Načítavanie údajov ...

NHE: Od piatka nový ročník najvyššej súťaže mužov, opäť aj s priamymi prenosmi

Letné prípravné obdobie je minulosťou. V úvode septembra sa opäť rozkrúti kolotoč najvyšších hádzanárskych súťaží aj na Slovensku. Prvé kolo Niké Handball extraligy mužov 2022/2023 bude rozložené do troch hracích dní. Začne sa už v piatok 2. septembra a bude pokračovať aj počas oboch víkendových dní (sobota – nedeľa 3. a 4. 9.).

Piatok od 19.00 h sa bude hrať derby bratov Mažárovcov – Samuela na strane HC Sporta Hlohovec a Tomáša na lavičke HK Kúpele Bojnice. V rovnakom čase ŠKP Bratislava už bez Derviša Birdahiča privíta MHC Štart Nové Zámky, aktuálneho víťaza Ligového pohára, ktorý nastúpi už pod taktovkou nového kouča Jána Kolesára.

V sobotu o 18.00 h sa stretnú dve družstvá zo spodných priečok uplynulej edície HKM Šaľa – HK Agro Topoľčany, ktorých kádre prešli v lete výraznými zmenami. Od 18.30 h bude bronzový medailista MŠK Považská Bystrica hostiť HáO TJ Slovan Modra, ktorý už nebude mať k dispozícii dvojicu talentovaných hráčov Mišových – Moravčík (zamierili do zahraničia). Považskobystrické publikum sa môže tešiť, že po jedenástich rokoch opäť uvidí v dres MŠK Ľubomíra Ďuriša. „Som plný očakávania a teším sa na návrat domov. V Považskej Bystrici sú ciele vždy najvyššie,“ poznamenal kapitán reprezentácie SR. Jeho príchod do NHE víta aj prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša. „Tešíme sa z návratu hráčov zo zahraničia. Aj príchod Ľuba Ďuriša zvýši kvalitu súťaže.“

Hneď úvodné kolo ponúkne reprízu finále z uplynulého ročníka. Tretíkrát za sebou sa v 1. kole bude hrať derby dvoch rivalov z východu republiky. V nedeľu od 16.00 h bude úradujúci šampión Tatran Prešov, ktorý má za sebou súťažný zápas vo štvrťfinále SEHA ligy proti maďarskému Telekomu Veszprém (Šarišania nepostúpili do Final 4, pozn.) a v sobotu 3. 9. ho čaká vstup do českej extraligy proti KH Kopřivnice, hostiť na svojej palubovke vicemajstrovský HK Košice. V nedeľu sa chystá sviatok v centre Turca. Od 16.00 h absolvuje nováčik MHáK Martin premiéru pri návrate do najvyššej súťaže proti tímu Záhoráci Stupava/Malacky, ktorý bol v tejto pozícii vlani.

Jednoznačným favoritom je tradične prešovský Tatran, hoci v závere prípravy postihli viacerých hráčov kádra zdravotné problémy, pre ktoré dokonca neodohral duel o 3. miesto na Turnaji šampiónov v Doboji. Prešovský dres si angažmánoch v zahraničí oblečie odchovanec Lukáš Urban, ale koučovi Radoslavovi Antlovi pribudli do mužstva aj legionári Ivanovič či Golubovič a šancu budú dostávať aj mladíci Mitaľ, Fenár či Kimák-Fejko. Konkurovať Šarišanom budú chcieť najmä Považania, o medailové priečky by mali hrať aj Košičania, Hlohovčania a Novozámčania.

Niké Handball extraliga bude mať v sezóne 2022/2023 dovedna znovu dvanásť účastníkov, čo je vyrovnaný rekordný počet v doterajšej histórii najvyššej slovenskej súťaže mužov. V porovnaní s predchádzajúcou edíciou prišlo k jednej zmene. K jedenástim, ktoré dokončili uplynulú sezónu, pribudol prvoligový MHáK Martin. Ten nahradil klub Košice Crows, ktorý vystúpil zo súťaže v priebehu ročníka.

Hrací systém NHE je oproti predchádzajúcej edícii nezmenený. Základná časť bude pozostávať z 22 kôl (každý s každým doma – vonku), po ktorých bude opäť nasledovať nadstavba. Tucet účastníkov sa rozdelí na dve skupiny. Horná osmička začne už vyraďovaciu časť štvrťfinálovými súbojmi (1. – 8., 2. – 7., 3. – 6. a 4. – 5. tím po základnej časti), ktoré sa budú hrať na dve víťazstvá s tým, že prvý a prípadný tretí zápas bude u lepšie umiestneného družstva po základnej časti.

Najlepšie kvarteto pokračuje klasickou vyraďovacou časťou o Pohár Antona Frola. Semifinále play–off (1. – 4., 2. – 3.) a takisto ako finále aj o 3. miesto sa bude hrať na tri víťazstvá (prvé, tretie a prípadne piate u lepšie umiestneného po základnej časti). Nový majster bude známy najneskôr 21. mája 2023. Extraligový šampión získa Pohár Antona Frola, slovenskej legendy a hádzanára storočia.

Tímy, ktoré vypadnú vo štvrťfinále si predĺžia sezónu a budú bojovať o Ligový pohár, v ktorom sa rozhodne o konečnom umiestnení na 5. – 8. priečke (každý s každým doma – vonku, dovedna 6 kôl), pričom za umiestnenie v základnej časti získajú bonifikačné body (3 – 2 – 1 – 0).

Družstvá na 9. – 12. priečke po základnej časti sa stretnú každý s každým doma – vonku (dovedna 6 kôl), tiež získajú na základe poradia v základnej časti bonifikáciu (3–2–1–0). Posledné družstvo bude potom ešte čakať baráž o účasť v ďalšom ročníku extraligy.

Opäť sa bude pokračovať v priamych prenosoch na RTVS :ŠPORT v rámci programu „Palubovková streda“. Od októbra sa budú vysielať pravidelne zápasy v stredu so začiatkami o 17.00 alebo 19.00 h a jeden duel počas víkendu s nie fixným začiatkom. V mesiaci september sú zaradené priame prenosy podľa možností RTVS a klubov. Priaznivci hádzanej budú môcť stretnutia sledovať aj na internete prostredníctvom https://www.nike.sk/niketv.

Program 1. kola Niké Handball extraligy v hádzanej mužov 2022/2023:

piatok 2. 9.
19.00 h HC Sporta Hlohovec – HK Kúpele Bojnice
19.00 h ŠKP Bratislava – MHC Štart Nové Zámky
sobota 3. 9.
18.00 h HKM Šaľa – HK Agro Topoľčany
18.30 h MŠK Považská Bystrica – HáO TJ Slovan Modra
nedeľa 4. 9.
16.00 h Tatran Prešov – HK Košice
16.00 h MHáK Martin – Záhoráci Stupava/Malacky

Sledujte naživo na: https://www.nike.sk/niketv

Program najbližších televíznych prenosov z NHE 2022/2023 na :ŠPORT RTVS:
nedeľa 11. 9.: 14.00 h Topoľčany – Prešov
sobota 17. 9.: 18.30 h Nové Zámky – Záhoráci Stupava/Malacky
streda 21. 9.: 19.00 h Považská Bystrica – Hlohovec
sobota 1. 10.: 18.30 h Nové Zámky – Košice

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022