Načítavanie údajov ...

NHE: Martinský nováčik na úvod NHE 2022/2023 doma, v 1. kole opäť súboj Prešov – Košice

Žreb nového ročníka Niké Handball extraligy mužov

Už 24. ročník najvyššej slovenskej súťaže v hádzanej mužov vyžrebovali v rámci piatkového aktívu klubov v bratislavskom hoteli NH Gate One. Sezóna 2022/2023 Niké Handball extraligy (NHE) sa začne v prvý septembrový víkend. Úvodné kolo, ktoré je na programe 3. – 4. septembra 2022, ponúkne tretíkrát za sebou prešovsko–košický súboj, pričom pôjde o reprízu nedávneho extraligového finále. Úradujúci šampión Tatran Prešov bude na svojej palubovke hostiť vicemajstra HK Košice. Bronzový medailista MŠK Považská Bystrica privíta HáO TJ Slovan Modra. HC Sporta Hlohovec sa v derby bratov Mažárovcov na trénerských lavičkách stretne s HK Kúpele Bojnice. Víťaz Ligového pohára MHC Štart Nové Zámky nastúpi na palubovke ŠKP Bratislava. Nováčik MHáK Martin zažije domácu premiéru proti tímu Záhoráci Stupava/Malacky, ktorý bol v tejto pozícii vlani. Zostávajúcu dvojicu 1. kola tvoria HKM Šaľa s HK Agro Topoľčany.

Niké Handball extraliga bude mať v sezóne 2022/2023 dovedna dvanásť účastníkov, čo je rovnaký počet ako v uplynulej edícii, ktorú nedokončilo družstvo Košice Crows. Zároveň je to vyrovnanie rekordu v doterajšej histórii najvyššej slovenskej súťaže mužov. K jedenástim z uplynulej sezóny pribudol prvoligový tím MHák Martin. Martinčania, ktorí naposledy hrali extraligu v sezóne 2014/2015 (skončili poslední bez zisku bodu, pozn.), nahradia hráčov spomenutého košického Crows.

„Na nový ročník sa tešíme. Veríme, že bude normálny, teda bez covidových opatrení, v normálnych časoch a termínoch a s divákmi. So spoločnosťou Niké sme pripravili projekty nielen pre fanúšikov, ale aj pre kluby a hráčov,“ uviedol na tlačovej besede pred žrebom prezident SZH Jaroslav Holeša.

Najvyššia slovenská súťaž bude mať už tretiu sezónu, z toho druhú kompletnú, vo svojom názve spoločnosť Niké. „Už sme zvyknutí, že spolupráca so SZH je výborná. Darí sa nám rozvíjať šport i robiť veci, ktoré ani nemusia byť na papieri. Vďaka profesionalite a korektnosti robíme veľké projekty. S vizibilitou máme veľké plány, chceme vylepšiť prenosy a hľadáme čo najvýhodnejšie vysielacie časy. Pripravujeme ďalšie vylepšenia, aby sme boli zaujímavejší v oslovovaní potenciálnych divákov,“ poznamenal výkonný riaditeľ Niké Roman Berger.

„Sme na prahu 24. ročníka najvyššej súťaže v ére samostatnosti. Jej formát sa po relatívnej spokojnosti s predchádzajúcim ročníkom nemení. Po osemročnej prestávke vítame nováčika z Martina. Základná časť vyvrcholí v polovici marca. Na 18. marca máme naplánované finále Slovenského pohára mužov a žien. V závere marca sa začnú boje v play-off i spodnej štvorke. V priebehu apríla pokračujeme semifinálovými súbojmi a po reprezentačnej prestávke nasleduje v máji finále a stretnutia o 3. miesto,“ uviedol riaditeľ súťaží Slovenského zväzu hádzanej Peter Brunovský.

Hrací systém NHE je oproti predchádzajúcej edícii nezmenený. Základná časť bude pozostávať z 22 kôl (každý s každým doma – vonku), po ktorých bude opäť nasledovať nadstavba. Tucet účastníkov sa rozdelí na dve skupiny. Horná osmička začne už vyraďovaciu časť štvrťfinálovými súbojmi (1. – 8., 2. – 7., 3. – 6. a 4. – 5. tím po základnej časti), ktoré sa budú hrať na dve víťazstvá s tým, že prvý a prípadný tretí zápas bude u lepšie umiestneného družstva po základnej časti.

Najlepšie kvarteto pokračuje klasickou vyraďovacou časťou o Pohár Antona Frola. Semifinále play–off (1. – 4., 2. – 3.) a takisto ako finále aj o 3. miesto sa bude hrať na tri víťazstvá (prvé, tretie a prípadne piate u lepšie umiestneného po základnej časti). Nový majster bude známy najneskôr 21. mája 2023. Extraligový šampión získa Pohár Antona Frola, slovenskej legendy a hádzanára storočia.

Tímy, ktoré vypadnú vo štvrťfinále si predĺžia sezónu a budú bojovať o Ligový pohár, v ktorom sa rozhodne o konečnom umiestnení na 5. – 8. priečke (každý s každým doma – vonku, dovedna 6 kôl), pričom za umiestnenie v základnej časti získajú bonifikačné body (3 – 2 – 1 – 0).

Družstvá na 9. – 12. priečke po základnej časti sa stretnú každý s každým doma – vonku (dovedna 6 kôl), tiež získajú na základe poradia v základnej časti bonifikáciu (3–2–1–0). Posledné družstvo bude potom ešte čakať baráž.

Vyžrebované dvojice 1. kola Niké Handball extraligy v hádzanej mužov 2022/2023 (termín: 3 – 4. septembra 2022):
MŠK Považská Bystrica – HáO TJ Slovan Modra
HKM Šaľa – HK Agro Topoľčany
Tatran Prešov – HK Košice
HC Sporta Hlohovec – HK Kúpele Bojnice
MHáK Martin – Záhoráci Stupava/Malacky
ŠKP Bratislava – MHC Štart Nové Zámky

Autor: slovakhandball.sk, Foto: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022