Načítavanie údajov ...

Návrat ikony do Považskej Bystrice, Topoľčanci a Záhoráci so srbskými trénermi

V júli sa začnú prípravy tímov z najvyššej slovenskej súťaže hádzanárov na nový extraligový ročník. Pri žrebe sezóny 2022/2023 predstavitelia klubov informovali o novinkách vo svojich družstvách.

Tatran Prešov mal úvodný tréning naplánovaný na 4. júla. „Teší nás, že sa vracia odchovanec Lukáš Urban, ktorý prispeje k väčšej kvalite kádra. Do neho pribudol aj srbský ľavoruký hráč Nikola Ivanovič. Napokon zostáva aj Pavel Caballero Hernández. Ciele nie sú iné ako majstrovský titul, víťazstvo v Slovenskom pohári a čo najlepšie obstáť v pohárovej Európe,“ zhrnul najpodstatnejšie novinky nový generálny manažér Tatrana Stanislav Pupík.

Vicemajstra HK Košice čaká 13. júla vstup do prípravy, pričom pôjde na sústredenie do Tatier. Košičania majú v pláne okrem prípravných zápasov aj jeden turnaj. Káder, do ktorého pribudol Michal Capík, tvorí 26 hráčov. „Vykašleme sa na medaily, aby nás to neskôr nedobehlo. Mladí budú mať šancu ukázať sa, či na to majú, preto dostanú na palubovke viac možností,“ poznamenal kouč HK Martin Lipták.

V MŠK Považská Bystrica sa môžu tešiť na vynovené prostredie. „Po dlhej dobe a peripetiách realizujeme výmenu palubovky. Mala by byť hotová do začiatku prípravy, ktorý je 18. júla. Máme v pláne najmä konfrontácie s českými a poľskými súpermi vrátane účasti na turnajoch. Káder je zazmluvnený. Opustil ho brankár Matej Vernarský, ktorý nám pri zranení Laca Kovačina výrazne pomohol. Veľkú radosť máme z príchodu ikony slovenskej hádzanej Ľubomíra Ďuriša nielen pre jeho prínos v hre, ale najmä do kabíny. Taký vzor s profesionálnym prístupom sa totiž hľadá len ťažko. Trénerom zostáva Václav Straka, s ktorým sme spokojní. Určite nechceme chýbať v semifinále extraligy, v SP obhajujeme prvenstvo, takže si nemôžeme dávať nižšie ciele a v Európskom pohári sa chceme dostať o krok ďalej,“ uviedol manažér MŠK Peter Valášek.

HC Sporta Hlohovec štartuje letnú tréningovú drinu 19. júla a vzápätí odchádza na krátke sústredenie. „Väčšinou budeme hrať zápasy s tímami z Moravy. Neodchádza nikto, podpísali sme zmluvy s troma talentovanými dorastencami. Sme dohodnutí na príchode dua Štěpán Souček – Arťom Borsuk. Prvý je odchovanec Zubří naposledy pôsobiaci v Šali a druhý je pravý krídelník či spojka, ktorý v minulosti hral aj za ŠKP Bratislava. Chceme hrať play-off, ak to bude semifinále, budeme len radi. Štvrté miesto v uplynulej sezóne nás potešilo,“ prezident hlohovského klubu Patrik Voltmann.

Hádzanári MHC Štart Nové Zámky sa budú od 18. júla pripravovať v domácich podmienkach už pod vedením nového kouča Jána Kolesára, ktorý bude mať v mužstve aj štyroch bývalých či súčasných juniorských reprezentantov (Lužica, Demčák, Magdolen a Lukačín), ktorí prichádzajú z HKM Šaľa. „Po dlhšom čase máme chuť zahrať si o medailové priečky. Dúfam, že sa nám to podarí a na konci sezóny budeme spokojný,“ vyhlásil manažér MHC Štart Tomáš Straňovský.

