Načítavanie údajov ...

Organizátori EHF EURO 2022 v Bratislave a Košiciach veria v zaplnené divácke tribúny

Jeden z najvýznamnejších európskych šampionátov sa na Slovensku začne presne o rok

Môže sa začať odpočítavanie. V deň, keď otvoria 27. majstrovstvá sveta mužov v Egypte, zostáva presne rok do majstrovstiev Európy hádzanárov na Slovensku a Maďarsku. V poradí XV. kontinentálny šampionát sa začne 13. a potrvá do 30. januára 2022. Organizátori z oboch krajín pokračujú napriek obmedzeniam spôsobených koronakrízou v prípravách hádzanárskeho sviatku, ktorý bude druhýkrát v histórii s 24 účastníkmi. Zostáva im 365 dní.

Príprava šampionátu zatiaľ podľa harmonogramu

„My sme organizáciu šampionátu získali v júni 2018 na kongrese EHF. Nikto nepredpokladal, že sa dostaneme do takejto situácie, aká momentálne pretrváva na celom svete. Organizácia sa nesie v inom duchu, ako sme plánovali. Áno, nie je to ľahké, ale máme výborný organizačný výbor so skúsenými profesionálmi, ktorí presne vedia, čo robiť. Z hľadiska zabezpečenia ubytovania, hál, dopravy nie je žiadny problém a všetko ide podľa plánu, ktorý máme nastavený s našimi maďarskými partnermi a Európskou hádzanárskou federáciou. Trochu problém je v tom, že sme vinou pandémie nemohli spustiť rôzne podporné projekty – napríklad školské turnaje detí či v oblasti cestovného ruchu, ktorý je rovnako zasiahnutý. Zatiaľ nevieme spustiť proaktívne projekty na promovanie šampionátu, ktorý je jedným z najväčších športových podujatí v roku 2022,“ priblížil prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša, ktorého doplnil predseda predstavenstva organizačného výboru slovenskej časti kontinentálneho šampionátu Igor Nemeček: „Momentálne potrebujeme
najmä doriešiť, kde odohráme zápasy Euro Cupu, keďže prišlo k odloženiu stretnutí z uplynulej jesene. Doťahujeme poistenie turnaja pre prípad jeho zrušenia. Veľa poisťovní sa po zrušení množstva minuloročných podujatí do toho nehrnie, a hoci to nie je jednoduché, máme už ponuku a do konca januára by mal byť šampionát poistený,” informoval Nemeček o najpálčivejších organizačných témach týchto dní.

Euro Cup v marci a na prelome apríla – mája 2021

Slovensko zatiaľ, kvôli covid situácii, neodohralo ani jeden duel Euro Cupu, ktorý je určený pre tímy priamo kvalifikované na šampionáte. Súbojmi Euro Cupu chcú organizátori otestovať dejiská šampionátu aj v zápasových podmienkach. „Práve v týchto dňoch dohadujeme, kde dohráme novembrové odložené duely. Tri zápasy odohráme v marcovom termíne a potom na prelome apríla a mája. Chceli by sme každú z našich dvoch hracích hál aspoň raz otestovať. Je pravda, že v minulosti sa už hrali hádzanárske duely na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu i v košickej Steel aréne. Logistiku poznáme, ale zámerom je počas duelov Euro Cupu vyskúšať, ako to bude vyzerať podľa nastavenia pre ME,“ tvrdí prezident SZH.
Dva domáce zápasy Euro Cupu by sa mali odohrať 10. a 12. marca na Slovensku (proti Španielsku, resp. Maďarsku) a následne 14. marca v Maďarsku.

 

Organizátori veria v šampionát aj s divákmi na tribúnach

Napriek náročnej situácii na celom svete chcú dať organizátori ME fanúšikom pozitívny odkaz, že sa u nás o rok chystá významné globálne podujatie. „Pandémia koronavírusu komplikuje prípravu nielen nášho reprezentačného družstva. Zatiaľ viac škodí športovej ako organizačnej stránke príprav majstrovstiev Európy. Aj keď nedávny európsky šampionát žien, ktorý sa po odstúpení Nórska ako spoluorganizátora uskutočnil len v Dánsku, významne zasiahol usporiadateľov aj z pohľadu finančnej stránky, zatiaľ presné čísla ešte nepoznáme. Nie je jednoduché niečo plánovať, hoci máme ešte rok času, ale nevieme ako sa situácia vyvinie,“ priznal šéf SZH, podľa ktorého zatiaľ nepočítajú s alternatívou náhradného riešenia, ale s pôvodným plánom. „Máme trochu výhodu, že hádzanárske ME budú o rok a pred nimi sa uskutočnia ďalšie významné športové podujatia – MS v hokeji, ME vo futbale a olympijské hry, ktoré nám pomôžu zorientovať sa v plánovaní. Taktiež veríme, že vakcinácia dokáže zmeniť celú atmosféru spoločnosti a v januári budeme môcť usporiadať veľkolepé podujatie pred plnými hľadiskami,“ uvádza Jaroslav Holeša.

