Považská Bystrica v závere zachránila postup do osemfinále EP

Hádzanári MŠK Považská Bystrica odvrátili v závere odvety hrozbu vyradenia hneď v úvode svojho účinkovania na európskej scéne v sezóne 2020/2021. Zverenci trénera Václava Straku po sobotňajšom víťazstve 25:22 remizovali v nedeľňajšej odvete 3. kola Európskeho pohára mužov (niekdajšieho Vyzývacieho pohára), ktorú tiež odohrali na domácej palubovke, s litovským tímom Granitas-Karys Kaunas 28:28 (9:13), pričom v jej priebehu to dlho vyzeralo na rozplynutie postupových nádejí slovenského zástupcu. Považania však zabrali v pravej chvíli a v EP budú účinkovať aj na jar. Medzi 16 najlepších v hierarchii tretej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaži mužských klubov sa prebojovali štvrtýkrát (predtým v sezónach 2016/17, 2017/18 a 2018/19).

Výsledok – Európsky pohár mužov 2020/2021 – 3. kolo – odveta:
MŠK Považská Bystrica (SR) – Granitas-Karys Kaunas (Lit.) 28:28 (9:13) – prvý zápas 25:22, do osemfinále postúpila Považská Bystrica
Zostava a góly MŠK: Kovačin, M. Dobroň – Plšek, Sloboda 4, Bystrický, Ivanicja 6, Maliar, Petričenko 2, M. Briatka 5, Štefina, Urík, Vallo 6, Kvaššay, E. Valášek, Marián Gardian 5, Lovíšek
Najviac gólov za Granitas-Karys: Šarkauskas 13
pok. hody: 6/6 – 7/7, vylúčení: 7 – 5, ČK: Petričenko (P. Bystrica), rozhodovali: Chrzan a Janas (obaja Poľ.)

Považania nezačali odvetu dobre a už po 10 minútach hry (2:5) prišli o náskok zo sobotňajšieho prvého duelu. Rýchlo sa však spamätali a po štvrťhodine bolo vyrovnané 6:6. V druhej časti I. polčasu však opäť museli doťahovať náskok súpera, ktorý si vypracoval štvorgólové vedenie (12:8) a to si udržal aj do prestávky (13:9). Po nej Kaunas vyhrával ešte výraznejšie (17:12 v 38. min), ale domáci začali stíhaciu jazdu. Pred záverečnou desaťminútovkou prehrávali ešte 20:24, v 56. min bol rozdiel už len dvojgólový (25:27) a napokon vydolovali aspoň remízu 28:28, ktorá im stačila na postup.

Hlas:
Václav Straka (tréner MŠK P. Bystrica): „Prvý zápas sme odohrali veľmi dobre, najmä v prvom polčase sme mali vysokú úspešnosť streľby. Presadzovali sme sa predovšetkým cez kraje tak, ako sme si predsavzali, a vytvorili sme si solídny náskok. Výborne chytal Kovačin. Škoda niektorých technických chýb a akcií, ktoré sme nedotiahli do gólového konca. V druhom polčase pribudli v našom podaní chyby. Vyhrávali sme o sedem gólov, ale záver nám nevyšiel. Dve presilovky sme prehrali 1:3 a bolo z toho trojgólové víťazstvo. To vlialo sily súperovi. Litovčania zacítili šancu a do odvety sa na nás pripravili. Aj sme to čakali. Viac priestoru mali spojky Sloboda, Gardian a Vallo, ktorí to zobrali na seba. Priebeh duelu ovplyvnilo vylúčenie Petričenka, keďže už sme nemali variant do obrany a ani toľko síl. Dvaja dorastenci nastúpili v základe a ďalší boli na lavičke. Vznikla z toho náročná situácia, ale záver sme bojovnosťou zvládli. Dôležité zákroky pridal Kovačin a góly Ivanicja, ktorému sa dovtedy nedarilo. Priznám sa, mal som nervy napnuté, ale tréner sa nemôže opustiť a musí svoje mužstvo neustále motivovať a držať hráčov v nastavení, aby vydali zo seba maximum.“

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Barbora Talačová