Načítavanie údajov ...

Paul o karanténe v Omšení: Zatiaľ je to v pohode, ale už sa teším na rodinu

Veľmi dobrá strava či zákaz otvárania dverí, aj to sú doterajšie skúsenosti slovenského hádzanárskeho reprezentanta Teodora Paula so štátnou karanténou, v ktorej sa ocitol po návrate do vlasti. Gólman francúzskeho klubu USAM Nimes Gard strávil viac ako mesiac „uväznený“ v krajine galského kohúta. Po minulotýždňovom rozhodnutí u predčasnom konci ligovej sezóny sa rozhodol, že sa vráti domov, hoci najskôr bude musieť ísť do povinnej dvojtýždňovej karantény. Viac o uplynulých dňoch prezradil pre slovakhandball.sk.

 

Kedy ste opustili svoje francúzske pôsobisko?

Z Nimes som sa vydal na cestu v noci z piatka na sobotu tesne po polnoci.

 

Potrebovali ste vybaviť nejaké potvrdenia?

Áno. Kontaktoval som našu ambasádu v Paríži, pretože som potreboval získať povolenie na tranzit cez Českú republiku. Ešte som vyplnil dotazník určený pre každého pri návrate na Slovensko, kde som uviedol, akým autom pôjdem, cez ktorý hraničný priechod, približne o koľkej tam dorazím a ďalšie informácie, aby o mne vedeli.

 

Aká bola cesta z Francúzska?

Išiel som smerom do Nemecka. Nestretával som takmer žiadne autá, teda okrem kamiónov. Na nemecko-francúzskej hranici mi len skontrolovali cestovný pas a spýtali sa, kam cestujem. Povedal som, že sa vraciam domov a hneď ma pustili. Pri vstupe do ČR som musel predložiť spomenutý dokument, pričom ma upozornili, že do 24 hodín musím opustiť územie krajiny.

 

Čo sa dialo po príchode na Slovensko?

Na hraničnom priechode Mosty u Jablunkova, kde som dorazil po 17 hodinách cesty, ma policajti a vojaci odstavili hneď na bok, dali mi základné informácie. Zároveň mi oznámili, že môže potrvať hodinku i dlhšie, kým pôjdeme na miesto štátnej karantény. Čas sme trávili debatou aj o hádzanej či športe. Po približne troch hodinách prišlo policajné auto, s ktorým sme išli spolu s ďalšími dvoma autami v konvoji na miesto určenia.

 

Kde ste sa po príchode ocitli?

Momentálne sa nachádzam pri Trenčíne, v obci Omšenie. Ubytovaný som v Inštitúte vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR. Opäť som musel vyplniť nejaké papiere, napríklad, či mám alergiu na jedlo a lieky. Po dezinfekcii ma odviedli na izbu. Dostal som štyri ´áštvorky´ pravidiel, medzi ktorými je aj zákaz otvárania dverí na izbe pod hrozbou pokuty vo výške 1600 eur. Môžem tak urobiť len na vyzvanie, alebo keď si idem zobrať obed.

 

Podstúpili ste už testy na koronavírus? Dokedy tam zotrváte?

Zatiaľ nie. Mali by ma testovať na piaty – šiesty deň. Potom si počkám na výsledky a v prípade negatívneho testu, budem môcť zvyšok karantény do 14 dní stráviť v domácom prostredí. Ak všetko dobre pôjde, tak po niečo vyše týždni, by som mohol ísť domov. Už sa neviem dočkať, keď konečne uvidím rodinku – manželku s chlapcami.

 

Ako trávite čas?

Predovšetkým sledujem televíziu, máme tu k dispozícii dosť programov, pozerám aj filmy. Z Francúzska som sa pripravil na kopu času, preto som si pribalil aj PlayStation. Mám denne veľa telefonátov, ľudia sa zaujímajú, aké to tu je. Aspoň mi čas rýchlejšie ubehne.  

 

Ako to tam vyzerá?

Neviem, či je táto ubytovacia kapacita plná, ale je tu dosť ľudí. Vidím to, keď trávia čas na balkónoch a debatujú. Musím povedať, že strava je veľmi dobrá. Každý deň okolo dvanástej hodiny nám zaklopú na dvere, že nám priniesli teplý obed a zároveň aj suchú večeru i raňajky na nasledujúci deň. Zatiaľ sa nemám dôvod sťažovať, dá sa to vydržať. Rozhodne to nie je žiadna katastrofa. Izba je štandardne vybavená, prirovnal by som to k trojhviezdičkovému hotelu. Som tu sám, a tak mám k dispozícii dve postele…

 

Aj pokračujete v tréningu so svojimi hádzanárskym kamarátmi?

Áno, na tom sa nič nezmenilo. Od 18.00 h máme ďalší tréning. V izbe si musím urobiť trochu priestor, predsa len je to tu trochu stiesnené oproti môjmu francúzskemu domovu, ale zvládnem to aj tak odcvičiť.

 

Vo Francúzsku zostalo v platnosti poradie v tabuľke pri prerušení súťaže. Hoci ste možno ešte mohli zaútočiť aj na druhý tím Nantes, je 3. miesto pre Nimes veľký úspech?

Tak to určite. Vlani sme sa vďaka 5. miestu po 25 rokoch prebojovali do európskych pohárov, teraz po 26 dosiahli medailové umiestnenie v rámci francúzskej ligy, z ktorého sa všetci v klube tešia. Možno v kútiku duše sme sa mohli ešte pobiť o 2. priečku a účasť v Lige majstrov, ale na druhej strane sme teoreticky mohli prísť aj o bronzovú pozíciu a skončiť horšie. Aj preto máme zásluhou 3. miesta dobrý pocit po ukončení ligovej sezóny.

Reportáž z karantény Teodora Paula v GBS na RTVS v čase od 9:58  

Autor: slovakhandball.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022