Načítavanie údajov ...

Neveriacky pohľad Dubajovej, postupový gól má pred očami dodnes

Kto iný ako Katarína Dubajová mohol streliť postupový gól slovenských hádzanárok v kvalifikácii o účasť na majstrovstvách Európy 2014 v Maďarsku a Chorvátsku. Práve najlepšia kanonierka v histórii reprezentácie Slovenska zobrala zodpovednosť na svoje plecia a jej strela skončila vo francúzskej sieti a znamenala nielen vyrovnanie na konečných 24:24, ale zároveň posunula družstvo trénera Dušana Poloza na európsky šampionáte.

„Spomínam si na tú akciu úplne presne. V pamäti sa mi vybavujú aj situácie, ktoré jej predchádzali. Keď sme najskôr zahodili tutovku, potom sme Francúzkam prihrali do trháku… Vedeli sme však presne, čo chceme a ideme zahrať. Už krátko predtým sme sa o to pokúsili, ale súperky nám vypichli loptu, a tak sme sa nedostali ku koncovke. Potom sme sa s Peťou Beňuškovou presne dohodli, kam mi prihrá loptu a potom to už bolo len o tom, či to tam padne alebo nie,“ vrátila sa Dubajová šesť rokov dozadu k okamihom, ktoré nielen jej priniesli nezabudnuteľné okamihy.

Aj pre ňu to bol najemotívnejší a najpamätnejší reprezentačný zápas. „Suverénne áno. Vedeli sme, že nám bod stačí na postup. Na takéto niečo čakal človek dlhé roky a to viac ho potom teší, že sa to podarilo a dosiahli sme vytúžený postup v skvelej atmosfére pred vypredaným hľadiskom. Dal sme do toho všetko, v tej horúčave sme boli do nitky mokré, ale zároveň nesmierne šťastné.“

Slovenky vedeli pred poslednými dvoma duelmi 2. kvalifikačnej skupiny, že k istote postupu na ME potrebujú aspoň remizovať doma s Francúzkami, alebo nemôžu prehrať prehrať na Islande, na palubovke svojho priameho konkurenta v boji o miestenku na šampionát. „Celá príprava bola nastavená na Francúzsko a na skutočnosť, že ten potrebný bod chceme uhrať. Aj keď sme vedeli, že to bude veľmi náročné, išli sme do toho s maximálnym odhodlaním. Neskutočne sa mi páčila atmosféra v Šali, to potvrdí každý, kto bol vtedy v tamojšej hale. Diváci nás tlačili a vyrovnávajúci gól si vymodlili. Ten môj, ktorým som vyrovnala na 24:24, mám pred očami dodnes,“ priznala Dubajová.

Na hracej ploche vypukli spontánne oslavy, prejavy radosti nemali konca kraja. „Pamätám si, že som sa pozrela hore a zakryla sa oči, akoby som neverila, že je to pravda. Prešlo 17 kvalifikácií a nikdy sa nám nepodarilo prebojovať a teraz to konečne vyšlo a ešte na palubovke, kde som prežila najkrajšie hádzanárske roky s náročným súperom,“ priblížila svoje pocity niekdajšia vynikajúca ľavá spojka, ktorá si rada oživuje spomienky na tieto okamihy aj teraz, keď pôsobí v ženskej reprezentácii ako asistentka trénera: „Snažíme sa dievčatá motivovať, aby aj ony mohli zažiť to, čo sa podarilo nám. Chce to tvrdú prácu.“

Slovenský zväz hádzanej prišiel s iniciatívou pripomenúť tento veľký úspech slovenskej ženskej hádzanej. Privítala ho aj Dubajová, ktorá si tieto momenty vychutná v spoločnosti ľudí, ktorí sa na ňom tiež podieľali. „Keď som sa dozvedela, že tréner Poloz organizuje spoločné stretnutie, na ktorom si spoločne s realizačným tímom i dievčatami pripomenieme tieto okamihy, bola som veľmi rada. Skvelý nápad. Niektoré baby síce nemôžu prísť, ale aj tak by sa nám mohlo zísť osem – deväť kusov. Teším sa na ne. Máme síce skupinu, v ktorej si napíšeme, ale dlhšie sme sa nevideli, určite tam budú aj emócie.

Slovenské hádzanárky v roku 2014 pretrhli takmer dve desaťročia trvajúce čakanie na účasť na vrcholnom podujatí. Odvety sa im už nepodarilo opäť postúpiť na ME či MS. „Je to ťažké, obzvlášť, keď sme stále v tom treťom výkonnostnom koši a potom čelíme veľmi kvalitným súperom. Odvtedy, ako sme postúpili, sa akoby zaspala doba. Nemáme dostatočnú hádzanársku základňu, bojujeme s nedostatkom hráčok. Aj v MOL lige budú najnovšie účinkovať len štyri slovenské tímy. Keď to takto pôjde ďalej, tak neviem…,“ naznačila problém Katarína Dubajová, ktorá síce ešte stále úplne neuzatvorila hráčsku kariéru, ale postupne necháva čoraz viac priestoru svojim nasledovníčkam.

Vstupenky na online podujatie v cene 2 EUR v sieti Inviton. Prístupový link k zápasu ostáva v platnosti aj po skončení podujatia a celý výťažok zo vstupného bude použitý na kúpu minihádzanárskych pomôcok: https://inviton.eu/e-10978/slovensko-francuzsko-relive-kvalifikacneho-zapasu-o-postup-na-me-zien-2014 

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Kristián Molnár

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022