Kvalifikácia vyvrcholí začiatkom mája, žreb ME v Budapešti

Kvalifikácia ME 2022 je v plnom prúde, 32 účastníkov II. fázy bojuje v ôsmich štvorčlenných skupinách o 20 miesteniek. Niektoré tímy sa však vinou pandémie ešte nemohli zapojiť do diania. Všetci postupujúci budú známi 2. mája 2021 po zápasoch záverečného 6. kola v jednotlivých skupinách. Žreb základných skupín ME 2022 bude po skončení kvalifikácie v Budapešti. Presný dátum určí EHF a organizátori budú o ňom včas informovať. Nemecko má v 2. kvalifikačnej skupine už 8 bodov a je prvým postupujúcim tímom na ME. To je dobrá správa najmä pre slovenských organizátorov, keďže Nemecko si vybrali ako nasadené družstvo do jednej z bratislavských skupín.

Predaj vstupeniek sa začína 1. februára

„Ticketingovú stratégiu máme hotovú i schválenú. Systémy sa nastavujú na jednotlivé hladiny – pri vstupenkách na jednotlivé duely, denných vstupenkách i balíčky lístkov. Prvou lastovičkou by mal byť od 1. februára spustený predaj balíčkov vstupeniek na základné skupiny D, E a F, a to na všetky zápasy základnej fázy – v každej skupine 6 zápasov, a teda spolu 3 balíky,“ aktuálne informoval Igor Nemeček. To znamená, že fanúšikovia si už o necelé tri týždne budú môcť zabezpečiť vstupenky na všetky stretnutia slovenského tímu v základnej F- skupine v Košiciach. V Bratislave sú zase isté duely nemeckej reprezentácie v D-skupine.
„Veríme, že v E-skupine budú lákadlom zápasy českej reprezentácie,“ doplnil Nemeček, ktorý odpovedal aj na otázku, či pri určovaní cien vstupeniek brali nejakým spôsobom do úvahy aj koronakrízu: „Toto sa nedalo zohľadňovať. Musíme sa pozerať na kapacity v našich halách, ktoré nie sú až také veľké ako napríklad v Maďarsku. Zároveň musíme prihliadať na ceny, ktoré boli minulý rok na šampionáte. Nemôžeme byť v tomto veľmi ´uletení´, ani pod cenou ako v Maďarsku, ale sme tak niekde v strede. Veríme, že to nebude pre fanúšikov, ktorí budú chcieť vidieť zápasy v hľadisku, až taká finančná záťaž a zápasy v skupinách vypredáme. Treba si uvedomiť, že my nemáme k dispozícii čerešničku v podobe finálového víkendu.“
Zároveň dodal, že záložný scenár bude pripravený na variant s neúčasťou divákov. Má pomôcť vykryť aj finančné straty. „Budeme o tom ešte hovoriť s predstaviteľmi EHF. Potom by sme počítali s dotáciou od EHF a určitú kompenzáciu by sme dostali aj z poistky, ktorú momentálne doťahujeme.“

Bezproblémová príprava šampionátu zatiaľ podľa harmonogramu

Bezproblémová kooperácia so samosprávami slovenských dejísk Majstrovstvá Európy 2022 sa budú hrať v piatich mestách – v troch maďarských (Budapešť, Debrecín a Szeged) a dvoch slovenských (Bratislava, Košice). Pre úspešnú organizáciu je potrebná aj kooperácia s hostiteľskými mestami. „S oboma na Slovensku máme veľmi dobrú spoluprácu. S primátorom Košíc a primátorom Bratislavy aktívne komunikujeme, v ktorých oblastiach nám v rámci organizácie šampionátu budú plnohodnotným partnerom. Komunikáciu a spoluprácu máme v oboch mestách dobre nastavenú,“ pochvaľuje si J. Holeša.
„Veríme, že sa Košice zaplnia s fanúšikmi z rôznych kútov Európy, zdoláme pandémiu a naši hádzanári si poradia so súpermi,“ želá si košický primátor Jaroslav Polaček, ktorého doplnil primátor hlavného mesta SR Matúš Vallo: „Sme radi, že budeme v Bratislave hostiť dve skupiny šampionátu. Hokejové MS nám priniesli veľa radosti, už sa tešíme na všetkých fanúšikov a návštevníkov, ktorí zavítajú do nášho mesta počas hádzanárskych ME.“

Slovenský tím musel zmeniť pôvodné plány

Úspešné účinkovanie na domácich ME je cieľom národného tímu Slovenska. Do prípravy slovenskej hádzanárskej reprezentácie mužov, ktorá sa mala v januári súvisle pripravovať v troch blokoch, opäť zasiahol koronavírus a už niekoľkýkrát museli kompetentní upraviť pôvodné plány. „Mrzí nás, že sme prišli o štyri zápasy. Nestretneme sa dvakrát s Maďarmi ani Rumunmi, napokon nám zostali dve stretnutia proti maďarskému výberu do 21 rokov. Musíme sa však pozerať dopredu, ešte máme pred sebou dostatok ťažkých duelov. Predpokladám, že posledný blok sa nám od tohto týždňa podarí absolvovať podľa pozmenených plánov,“ vyjadril sa hlavný tréner SR Peter Kukučka, ktorý verí, že zvyšných dvanásť mesiacov do ME využije na kvalitnú a plnohodnotnú prípravu.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Michal Smrčok

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022