Načítavanie údajov ...

Pre Petra reprezentačné duely v Šali so špeciálnou motiváciou

Martin Straňovský (krídelník SR) pred trojicou medzištátnych vystúpení proti Holandsku a Rumunsku: „Pre nás je dôležitý každý jeden zápas proti ktorémukoľvek súperovi“

Medzi najskúsenejších hráčov súčasného kádra slovenskej hádzanárskej reprezentácie patria Martin Straňovský a Andrej Petro. Obaja majú za sebou legionárske pôsobenie a momentálne patria medzi opory svojich tímov v Slovnaft handball extralige. Na krídelníka Tatrana Prešov M. Straňovského a pivota HKM Šaľa Petra sa bude v závere tohto týždňa v trojici medzištátnych zápasov v Šali proti Holandsku (10. 1.) a Rumunsku (12. a 13. 1.) spoliehať aj trénerské duo tímu mužov SR Heine Ernst Jensen – Radoslav Antl.
S akými očakávaniami ste dorazili v pondelok na zraz reprezentácie, na ktorý dostal pozvánku neobvykle vysoký počet hráčov?
Martin Straňovský: Prišli sme sem absolvovať dobré tréningy a nacvičiť si a potom vyskúšať veci, ktoré od nás tréner vyžaduje, v zápasoch s kvalitnými súpermi. Teraz nie je dôležité vyhrať desaťgólovým rozdielom, ale dať šancu každému jednému hráčovi. Pre kouča je to príležitosť vidieť širší káder hráčov v akcii.
Úspech v kvalifikácii zaručia len víťazstvá, môžu nám tieto duely s tímami na približne rovnakej výkon úrovni dodať v prípade úspechov v nich potrebné sebavedomie?
M. S.: Pre nás je dôležitý každý jeden zápas proti ktorémukoľvek súperovi, lebo na reprezentačnej úrovni ich nehráme až tak veľa. V októbri sme napriek oslabeniu odohrali doma v Prešove vynikajúce stretnutie a presvedčili sme sa, že sa dá hrať aj proti protivníkom tohto rangu.
Na sústredení je viacero mladých hráčov. Zaujal vás niekto, kto by mohol byť v blízkej budúcnosti súčasťou základného kádra?
M. S.: Nerád by som vypichoval jednotlivcov. Niektorých chlapcov som videl prvýkrát, máme za sebou pár spoločných tréningov. Potrebujeme sa ukázať ako kolektív proti najbližším súperom v prípravných zápasoch.
Tešili ste sa, že po sviatkoch nabehnete do hádzanárskeho kolotoča v reprezentácii?
M. S.: My sme od klubu v Prešove dostali dva týždne voľna, takže bol čas aj na oddych. Hoci sme s Tatranom odohrali v doterajšom priebehu sezóny veľa zápasov, ja som sa striedal na palubovke s českým reprezentantom Kubom Hrstkom, takže som nepociťoval extrémnu únavu.
V závere kalendárneho roka vás trápili bolesti chrbta. Ako ste na tom zdravotne?
M. S.: Pri jednom z protiútokov približne v 20. min počas zápasu proti dánskemu Silkeborgu v Lige majstrov som zle spadol. Dva – tri týždne som bol mimo hry, ale už som v poriadku.
V kvalifikácii ME 2020 máte po dvoch kolách na konte nulu. Najbližšie vás čaká dvojzápas s Talianskom, ako vidíte šance na úspech?
M. S.: Len dúfam, že nepôjdeme do duelov s tým, že nám oni darujú víťazstvá. Najmä vonku to nebude ľahké. Doma by sme ich mali zvládnuť. Keď chceme pomýšľať na postup, potrebujeme bodovať.
Ako vnímate skutočnosť, že v reprezentačnom drese nastúpite na domácej palubovke?
Andrej Petro: „Je to pre mňa obrovská motivácia, keďže vôbec prvýkrát sa predstavím v reprezentácii v Šali. V minulosti sa tu už hralo, ale ja vtedy som nebol pri tom. Môcť nastúpiť v domovskej hale pred svojimi blízkymi ma motivuje a zároveň veľmi teší. Dúfam, že to dobre dopadne, aby sme boli všetci spokojní.
S čím by ste boli spokojný po dueloch s Holandskom a Rumunskom vy osobne?
A. P.: Každý rád víťazí, ja nie som výnimkou. Sú pred nami prípravné zápasy, ktoré pre našich mladých hráčov poslúžia aj na získanie hernej praxe na medzinárodnej úrovni. Chceme však vyhrať a hrať dobre. Urobíme všetko pre to. Treba však zostať nohami na zemi.
Na tomto zraze dostalo príležitosť viacero mladých hráčov. Musíte aj vy viac bojovať o svoju pozíciu?
A. P.: Roky neoklameme. Aj na mojom poste sú tu šikovní chlapci ako Dominik Kalafut či Boris Rešovský, ktorí hrajú v kvalitných súťažiach vo Francúzsku, resp. Nórsku. O miesto v tíme však zabojujem, aj ja sa chcem ukázať v čo najlepšom svetle. Som však realita. Raz nastane moment, keď ma niekto nahradí. Ja len dúfam, že to bude čo najneskôr.
V týchto dňoch sa začínajú hádzanárske MS mužov. Je pre vás štart na vrcholnom podujatí métou?
A. P.: Cieľom každého športovca je dostať sa na významné podujatie ako ME, MS či OH. Aj my sme boli na viacerých šampionátoch, odvtedy však máme už dlhšiu pauzu. Už by sa aj patrilo a bolo by pekné, keby sme sa prebojovali na nejaký záverečný turnaj a nečakali len na účasť na domácich majstrovstvá Európy v roku 2022.
Autor: SITA, Foto: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022