Načítavanie údajov ...

Návrat divákov na tribúny, povolených je 25 percent z kapacity

Fanúšikovia sa budú musieť prispôsobiť prísnym epidemiologickým opatreniam

Dobrá správa pre fanúšikov hádzanej. Od utorka 27. apríla si budú môcť opäť vychutnať zápasy priamo v hľadisku. S uvoľňovaním opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu prišlo aj na účasť divákov na športových podujatiach. Po súhlase Úradu verejného zdravotníctva je zatiaľ možné konanie hromadných podujatí v prípade profesionálnych súťaží v piatich vybraných športoch vrátane hádzanej aj s prítomnosťou obecenstva. Hádzanárski priaznivci si tak budú môcť užiť v halách vyvrcholenie Niké Handball extraligy mužov, ako aj záver MOL ligy žien a následné národné play-off.

„Táto správa prišla ako blesk z jasného neba. Ani sa o tom veľmi nerozprávalo, skôr sme sa snažili, aby sa otvorili tréningy pre mládež a mohli pokračovať v súťažiach. Našou hlavnou ideou pre otváranie športu bolo to, aby sa mohlo normálne trénovať, nie v šesťčlenných skupinách. Sám som bol prekvapený, keď sa to takto zrazu objavilo. V našom prípade je to zatiaľ na pár zápasov. V každom prípade je to v množstve zlých správ pozitívna informácia, aj keď uvidíme, do akej miery realizovateľná. Je s tým spojená tiež administratívna záťaž, ktorá sa dá zvládnuť, ale až čas ukáže, či to má za daných podmienok pre kluby zmysel. Nebudeme ich do toho tlačiť. Je to na ich rozhodnutí, či budú ochotní a schopní všetko zabezpečiť,“ uviedol prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša.

Počet divákov na športovom podujatí, ktoré musí byť ohlásené príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva najneskôr 48  hodín pred jeho začiatkom, nesmie byť vyšší ako 25 percent celkovej kapacity na sedenie, zároveň počet divákov môže byť maximálne 2000 v exteriéri a 1000 v interiéri, pričom organizátor musí vedieť preukázať počet prítomných osôb. Zúčastniť sa na podujatí budú môcť len diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP (kloktacieho) testu nie starším ako 36 hodín a zároveň antigénovým testom nie starším ako 12 hodín.

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí, platia v súvislosti s účasťou divákov aj ďalšie tieto prísne pravidlá. Organizátor musí viesť evidenciu divákov, a to meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt, po uplynutí 30 dní je povinný tieto údaje zničiť. Zároveň je povinný zabezpečiť prítomnosť divákov len z domáceho tímu, pričom musia sedieť v každom druhom rade, pri príchode a odchode musia diváci dodržiavať dvojmetrové odstupy s výnimkou členov spoločnej domácnosti, pri vstupe bude povinnosť zabezpečiť dezinfekciu rúk, hygienické zariadenia musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami, po celý čas podujatia je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty (respirátor v interiéri, rúško či respirátor v exteriéri), nebude dovolené konzumovať jedlá ani nápoje. Usporiadatelia musia zabezpečiť dostatočný počet ľudí, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie opatrení. V prípade interiérových podujatí treba zabezpečiť dôkladné vetranie, na všetky vstupy umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať protiepidemické opatrenia.

Holeša, ktorý vidí aktuálne možnosti návratu divákov v troch polohách. „Z hľadiska zväzu sme radi, že prichádza k tzv. otváraniu športu aj pre divákov. Je to svetlo na konci tunela, že sa diváci budú môcť postupne vrátiť do hál a na štadióny. Nás to teší aj s ohľadom na skutočnosť, že o osem mesiacov tu máme ME mužov, ktoré si bez fanúšikov na tribúnach nevieme predstaviť. Druhý pohľad je klubový. Naša kluby zrejme vítajú možnosť, že aj finále Niké Handball extraligy, ale tiež celé národné play-off  žien a možno sa stihne aj víkendový šláger o prvenstvo v MOL lige Iuventa Michalovce – DHK Baník Most a bude môcť byť s divákmi. To by bolo pekné. Je tu ešte aj tretia stránka, a to finančná. V podmienkach návratu divákov na tribúny nie je zohľadnené zaočkovanie či prekonanie ochorenia COVID-19. Pri nutnosti mať PCR i antigénový test to pre jedného človeka vychádza na 70 eur. Nevieme, ako budú fanúšikovia na toto reagovať a zatiaľ ani nemáme informácie, či sa tieto stanovené podmienky budú nejako upravovať,“ poznamenal šéf SZH.

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022