoteli Sorea v Bratislave vyzývateľa Juraja Holdoša 38:21 a udržal si svoj post.

„Množstvo práce je za nami a veľa ešte pred nami. Vždy som bol otvorený takisto ako spolupracovníci zo zväzu diskusii a som rád, že sa objavujú aj iné názory. Pretože aj tie pomáhajú veci vyjasniť a posúvajú celú našu hádzanársku rodinu dopredu. Pestrosť názorov nám dáva šancu vidieť veci v širšom kontexte a nachádzať najlepšie riešenia. Preto prosím, rozprávajme sa férovo a otvorene, tvárou v tvár a z očí do očí, nie poza chrbát, nie ´šuškandou´ na tribúnach či v zatvorených kanceláriách. Na zväze netreba vykopávať žiadne dvere, pretože všetky sú otvorené. Každý, kto je ochotný ponúkať riešenia a tým pomáhať slovenskej hádzanej, je medzi nami vítaný a má u nás pripravenú ruku pre spoluprácu. Spájajme sily, netrieštime ich a o to skôr všetci pocítime progres. Aj preto som sa rozhodol, že sa pre šport, ktorý je zrastený s mojím životom, pokúsim urobiť ešte viac. Týmto oznamujem svoju kandidatúru na prezidenta Slovenského zväzu hádzanej,“ uviedol na webe SZH Holeša.

O pozíciu prezidenta zväzu má záujem Martin Lipták, ktorý pred dvoma mesiacmi oznámil svoju kandidatúru. Niekdajšieho vynikajúceho hráča a potom úspešného trénera, ktorý naposledy pôsobil na lavičke HC Sporta Hlohovec (v minulosti viedol aj českú i slovenskú reprezentáciu, pozn.), navrhol na tento post klub Košice Crows.

„Môj negatívny názor na činnosť SZH je známy, nikdy som neskrýval svoje výhrady. Viem, že byť šéfom zväzu je veľké sústo, ale mám dosť chuti a energie, preto som sa na to dal. Dobre poznám stav v slovenskej hádzanej a chcem sa ho pokúsiť zmeniť. Naša hádzaná má svoju značku, ale chcem, aby to bolo nielen u nás, ale aj vo svete. Ďalej potrebujeme pomôcť hádzanej na regionálnej úrovni a ľuďom, ktorí tam pracujú v biednych podmienkach. Zaviedol by som do našej hádzanej väčšiu transparentnosť, informovanosť a prerozdelil by som viac prostriedkov pre kluby. Potrebný je aj profesionálny prístup, teda lepší servis a pomoc pre všetky kluby a členov hnutia,“ poznamenal Lipták pri prezentácii svojej kandidatúry.

Päťdesiaťštyriročný Košičan nedávno na svojej osobnej internetovej stránke uviedol: „Moja kandidatúra nie je o mne. Rád sa vzdám všetkej publicity a slávy. Užil som si jej v mojej kariére dosť aj ako radový Košičan. Nekandidujem zo zištných dôvodov alebo preto, aby som si v inzercii kupoval právo uverejňovať klamstvá a výmysly. Nie som zlo pre slovenskú hádzanú, ako o mne šíri druhá strana. Chcem pomôcť a či preceňujem svoje schopnosti, posúdi hádzanárska obec.“

Holeša pred štyrmi rokmi čelil kandidátovi masívne podporovanému z Hlohovca, teraz tomu nebude inak, keďže Lipták sa dosiahnutými úspechmi s HC Sporta zapísal do histórie tamojšej hádzanej. Fraštacké noviny informujúce o udalostiach v hlohovskom regióne nedávno informovali, že sa objavila výzva na odstúpenie súčasného šéfa SZH z iniciatívy hádzanárskych klubov a krajských zväzov hádzanej. Volebná konferencia a najmä prezidentské voľby bude mať opäť svoj „náboj“.

NÁVRH PROGRAMU KONFERENCIE SZH 2018:
1. Otvorenie
2. Informácia o uznášaniaschopnosti konferencie SZH
3. Schválenie programu konferencie SZH
4. Schválenie rokovacieho poriadku konferencie SZH
5. Schválenie volebného poriadku konferencie SZH
6. Voľba zapisovateľa, dvoch overovateľov zápisnice a troch skrutátorov
7. Voľba mandátovej komisie konferencie SZH
8. Voľba volebnej komisie konferencie SZH
9. Kontrola plnenia uznesení z predchádzajúcej konferencie SZH
10. Správa o činnosti SZH od predchádzajúcej konferencie SZH
11. Správa o činnosti výkonného výboru za uplynulé obdobie
12. Správa kontrolnej komisie SZH od predchádzajúcej konferencie
13. Správa mandátovej komisie SZH
14. Správa o hospodárení SZH od predchádzajúcej konferencie
15. Prerokovanie a schválenie výročnej správy SZH za rok 2017
16. Zmena legislatívnych noriem SZH
17. Predstavenie kandidátov, voľba prezidenta SZH a riadiacich orgánov SZH
18. Správa volebnej komisie SZH
19. Rozhodnutie o založení obchodnej spoločnosti Marketing SZH, s.r.o.
20. Diskusia
21. Schválenie uznesení konferencie SZH
22. Záver konferencie SZH

 

Autor: SITA, Foto: findhotel.net

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022