Načítavanie údajov ...

Od roku 2024 na mládežníckych ME 24 tímov, EHF rozšíri skupinovú fázu EL mužov na 32 družstiev

V Luxemburgu sa v závere uplynulého týždňa zišli predstavitelia Európskej hádzanárskej federácie (EHF) a jednotlivých členských krajín. V piatok rokovala exekutíva EHF a v sobotu nasledovali konferencia prezidentov a mimoriadny kongres EHF, na ktorých Slovenských zväz hádzanej (SZH) zastupoval generálny sekretár Ivan Sabovik.

Exekutíva EHF schválila zmenu v mládežníckych kategóriách, v ktorých bude od roku 2024 štartovať na majstrovstvách Európy (EHF EURO) namiesto 16 až 24 tímov, vďaka čomu dostane viac krajín šancu predstaviť sa na vrcholnom podujatí. Očakáva sa, že nový systém umožní federáciám jednoduchšie financovanie ich tímov vďaka účasti na EHF EURO namiesto majstrovstiev EHF (nižšia kategória pre ostatné reprezentačné tímy). „Určite vítame rozšírenie. Pre nás je to dobrá správa. Je za tým snaha, aby na top podujatí štartovalo čo najviac krajín. Na prvé rozšírené šampionáty by sa malo ísť podľa renkingu, takže by sme nemali chýbať medzi účastníkmi,“ poznamenal Ivan Sabovik.

Od sezóny 2023/204 nastanú zmeny aj Európskej lige mužov. V základnej skupinovej fáze druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaže sa predstaví už 32 tímov namiesto doterajších 24, pričom predtým sa bude hrať u len jedno kvalifikačné kolo. Šestnásť klubov bude priamo nasadených a zvyšných šestnásť vzíde z kvalifikácie. Potom bude nasledovať hlavná fáza so štyrmi štvorčlennými skupinami (postúpia do nej prvé dva tímy z každej zo základných skupín). Víťazi idú priamo do štvrťfinále, družstvá na 2. a 3. miestach sa stretnú v dueloch doma – vonku o zostávajúce štyri štvrťfinálové miesta. EL vyvrcholí turnajom Final 4.
Novinkou od sezóny 2023/2024 bude aj separátny rebríček klubov pre Ligu majstrov a Európsku ligu v mužskej i ženskej súťaži.
Exekutíva EHF potvrdila aj štyri „cezhraničné“ ligy, z toho sú dve aj so slovenskou účasťou – slovensko-česká MOL liga žien a nadnárodná SEHA League s 8 tímami z Chorvátska, Srbska, Severného Macedónska, Maďarska a Slovenska.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: EHF

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022