Načítavanie údajov ...

Peter Dudáš, bývalý 60-násobný reprezentant, zvažuje čo ďalej: Ešte hráč? Už tréner? Alebo život bez hádzanej?

Pivot na streche

 

Hádzanárske ihrisko vymenil v polovici marca za strechy bytových a priemyselných stavieb po celom západnom Slovensku. A namiesto lopty, ktorú nevidel už dva mesiace, berie do rúk polystyrén, rôzne fólie, teplovzdušnú pištoľ či skrutkovač. Denne ním utiahne dvesto až tristo šraubov do špeciálnych kotiev, aby nový trojvrstvový povrch strechy nebodaj neodfúklo. Poriadna makačka.

Tridsaťšesťročný Peter Dudáš, pivot extraligového HKM Šaľa, jeden z najskúsenejších hráčov našej najvyššej súťaže hádzanárov, pracuje momentálne v istej firme, ktorá sa zaoberá aj izoláciou starých a zatekajúcich plochých striech.

„Mám sedieť doma a čumieť do plafónu? To by som dlho nevydržal. Navyše po predčasnom ukončení minulej sezóny som zostal bez pravidelného príjmu a peniaze niekde zarobiť treba,“ vraví vyučený elektrotechnik, ktorý sa od sedemnástich rokov – odvtedy, čo ako dubnický odchovanec prišiel do bratislavského ŠKP – živí hádzanou.

V čase koronavírusovej pandémie od šiestej rána do štvrtej popoludní lozí po strechách a komínoch napriek tomu, že z výšok má strach. Vraví, že mu nie je všetko jedno, keď s parťákom – stojac na samom okraji strechy a dívajúc sa nadol – ťahá na horolezeckom lane päťdesiat kilogramov ťažkú rolku fólie či iný potrebný materiál. A bez piatich centimetrov dvojmetrový chlapisko priznáva, že so svojimi vyše sto kilogramami sa necíti isto ani na rebríkoch, z ktorých niektoré boli vyrobená ešte v minulom storočí. Ako výborný pivot sa za tie roky čosi napadal, ale z rebríka…?

„Našťastie, zatiaľ nie,“ klope na drevo a robotu si pochvaľuje. „Baví ma, je síce ťažká – večer sa neraz cítim tak, akoby som celý deň medicinbal hádzal – ale zaujímavá, navyše v tieto pekné jarné dni som od rána takmer do večera na čerstvom vzduchu. Ktovie, možno pri nej aj zostanem.“

Peter Dudáš, 60-násobný reprezentant (60 gólov), účastník európskych šampionátov 2008 i 2012, má dosiaľ za sebou úspešnú kariéru. S prešovským Tatranom sa stal päťkrát majstrom Slovenska, so Sportou Hlohovec trikrát vicemajstrom, so Šaľou, dres ktorej obliekal v uplynulých štyroch sezónach, získal jednu striebornú medailu a jednu bronzovú, v druhej polovici ročníka 2015/16 si pár mesiacov zahral aj za v tom čase úradujúceho rakúskeho šampióna HC Alpla Hard.

„Pôvodne som plánoval hrať do štyridsiatky, teda ešte tri-štyri roky. Zdravie mi slúži, síl mám stále dosť, skúseností na rozdávanie, hádzaná ma aj po toľkých rokoch veľmi baví. So šéfom šalianskeho klubu Jozefom Klačkom sa zvyknem dohodnúť vždy len na jednu sezónu, predbežne sme debatovali už aj o tej budúcej, no teraz musíme vyčkať, čo bude po pandémii. Mám veľké obavy, že slovenskú hádzanú čakajú ťažké časy. Kiežby som sa mýlil.“

Uvedomuje si, že stojí na životnej križovatke a bude sa musieť rozhodnúť, ktorou cestou sa z nej vydá. Láka ho trénerstvo, má B-licenciu a v pláne štúdium „áčka“, už teraz vedie v Šali popri hraní mladší dorast a s bývalým reprezentačným spoluhráčom Michalom Baranom aj kadetov Slovenska.

„Robota s mladými chlapcami je krásna, baví by ma. Avšak v tejto ťažkej dobe musí človek myslieť aj na zadné dvierka. Preto pripúšťam i to, že zostanem na streche. Tých je po Slovensku habadej a vždy na nich bude čo opravovať,“ dodal Peter Dudáš.

ZDENO SIMONIDES

 

Vďaka Hianikovi

Peter Dudáš prišiel z Dubnice do Bratislavy ešte ako dorastenec. Je zaujímavé, že v tom čase hrával na poste spojky. Avšak po tom, čo v lete roku 2005 odišiel Bratislavčanom talentovaný Andrej Petro do popredného francúzskeho mužstva US Ivry, vtedajší tréner ŠKP Ján Hianik „prerobil“ dobre stavaného Dudáša na pivota. A z núdze bola cnosť. Na novom „fleku“ sa totiž adaptoval veľmi rýchlo, podával spoľahlivé výkony, takže už zakrátko si ho všimol nielen tréner reprezentácie Zoltán Heister, ale aj najlepší slovenský tím Tatran Prešov. A dnes sú veteráni Dudáš a Petro spoluhráči v Šali…

 

KTO JE PETER DUDÁŠ

l NARODENÝ: 26. 1. 1984 v Ilave.

l VÝŠKA: 195 cm.

l HMOTNOSŤ: 110 kg.

l POST: Pivot.

l HRÁČSKA KARIÉRA: Spartak Dubnica (1998 – 2001), ŠKP Bratislava (2001 – február 2007), Tatran Prešov (februára 2007 – 2011), Sporta Hlohovec (2011 – november 2015), HC Alpla Hard (november 2015 – jún 2016), HKM Šaľa (2016 – ?).

l REPREZENTÁCIA: 60 zápasov/60 gólov, účastník ME 2008 (16. miesto) a ME 2012 (16. miesto).

l NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: Majster Slovenska 2007, 2008, 2009, 2010 a 2011, vicemajster Slovenska 2012, 2013, 2015 a 2017, víťaz Slovenského pohára 2007, 2008, 2009, 2010 a 2011.

 

AUTOR: ZDENO SIMONIDES

DENNÍK ŠPORT 11.5.2020

Foto: TASR, Peter Dudáš v drese slovenskej reprezentácie

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022