Načítavanie údajov ...

Považania sa po mesiaci tešili na návrat, ten sa však odkladá

Tím MŠK Považská Bystrica mal po koronavírusovej pauze v sobotu nastúpiť v Slovnaft handball extralige proti HKM Šaľa, hrať sa nebude ani v Košiciach

Z pôvodne pätice duelov 8. kola Slovnaft handball extraligy mužov sa počas nadchádzajúceho víkendu mali hrať dva – v sobotu 24. októbra od 18.00 h MŠK Považská Bystrica – HKM Šaľa a v nedeľu 25. 10. od 16.00 h Košice Crows – HK Agro Topoľčany. Oba stále bez divákov. Tri stretnutia HK Košice – MHC Štart Nové Zámky, ŠKP Bratislava – HC Sporta Hlohovec a Tatran Prešov – Slovan Modra, ktoré sa mali hrať v sobotu 24. októbra, ŠTK Slovenského zväzu hádzanej na základe karanténnych opatrení v súvislosti s COVID-19 odložila už v predchádzajúcich dňoch. Situácia sa mení nielen zo dňa na deň, ale aj z hodiny na hodinu. V piatok predpoludním už bolo všetko inak a nebude sa hrať vôbec.

„ŠTK SZH na základe aktuálnej situácie, ktorá vznikla v súvislosti so zabezpečením testovania v tomto období príprav celonárodného testovania, keď sú aj lekári spolupracujúci s klubmi v karanténe, odkladá zápasy SHE P. Bystrica – Šaľa a Košice Crows – Topoľčany,“ uviedol riaditeľ súťaží SZH Peter Brunovský, ktorý upozornil, že ide o špecifickú situáciu. Po tomto kole nasleduje reprezentačná prestávka a súťaž by mala riadne pokračovať v polovici novembra (14. – 15. 11.).

Ťažký október majú za sebou považskobystrickí hádzanári, ktorí sa však po úspešnom boji s koronavírusom už hlásia späť na domácu extraligovú scénu. V MŠK Považská Bystrica postihlo ochorenie COVID-19 nie iba jednotlivcov, ale nakazila sa väčšia časť družstva. Po trénerovi Václavovi Strakovi malo pozitívne testy aj 11 z 19 hráčov a jeden člen realizačného tímu.

Považania pauzujú od konca septembra. Svoj posledný súboj odohrali 26. septembra, keď nad ŠKP Bratislava vyhrali doma 27:23. Po mesačnej prestávke mali nastúpiť na majstrovský duel. „Do zápasu je ešte ďaleko, ale v tejto chvíli rátame s tým, že v sobotu budeme hrať proti Šali. S jej predstaviteľmi sme sa začiatkom týždňa bavili a vraveli, že zápas platí,“ opatrne na úvod skonštatoval kouč Straka. Medzitým sa však situácia zmenila, keďže Šaľanov nemá kto otestovať. „Neviem, čo na to povedať. Všetko sme si vybavili, zaplatili, aby sme boli otestovaní, ale aj tak zbytočne a opäť nebudeme hrať. Ťažko sa to potom vysvetľuje chlapcom, ktorých sme po náročnom období pripravovali na návrat,“ sklamane dodal o niečo neskôr tréner MŠK.

Hádzanári Považskej Bystrice sa vrátili do tréningového procesu len počas tohto týždňa. „Trénujeme od utorka 20. októbra, stihli sme štyri tréningové jednotky. Po dlhej pauze sme urobili maximum, aby sme chlapcov aspoň trochu pripravili, nech si telo zvykne na záťaž a nenastali problémy zo zdravotnej stránky. Samozrejme, prestávka sa prejavila na fyzickej kondícii i hernej činnosti a práci s loptou. Nie sme na tom ako pred pauzou a nejaký čas potrvá, kým sa chalani dostanú na pôvodnú úroveň, ale zase to nemusí trvať dlho. Momentálne sa tešia, že aj napriek náročnej situácii môžu byť spolu. Nedostatky môžu na palubovke nahradiť bojovnosťou a dobrým prístupom,“ priblížil situáciu vo svojom tíme považskobystrický kormidelník.

„Polovica kádra, ktorá nebola pozitívna, má týždeň náskok v príprave, hoci trénovala len individuálne. Z tých ďalších len dvaja či traja mali zvýšenú teplotu a kašeľ. Našťastie, nebolo to najhoršie. U ostatných bol priebeh ochorenia v pohode,“ poznamenal Straka, ktorý mal mať v sobotu až na Anura Burnazoviča pauzujúceho s kolenom k dispozícii kompletný káder. „My sme už mali za sebou aj predzápasové testovanie, všetci sme mali negatívny výsledok. Niektorí hráči sú na tom kondične lepšie, iní horšie. Naším zámerom bolo rozložiť záťaž, čo by záviselo aj od toho, ako by sa cítili počas duelu.“

HKM Šaľa, najbližší súper Považanov, mal v súťaži o týždeň kratšiu prestávku. „Čo ja viem, tak Šaľania nemuseli byť v karanténe, takže nemali tréningový výpadok. My sme si povedali, že v tejto náročnej situácii je dôležité hrať, aby sme ukázali, že to ide a môže to fungovať aj v neľahkých časoch. Samozrejme, po takmer mesačnej pauze budeme brať kritériá kvality inak, ale oceňujem, ako sa k tomu stavajú hráči,“ skonštatoval Václav Straka, keď ešte nevedel, že príde k odkladu duelu.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Barbora Martikánová

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022