Načítavanie údajov ...

Polozova rozlúčka neokorenená postupom na ME 2018

Nielen tréner hádzanárok Slovenska Dušan Poloz si svoj rozlúčkový zápas na lavičke reprezentácie predstavoval inak. Aj jeho zverenky túžili po krajšej rozlúčke s koučom, ktorý ích pred štyrmi rokmi priviedol na majstrovstvá Európy. Druhýkrát sa mu to už nepodarilo, hoci v závere kvalifikácie o postup na kontinentálny šampionát žien 2018 vo Francúzsku všetko hralo do karát Sloveniek.

Pred začiatkom nedeľňajšieho záverečného duelu 2. skupiny v Koszaline proti Poľsku to vyzeralo tak, že im bude stačiť aj jednogólové víťazstvo nad domácimi, aby postúpili na ME ako najlepší tím z 3. priečok. Potrebovali k tomu ešte, aby sa nezrodila remíza v zápase Česko – Slovinsko začínajúcom sa o polhodinu neskôr. Slovenské hádzanárky však nesplnili už základný predpoklad a Poľkám podľahli 21:26, keď od začiatku ťahali za kratší koniec a ešte štvrťhodinu pred koncom im hrozil dvojciferný debakel. Takže ich nemuselo mrzieť ani to, že Češky premrhali päťgólový polčasový náskok a napokon so Slovinkami len remizovali 30:30.

„Každá jedna z nás chcela vyhrať a postúpiť. Nebolo to ďaleko, ale musíme sa naučiť zvládať tieto duely. Myslím si, že ešte je pred nami dlhá cesta,“ tvrdí spojka Monika Rajnohová, podľa ktorej bolo Slovensko z gólového hľadiska najbližšie k bodom proti konkurentom v boji o postup v Čiernej Hore, ale bodovať sa dalo aj v oboch minulotýždňových súbojoch – doma s Čiernohorkami a vonku s Poľkami.

Brankárka Zuzana Haládiková pomohla v nedeľu odvrátiť hrozbu vysokej prehry, ale tiež priznala, že si stretnutie predstavovala inak. „Tréner nám pred stretnutím zdôrazňoval, že je to nielen jeho posledný duel na lavičke reprezentácie SR, ale zároveň aj náš v sezóne. Žiaľ, na palubovke to v našom podaní tak nevyzeralo. Nedali sme do toho sto percent,“ poznamenala Haládiková.

Hráčky SR doplatili na to, že nezabodovali s prvými dvoma družstvami v skupine: „Paradoxne, najbližšie sme k tomu boli hneď v úvodnom vystúpení v Bare, keď v tíme Čiernej Hory panovala nepohoda. Prehrali sme vtedy o gól, ale dalo sa tam vtedy vyhrať. Najďalej sme boli od zisku bodov hneď následne doma s Poľskom. Už tento týždeň rozhodol, že v boji o postup to budeme mať ťažké. Napriek tomu sme do záverečného duelu išli s nádejou. Napokon nás prehra v Poľsku nemusela až tak mrzieť, keďže Slovinsko uhralo bod v Česku. Myslím si, že ako to dopadlo, tak je to zaslúžené. Dokonca aj Slovinky sú najlepšie z družstiev na 3. miestach,“ uviedol Poloz, ktorý sa ujal slovenského kormidla v júli 2013: „Nebola to šťastná rozlúčka, ale prežil som so slovenskou reprezentáciou päť krásnych rokov, čo je kus života. Zažili sme nádherné momenty ako postup na ME, víťazstvo nad úradujúcimi vicemajsterkami sveta Srbkami na úvod šampionátu. Bola to obrovská eufória. Navždy to vo mne zostane. Som pyšný na dievčatá, ktoré nám k tomu dopomohli, i na celý realizačný tím. Ďakujem za dôveru, že som dostal možnosť byť trénerom Slovenska.“

Podobné úspechy i atmosféru vrcholných podujatí sa mu v ďalších rokoch so svojimi zverenkami už nepodarilo zopakovať. „Po ME 2014 sme sa snažili prebudovávať družstvo, ale prišli sme o duch tímu. Odišli legendy slovenskej hádzanej ako Katka Dubajová, Lydka Jakubisová a my sme nedokázali nájsť, či prebudiť ducha tímu. V družstve nie je hierarchia, chýba mu líder, ktorého si musíme vychovať. Otázka je, či máme na to možnosti. Osobne si myslím, že najlepšie by bolo, aby všetky reprezentantky odišli hrať do najvyšších súťaží v zahraničí, aby každý týždeň zažívali náročné duely pod tlakom. A nie len raz za rok,“ dodal Dušan Poloz, pod ktorého vedením dokázali Slovenky remizovať so špičkovými tímami ako Francúzsko, Španielsko či Maďarsko.

 

Autor: SITA, Foto: gk24.pl

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022