Ocenenie pre Jakubisovú, Kováčech rozhodol

V Lige majstrov nevyšiel ruskému Rostovu s asistentom trénera Tomášom Hlavatým zápas o priebežnú 2. priečku v A-skupine, keď podľahol na pôde dánskeho Esbjergu 18:25.

Konfrontácia klubov Sloveniek v najvyššej maďarskej súťaži priniesla viac radosti Barbore Lancz, ktorá troma gólmi zo siedmich striel prispela k vysokej výhre Mosonmagyaróváru nad Siófokom 48:29. Za hostky dosiahla Simona Szarková počas necelých desiatich minút proti bývalým spoluhráčkam dva góly, z toho jeden z pokutového hodu. Kisvárda bez dlhodobo zranenej Veroniky Habánkovej uspela v Szombathelyi (31:22).

Bundesligový Thüringer HC pokoril Bad Wildungen 31:26 a je tretí. Pred stretnutím si ovácie postojačky a potlesk z tribún v Salza-halle užila Lýdia Jakubisová, ktorú ocenili za 300 zápasov v drese THC, čo pred ňou nedosiahla žiada hráčka v klubovej histórii. Skúsená ľaváčka, ktorá tentoraz nenastúpila, má na konte 980 gólov a magická tisícgólová hranica môže padnúť už v tejto sezóne.

Ani šiesty pokus o víťazstvo v najvyššej francúzskej súťaži sa nepodaril hádzanárkam Nice, keď prehrali doma s Dijonom 25:27. Martina Školková chýbala v zostave Nice proti svojmu bývalému klubu.

Súboj tabuľkových susedov v II. francúzskej ligy Achenheim Truchtersheim – Noisy Le Grand Handball vyznel jasne pre hostky (30:21). Karin Bujnochová premenila osem zo 14 striel na góly domácich.

V Poľsku si Koszalin, klub Alexandry Ivanicjovej (Krebs), poradil s Elblagom 26:23 a posunul sa na 6. priečku.

V Rakúsku posledný Eggenburg prehral na svojej palubovke so Stockerau tesne 24:25, k čomu dvoma gólmi prispela Diana Michálková. Za domáce vedené Tiborom Csókom mala Barbora Králová na konte jedno vylúčenie.

Švajčiarsky Kreuzlingen nestačil na lídra tamojšej najvyššej súťaže, keď Nottwilu podľahol 21:27. Petra Škoricová dala dva góly z dvoch striel a pre diskvalifikáciu duel nedohrala. Winterthur, kde vypomáha ako asistent trénera Peter Kukučka, vyhral v Thune 29:26.

Ani osem gólov Márie Holešovej nestačilo tímu Ego Spor Ankara na triumf, keď družstvu Görele podľahol 32:34 a utrpel prvú prehru v sezóne tureckej ligy.

Bergischer HC si v I. bundeslige poradil s tímom SC DHfK Lipsko 30:20, takže spokojnejší bol Csaba Szücs ml., ktorý dal jeden gól z troch striel. Naopak, smútil asistent trénera Lipska Miloš Putera.

V druhej najvyššej nemeckej súťaži ASV Hamm-Westfalen získal dva body vo Ferndorfe (28:24), Matej Mikita však za štvrtý tím tabuľky nenastúpil. Vonku zabral aj HSG Nordhorn-Lingen, keď sa presadil na palubovke Elbflorenzu (27:26). Jeho pivot Dominik Kalafut strelil gól a odpykal si jeden trest. K odpútaniu sa zo spodných priečok môže ThSV Eisenach pomôcť výhra nad Emsdettenom 29:27, hoci Martin Potisk neskóroval.

HC Burgenland prerušil štvorzápasovú šnúru prehier v jednej zo skupín III. ligy, keď vyhral u HH Burgwedel 32:22 (12:11). Marek Hniďák odohral 46 minút s bilanciou šesť gólov z deviatich striel, jedno vylúčenie a troma vybojovanými pokutovými hodmi.

V španielskej Lige Asobal vyhrala Nava aj so sedemgólovým Jakubom Prokopom na palubovke tímu Cuenca 32:29 a drží si kontakt s prvou trojkou. Prokopov spoluhráč Tomáš Smetánka nefiguroval medzi strelcami gólov. Puente Genil utrpel tretiu prehru za sebou, tentoraz s Bidasou Irun, ktorá po Nave zdolala aj druhý klub so slovenským zastúpením. Michal Martin Konečný v bránke predviedol šesť zákrokov z 25 striel.

Hádzanári Nimes pustili z rúk víťazstvo na palubovke Istres, keď ešte osem minút pred koncom stretnutia francúzskej Starligue viedli 27:21, ale napokon sa s posledným tímom tabuľky rozišli nerozhodne 29:29 a už štvrtý ligový duel za sebou neokúsili chuť víťazstva. Teodor Paul sa dostal do bránky na tri pokutové hody, ale súperi z Istres ho prekonali.

V českej extralige druhá Plzeň zvíťazila v Jičíne (32:26), pričom Marek Korbel dal dva góly úradujúceho majstra a raz bol vylúčený. Zubří pod vedením Petra Dávida po triumfe nad Lovosicami 41:29 naďalej okupuje 3. pozíciu. Marek Hlinka sa presadil päťkrát a raz bol vylúčený v stretnutí Dukla Praha – Hranice (29:21), v ktorom jeho klub zabral po troch predchádzajúcich nezdaroch.

V I. maďarskej lige Gyöngyös s Ľubomírom Ďurišom (bez gólu) potrápil Telekom Veszprém (22:26). Ferencváros dosiahol tretiu výhru v rade, na pôde Dabasu uspel v pomere 30:29, pričom zákrokom v závere mu zachránil víťazstvo brankár Marián Žernovič (predviedol štyri zákroky). Jakub Mikita odohral aj na pravej spojke 47 minút a mal stopercentnú úspešnosť streľby (2 z 2). Šimon Macháč robil, čo mohol, neschádzal z palubovky (odohral 56:20 min), dal sedem gólov z dvanástich pokusov, raz bol vylúčený, ale jeho Eger podľahol tímu Fejér-B.Á.L. Veszprém 27:35. Aj po odchode trénera Vladana Matiča je v kríze Tatabánya, ktorá dostala výprask v Balatonfürede (22:32). Lukáš Urban odohral za zdolaných takmer 30 minút a uspel so svojou jedinou strelou.

Górnik Zabrze si drží 4. priečku v Poľsku aj vďaka výhre 29:27 na pôde Zaglegia, podiel Ľubomira Ivanicju bol štvorgólový.

Sériu víťazstiev ruského Taganrogu, kde pôsobí brankár Igor Čupryna, prerušil až druhý Perm, ktorý vyhral 30:28.

V II. rakúskej lige je v jednej zo skupín lídrom Sportunion Leoben aj vďaka Marekovi Kováčechovi. Ten najskôr zostrelil domáci Koppensteiner WAT Fünfhaus (36:35) štrnástimi gólmi, z toho troma z pokutových hodov (jeden nepremenil). Potom pri ďalšom jednogólovom víťazstve tentoraz nad HIB Grosschädl Stahl Graz (28:27) skóroval sedemkrát (raz zaváhal z pok. hodu), raz bol vylúčený, ale v poslednej minúte bol autorom rozhodujúceho presného zásahu. Jeho spoluhráč Ľubomír Jadroň dosiahol jeden, resp. štyri góly.