Osem nezabudnuteľných zápasov medzi európskou elitou

V 176 zápasoch Ligy majstrov 2019/2020 sme mohli vidieť všetko od víťazstiev v poslednej sekunde po zdrvujúce prehry, gólové hody i suchoty či prekvapujúce výsledky od papierových outsiderov. Vybrať len osem najzábavnejších a najvzrušujúcejších zápasov tejto sezóny nebolo jednoduché, ale podľa webu EHF to boli tieto:

Paris Saint-Germain HB – Barça 32:35 (1. december 2019)

Toto stretnutie medzi dvoma tímami plnými hviezd nesklamalo. Obaja PSG a Barça boli na predných priečkach A-skupiny a víťazstvo v zápase by pred zimnou prestávkou obom tímom zabezpečilo priebežné prvé miesto v tabuľke. Aj keď PSG hral bez Nedima Remiliho, Mikkel Hansen a Sander Sagosen úspešne udržiavali PSG v hre. Keď sa však hostia pred polčasovou prestávkou ujali vedenia, už ho viac z rúk nepustili. Aron Palmarsson prevzal taktovku, doviedol Barçu k víťazstvu a PSG uštedril prvú domácu prehru v súťaži od roku 2014. Tréneri oboch tímov ocenili kvalitu hry. Barcelonský Xavi Pascual uviedol:

„Toto bol jeden z najlepších duelov na sledovanie v televízii. O výhre rozhodli detaily.“

PGE Vive Kielce – Telekom Veszprém 34:33 (2. november 2019)

Na ihrisku sa stretli dva tímy silné v útoku, na lavičkách to bol trénerský súboj, keďže kouč poľského družstva Talant Dujšebajev čelil bývalému hráčovi Davidovi Davisovi. V tomto zápase to bolo predovšetkým o ofenzíve. V prvom polčase góly padali na oboch stranách a vo vedení sa hviezdne tímy vystriedali až päťkrát. V druhom polčase vzal veci do svojich rúk Alex Dujšebajev, ktorý Kielce doviedol k štvorgólovému náskoku už v polovici druhého dejstva. Jeho 11 gólov bolo nakoniec kľúčových, keďže poľskí šampióni si udržali iba jednogólové víťazstvo.

THW Kiel – FC Porto Sofarma 27:28 (10. november 2019)

Túto sezónu si Porto cestou naspäť do elitnej súťaže európskych klubov vyslúžilo už veľa chvály, ale po výkone v severnom Nemecku by jeho akcie na trhu ešte stúpli. Kiel vstúpil do zápasu po šiestich víťazstvách v sérii, takže keď sa Porto v úvode dostalo do vedenia, THW okamžite pocítil hrozbu. Úradujúci šampión Pohára EHF pomaly a isto prebral kontrolu. V druhom polčase si držal štvorgólový náskok, Porto sa však nechcelo vzdať. Alfredo Quintana predviedol úspešný zákrok len 30 sekúnd pred koncom zápasu, Rui Silva vybehol do útoku a tesne pred záverečným hvizdom strelil víťazný gól.

Telekom Veszprém – Montpellier HB 24:23 (23. február 2020)

Tréner Veszprému David Davis označil zápas za „takmer najzložitejší“ počas svojho pôsobenia v klube. Maďarskí šampióni si len tesne zabezpečili druhé miesto v skupine. Každý polčas bol úplne iný. Začalo sa to gólovou prestrelkou, obom tímom sa darilo, ale Veszprém si do druhého polčasu priniesol dvojgólový náskok (16:14) vďaka Draganovi Gajičovi, ktorý strelil svojmu bývalému klubu 6 gólov.

V druhom polčase padlo iba 17 gólov a to najmä vďaka skvelým výkonom brankárov na oboch stranách. Montpellier mal šancu vyhrať, ale keď to bolo naozaj potrebné, hráč zápasu Arpad Šterbik vychytal krídelníka hostí.

SG Flensburg Handewitt – Paris Saint-Germain HB 29:30 (6. november 2019)

Vzhľadom na tohtosezónnu turbulentnú formu Flensburgu sa dá povedať, že jeho hráči nemali zrovna veľké sebavedomie, keď k nim v siedmom kole zavítal tím PSG. Napriek tomu zverenci Maika Machullu preukázali skvelý charakter, keď si v prvom polčase po štvorgólovom manku vybojovali nerozhodný priebežný stav. Dokázali to opäť i v druhom polčase, ale PSG si vždy vedel nájsť cestičku a penalta Mikkela

Hansena v poslednej minúte hosťom zaistila víťazstvo. Magnus Rød síce mohol v posledných sekundách vyrovnať, ale Vincent Gérard jeho pokus chytil a Parížania si odniesli všetky body.

Bidasoa Irun – Sporting CP 32:32 (23. november 2019)

Boj o prvé dve miesta v C-skupine bol napínavý až do poslednej chvíle. Všetko sa malo vyjasniť v aréne Irunu v deviatom kole. Oba tímy si vedeli v chaotickom zápase získať kontrolu nad hrou. Irun v prvom polčase viedol o 4 góly, po prestávke mal hru pod kontrolou skôr Sporting. Zdá sa, že Irun je predurčený prehrávať prvé zápasy sezóny, ale v skupinovej fáze často našli spôsob ako zo zápasu vyťažiť aspoň niečo. Tentoraz vďaka skvelej strele Kauldiho Odriozolu, ktorá im zaručila remízu a jeden bod.

Orlen Wisla Plock – C.S. Dinamo Bucuresti 26:26 (20. október 2019)

Oba tímy vedeli, že si v tento deň bohatý na góly a neustále zmeny vedenia môžu pripísať víťazstvo. Zatiaľ čo Dinamu najväčšie problémy robili Niko Mindegia a Lovro Mihič, každý svojimi 7

gólmi, hostia zase ukázali svoju silu v šírke kádra s 11 rôznymi strelcami. Rumuni boli v posledných minútach v dvojgólovom vedení. Mihič to však zobral do vlastných rúk, v poslednej minúte strelil vyrovnávajúci gól a zabezpečil tak Plocku dôležitý bod.

MOL-Pick Szeged – Paris Saint-Germain HB 32:29 (16. február 2020)

Boj o druhé miesto v A-skupine vrcholil, keď v 12. kole PSG zavítal do Szegedu. V pulzujúcom prvom polčase plnom gólov francúzski majstri kontrolovali priebeh hry a chcelo to poriadnu dávku gólov od Joana Canellasa, aby sa Szeged do prestávky udržal v hre (18:15 pre PSG). Parížania pokračovali presne tam, kde pred prestávkou skončili. Potom čo Bogdan Radivojevič dostal červenú kartu a Hansen zvýšil náskok PSG na 21:15, situácia z pohľadu domácich vyzerala veľmi zle. Trochu kúzla od trénera Juana Carlosa Pastora však inšpirovalo Szeged, aby sa vrátil späť do hry a o šesť minúť neskôr bol stav vyrovnaný. Hráč zápasu Joan Canellas strelil tri góly, na ktoré už hostia nenašli odpoveď, a zaistil tak pre Szeged cenné víťazstvo.

Zdroj: eurohandball.com, foto: ehftv.com