HK Kúpele Bojnice ako nováčik skončil šiesty, s čím vládla v klube spokojnosť. „Pre naše päťtisícové mesto pri prvej účasti v extralige je to úspech. Mužstvo zostáva na 90 percent pokope. Dohodli sme sa so Šimonom Michniewiczom zo Šale, na prestup prichádza Lukáš Sobota z Topoľčian a prípadný návrat Juraja Briatku je otvorený,“ povedal Tomáš Mažár, ktorý už neplánuje hrávať a sústredí sa na trénerskú i manažérsku úlohu. Bojničania začnú 25. júla v domácom prostredí.

Hádzanári Slovana Modra majú začiatok prípravy 18. 7., kondíciu sa vyberú naberať na Zuberec. Trénerskú taktovku po Miroslavovi Ochabovi, ktorý sa bude venovať mládeži, preberá Dávid Berner. „Odišli nám Matúš Moravčík do pražskej Dukly a Dávid Mišových do Dessau-Rosslauer HV 06, účastníka II. bundesligy. Po dlhodobom zranení sa vracia Lukáš Hirtl a z Nemecka Patrik Prikryl. Opäť chceme hrať play-off,“ vymenoval zmeny v tíme funkcionár Modry Milan Hýll.

Bratislavský ŠKP má prvý tréning 18. júla. Mužstvo opustil strelec a reprezentant SR Derviš Birdahič, pribudli len odchovanci. Realizačný tím trénera Martina Spuchláka sa rozšíril o hrajúcich asistentov Tomáš Kysela a Olivera Orosza.

Výrazné zmeny nastali v HK Agro Topoľčany, kde sa zídu 25. 7. „Odišla celá juhoamerická enkláva na čele s hrajúcim trénerom Víctorom Donosom, hoci sme si niektorých hráčov chceli udržať,“ informoval Dezider Jakubička a pokračoval: „Nahradia ich štyria Srbi, ktorých prinesie so sebou nový kouč Dragoslav Punoševac. Ten pôsobil v Malackách pri mládežníckych družstvách. Uvidíme, vyskúšame, ale očakávame lepšie výsledky. Dúfame, že sa nám ich podarí dosiahnuť, keďže sme boli zvyknutí na úspešnejšie obdobia.“

V HKM Šaľa budú trénovať od 18. júla pod vedením Štefana Kelemena. Káder aj vzhľadom na spomínané mená hráčov mieriacich do iných klubov riadne pustil žilou, nový prezident klubu Peter Szalay, ktorý nahradil Jozefa Klačka, zatiaľ nevedel povedať mená nových hráčov. Šaľania plánujú prípravné zápasy väčšinou proti maďarským klubom.

Záhoráci Stupava/Malacky vymenili po nováčikovskej sezóne kormidelníka, taktovku prevezme od 11. júla Srb Bojan Čirič, ktorý už nebude môcť počítať s triom Polák, Beleš, Jaššo. Podľa slov Borisa Siváka hľadajú ešte posily a cieľom bude udržať sa v extralige.

V úlohe nováčika sa predstaví MHáK Martin. „Bolo to náročné rozhodovanie. Do jedného týždňa sme sa museli rozhodnúť, či sa prihlásime do extraligy. Po rokovaní s primátorom sme dostali prísľub, že nám mesto pomôže. Máme mladé mužstvo zložené z odchovancov, ktorých dopĺňajú študenti z Islandu a Nórsku. Štyria by mali prísť študovať na Jeséniovu lekársku fakultu. Koučom bude Miroslav Šranc. Musíme sa pripraviť na povinné testovanie, čaká nás veľa práce v športovej hale,“ uviedol za nováčika Milan Janík.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

 

Najnovšie news

08. Aug, 2022

Aj Polák do českej extraligy

Počet slovenských hádzanárov pôsobiacich v Česku sa počas letného prestupového obdobia rozrástol.…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022