Načítavanie údajov ...

Napodobniť vlaňajšie účinkovanie Rakúšanov na ME, želá si Holeša rok pred šampionátom

Prezidenta SZH teší už to, že ME mužov budú aj u nás, postup zo skupiny by bol veľký úspech

Vrcholné seniorské hádzanárske podujatie bude na Slovensku po 32 rokoch. Do majstrovstiev Európy mužov, ktorých hostiteľmi budú od 13. do 30. januára 2022 spoločne SR a Maďarsko, zostáva posledný rok. „Najviac sa teším na to, že šampionát vôbec bude na Slovensku. Na našom území bol naposledy takýto významný hádzanársky turnaj ešte za čias Československa v roku 1990, keď sa hrali zápasy MS v Bratislave, Žiline a Prešove. Teraz budú mať ľudia u nás možnosť opäť vidieť najväčšie svetové či európske hádzanárske hviezdy naživo, čo bude aj pre mládež podnetný a zaujímavý zážitok. Navyše, zase možno 20 rokov u nás nič také nebude, keďže o organizáciu šampionátov je veľký záujem a Slovensko ani nemá infraštruktúru spĺňajúcu nové podmienky,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša a pridal aj svoje želania: „Chceme si ME užiť a zároveň ukázať ľuďom, že aj hádzaná je veľký a zaujímavý šport. Loptové športy v ostatných rokoch vypadli z mediálneho záujmu, teda sú v tieni futbalu a hokeja, a tak sa im snažíme nájsť miesto na slnku. Šampionát by mal mať v tomto smere významný efekt, ako aj z hľadiska rozvoja. Pre nás je veľmi dôležité, že na ňom budeme účinkovať. Bol by som šťastný, keby sa nám podarilo to, čo Rakúšanom ako spoluorganizátorom pred rokom, teda keby sme postúpili zo základnej skupiny. Bol by to veľký úspech až sen.“

Slovenský reprezentačný tím nemusí prejsť úskaliami kvalifikácie a účasť na ME 2022 má zaistenú automaticky. Svojich protivníkov zatiaľ nepozná, ale isté je, že ich privíta v Košiciach. Žreb základných skupín šampionátu bude v Budapešti v máji po skončení kvalifikačných bojov. „Akých súperov by sme si želali? To bude závisieť od trénera Petra Kukučku. Ako organizátor máme možnosť zvoliť si skupinu. Želal by som si nejakého veľmi atraktívneho súpera rangu Dánska, Španielska či Francúzska a ďalších dvoch takých, ktorých by sme vedeli potrápiť. Treba povedať, že hádzaná je tak vyrovnaná, že ktorékoľvek mužstvo je nebezpečné a veľmi silné,“ tvrdí Holeša.

Nielen šéf SZH si praje, aby o rok už boli zaplnené hľadiská na športových podujatiach. „Pevne verím, že hádzanárske ME budú s divákmi. Uvidíme, ako rýchlo bude prebiehať vakcinácia a kedy sa spoločnosť dostane do normálu. Momentálne si neviem predstaviť, že by to boli ME bez divákov. Nedávny kontinentálny šampionát žien v Dánsku nám ukázal, ako sa dá usporiadať bez diváckej návštevnosti. Treba však k tomu veľkú podporu od EHF i štátu, ktorý môže z organizácie tiež profitovať. Organizátor totiž príde o svoje príjmy z predaja vstupeniek. Druhá a podstatná vec je zdravie,“ poznamenal prezident Slovenského zväzu hádzanej.

Ak by sa zdravotná situácia zlepšila a postupne vracala do normálnu, tak po dlhom období bez aktívnej účasti divákov nielen na športových podujatiach by mohol výrazne vzrásť aj záujem z hľadiska návštevnosti. „Pevne verím, že po období sužovanom pandémiou budú mať ľudia hlad aj po hádzanej. Toto by mohol byť prvý šampionát už aj s divákmi. Možno už na tohtoročných futbalových ME budú fanúšikovia na tribúnach, ale to je outdoorové podujatie. Ak to situácia dovolí, mohli by byť v hľadisku už aj v halách. Ich túžba zažiť atmosféru a vidieť naživo podujatie bude veľká. Všetci sme už 12 mesiacov doma, väčšinou v rodinnom kruhu, ale potrebujeme zažívať aj niečo iné. Ak by nebola korona, tak by som nemal strach o zaplnenie tribún,“ dodal J. Holeša.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Michal Smrčok

 

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022