NHE: Považania dobyli Prešov, nováčik držal s vicemajstrom krok len polčas

Druhú domácu prehru v aktuálnej sezóne musia stráviť hádzanári Tatrana Prešov. Po tom, čo si nedávno odniesli z Tatran handball arény dva body v rámci českej extraligy lovosickí Lovci, teraz zaváhal úradujúci šampión aj v Niké Handball extralige mužov 2022/2023. Prešovské „hradby“ dobyli aj hráči MŠK Považská Bystrica, ktorí nad Tatranom zvíťazili 33:30 a pripravili mu prvú prehru v najvyššej domácej súťaži od sezóny 2018/2019. Prešovčania prehrali aj v ročníku 2019/2020 s Košice Crows 25:27, ale sezóna bola pre pandémiu koronavírusu anulovaná, a tak doteraz posledným extraligovým premožiteľom Tatrana na Slovensku boli Novozámčania, ktorí vo svojej hale Milénium vyhrali 19. 12. 2018 o tri góly 31:28. Potom nasledovalo 72 víťazstiev zeleno-bielych v sérii až do nedele, keď sa na východe tešili zverenci trénera Václava Straku.
Prešovčania síce v druhom polčase otočili vývoj z polčasových 17:20 a ešte 9 minút pred koncom viedli 28:26. Záver však nezvládli. V 57. min za stavu 29:30 mohol z pokutového hodu vyrovnať Rábek, ale vychytal ho (predtým i potom) skvelý Kovačin a vzápätí skóroval v oslabení Ďuriš, ktorý pridal aj ďalšiu poistku. Zverencom kouča Radoslava Antla, ktorí v sobotu vyhrali v Brne (30:24), už nezostal čas na obrat. Považská Bystrica ako jediná má po troch kolách stopercentnú bilanciu a je na čele poradia.

Vyrovnaný zápas sa hral aj v Martine, ale len v prvom polčase. Nováčik držal krok s HK Košice a na prestávku išiel len s jednogólovým mankom. Po zmene strán to však už bola jednoznačná záležitosť vicemajstra, ktorý mužstvo z Turca deklasoval 46:29. Diváci videli strelecký súboj domáceho Uhriňáka (13 g.) s P. Hruščákom (12) v košickom drese.

Výsledky nedeľňajších stretnutí 3. kola Niké Handball extraligy mužov 2022/2023:
Tatran Prešov – MŠK Považská Bystrica 30:33 (17:20)
Najviac gólov: Davidovič 7, Rábek 7/3, Kasatkin 5 – Vallo 9/3, Ľ. Ďuriš 6, Hozman a Bystrický po 5
pok. hody: 5/3 – 3/3, vylúčení: 7 – 7, ČK: 47. Carapkin za 3 vylúčenia – 43. Jurák za 3 vylúčenia, rozhodovali: Daňo a Sabol, 229 divákov

MHáK Martin – HK Košice 29:46 (15:16)
Najviac gólov: Uhriňák 13/3, Hákon I. Halldórsson a Gardarsson po 3 – P. Hruščák 12/5, E. Ľoch 6, Bakši, Jászai a M. Straňovský po 5
pok. hody: 3/3 – 5/5, vylúčení: 2 – 4, rozhodovali: Cipov a Klus, 375 divákov