Načítavanie údajov ...

Okrem Euro Cupu odklady aj duelov v úvode kvalifikácie ME 2022

Nie iba slovenský národný tím nebude hrať, v novembrovom asociačnom termíne čaká nútená pauza viacero reprezentácií

Nielen bez zápasov Slovenska proti Chorvátsku a Španielsku v hádzanárskom Euro Cupe bude úvod novembra. V toto asociačnom termíne sa má začať aj kvalifikácia hádzanárov o postup na majstrovstvá Európy 2022, ktoré sa uskutočnia na Slovensku a Maďarsku. Už teraz je jasné, že sa neodohrajú všetky stretnutia podľa pôvodného plánu. Európska hádzanárska federácia (EHF) na svojom webe informovala, že pre pozitívne prípady vo viacerých tímoch účastníkov, družstvá v karanténe či protipandemické opatrenia v jednotlivých krajinách musela odložiť na neskôr už niekoľko súbojov: v 1. skupine Francúzsko – Belgicko, Belgicko – Srbsko, v 3. skupine Česko – Faerské ostrovy, Faerské ostrovy – Česko, v 4. skupine Island – Izrael, v 6. skupine Bielorusko – Taliansko a Nórsko – Lotyšsko.

Slovenskí hádzanárski reprezentanti budú začiatkom novembra bez duelov Euro Cupu. Už len necelý týždeň zostával do úvodného vystúpenia slovenskej mužskej hádzanárskej reprezentácie v Euro Cupe, v ktorom ju na úvod čakali dvaja veľmi kvalitni a atraktívni súperi – finalisti ostatných majstrovstiev Európy. Hoci bolo všetko pripravené a zraz národného tímu naplánovaný, napokon sa tak nestane. Situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa zmenila tak, že nie je možné odohrať stretnutia v pôvodnom novembrovom termíne, o čom Slovenský zväz hádzanej informoval vo štvrtok na svojom webe prostredníctvom oficiálneho stanoviska.

Epidemiologická situácia nielen na Slovensku, ale v celej Európe, sa komplikuje. Nad duelmi slovenskej reprezentácie proti Chorvátsku (4. novembra v Bratislave) a Španielsku (7. 11. v Llírii) sa dlhšie vznášala neistota. Situácia sa vyvíjala a menila nielen v kádri SR, ale aj ohľadom miesta zrazu či v súvislosti s organizáciou stretnutí. V hre bola aj výmena domáceho prostredia s Chorvátskom, dejisko sústredenia bolo napokon pripravené tesne za hranicami v maďarskom Lipóte, reprezentácia mala do Španielska cestovať armádnym špeciálom. Napokon ani to nestačilo, aby napriek enormnému úsiliu SZH a kompetentných orgánov mohol národný tím odohrať prvé súťažné duely od januára tohto roka.

„Naše sny narazili na neúprosnú realitu. V Európe sa každým dňom menia opatrenia. Treba si uvedomiť, že naša reprezentácia sa skladá z hráčov a členov realizačného tímu pôsobiacich v siedmich európskych krajinách. Museli sme zabezpečiť logistiku, testovanie… Mali sme pripravené sústredenie v Maďarsku, keďže na Slovensku sa ho momentálne nedá zrealizovať. Štvrtkovým rozhodnutím maďarskej vlády však už ani toto nie je možné. To bol takpovediac posledný klinec do našej snahy. Vzhľadom k tomu sme to vyhodnotili tak, že nie sme schopní v podmienkach v podmienkach aktuálne platných v SR a v okolitých krajinách zorganizovať sústredenie reprezentácie, takže nemôžeme odohrať domáci zápas s Chorvátskom a ani duel v Španielsku. Naše stanovisko sme oznámili Európskej hádzanárskej federácii,“ uviedol pre športové spravodajstvo RTVS prezident SZH Jaroslav Holeša.

Zväz totiž nedokáže vzhľadom na súčasné nariadenia zabezpečiť v týchto dňoch príchod hráčov, celého realizačného tímu a tréningy. Dôvodom sú sprísnené protipandemické opatrenia. „Prišiel do toho núdzový stav, ktorý bol v stredu predĺžený, a zároveň opatrenia nielen v Maďarsku, ale aj vo Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku a v ďalších krajinách, v ktorých máme reprezentantov. Keď sme si to dali všetko dokopy, tak jednoducho to nie je teraz možné, aby sme sa predstavili v Euro Cupe,“ vysvetlil pre Rádio Slovensko Holeša, v čom sa zhoršila situácia za ostatné dni.

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022